Ruošiuosi žindyti. Ką reikia žinoti apie žindymą dar nėštumo metu?

Paskelbė rima - 2017, Lapkritis 2 - 16:29

Ką reikia žinoti apie žindymą dar nėštumo metu?

Jeigu laukiatės, be abejo, turėjote pastebėti, kad keičiasi ne tik liemens apimtis, bet ir krūtinės dydis. Kaip kūnas be mūsų žinojimo ir įsikišimo žino kaip išnešioti ir kada bei kaip pagimdyti kūdikį, lygiai taip pat žino, ką reikia daryti, kad kūnas, užauginęs kūdikį, turėtų maisto jam išmaitinti. Taigi, iš tiesų galima būtų nieko nežinoti nei apie nėštumą, nei apie gimdymą, nei apie žindymą ir visa tai išgyventi ir patirti spontaniškai. Tačiau mūsų protas neretai viską sujaukia, o informacijos - naujos ir jau pasenusios - gausa gali supainioti ir paklaidinti ne vieną mamą ar net tėtį. Tad čia trumpai apie tai, ką kiekviena nėščioji turėtų žinoti apie žindymą.

Žindymo nauda. Šia tema nesiplėsiu. Dažnai sakoma, kad mamytes reikia šviesti apie žindymo naudą, kad jos norėtų žindyti. Tačiau vos tik mamytės pabandomos apšviesti, iš karto visos pasišiaušia - kiek jau apie tą naudą galima kalbėti??? VISI žino, kad MP (mamos pienas, trumpinys, dažnai naudojamas mamų forumuose) yra geriausia, bet ne visoms duota jo pakankamai ir nieko čia nepadarysi (pastarasis teiginys teisingas tik iš labai nedidelės dalies). Tai tik labai trumpai: žindymas naudingas ne tik kūdikio ir mažo vaiko (bent iki 2 metų) augimui, sveikatai ir vystymuisi, jis taip pat naudingas ir mamai (mažina kai kurių moteriškų vėžių tikimybę, saugo nuo mažakraujystės, nes slopina vaisingumo ciklą ir moteris nepraranda geležies, nes nevyksta mėnesinės ir nuo kaulų išretėjimo senatvėje), jis taip pat naudingas ir šeimai, nes yra ekonomiškas, ir aplinkai, nes yra ekologiškais. Mokslininkai netgi skaičiuoja, kad išimtinis daugumos kūdikių žindymas galėtų gerokai sumažinti aplinkos užterštumą.

Ligoninė ir gimdymas joje. Ligoninė ligoninei nelygu, nors ir atrodo, kad visos turėtų teikti daugiau mažiau vienodas paslaugas ir pagalbą. Naujagimiui palankios ligoninės yra įsipareigojusios padaryti kai ką, kad nėra įprasta rutina ligoninėse. Ir tas neįprastas dalykas yra įsipareigojimas sudaryti tinkamas sąlygas mamoms pradėti sėkmingai žindyti. Paradoksalu, bet pasirodo, kad tai, kas yra “įprasta rutina gimdymo metu ir po gimdymo” “normaliose” ar “įprastose” ligoninėse moksliškai įrodyta, kad nepadeda, o daugeliu atvejų netgi trukdo sėkmingam žindymui. Žinoma, yra mamų, kurios žindo nesvarbu kokioje ligoninėje pagimdo. Bet kai pagalvoji, yra juk ir mamų, kurioms net ir pačiose idealiausiose sąlygose nepavyksta. Tai ar norėtum rizikuoti ir išmėginti savo laimę žindyme gimdydama “normalioje” ligoninėje? Aš nenorėčiau rizikuoti ir ne vien dėl žindymo sėkmės. Tai, kas skatina sėkmingą žindymą taip pat yra tai, kas leidžia mamai įsimylėti savo kūdikį, perjungti savo smegenis motinystei tiek instinktyviame, tiek mąstančiame lygmenyje ir sukelia be galo didelį džiaugsmą matant kaip vos gimęs mažylis įveikia savo pirmą savarankišką kelionę link krūties! Aš nenorėčiau tokios patirties praleisti, net jeigu mažylis krūties nesusirastų pats. Cezario pjūvis šiai patirčiai ne kliūtis, nes Naujagimiui palankioje ligoninėje net Cezario pjūvio, atliekamo su daline nejautra, metu kūdikis dedamas mamai ant krūtinės. O jeigu operacijai prisireikė bendrosios nejautros, tai kūdikį jums padės ant krūtinės vos tik atsigausite.

Alkio požymiai. Jau gimdykloje, jeigu gimdysite Naujagimiui palankioje ligoninėje, personalas jums papasakos, kokie yra naujagimio pasiruošimo valgyti ženklai, vadinami alkio požymiais. Kad verkimais yra alkio požymis jums gali pasakyti ir penkiametis. Bet verkimas yra PASKUTINIS bandymas pasakyti ko norisi. Yra ir kitų alkio ženklų, kuriuos matydama suprasite, kad mažylis išalko anksčiau. Žindykite pagal poreikį, tada, kai kūdikis paprašo, o taip pat pažadinkite naujagimį ir pamaitinkite, jeigu pajutote, kad krūtys prisipildė pieno. Taip užtikrinsite ir savo mažylio sotumą ir pieno gamybos procesą.

Taisyklingas krūties padavimas ir žindymo padėtys. Pirmoji žindymo padėtis bus pusiaugulomis gimdykloje, kai kūdikis šliauš prie krūties ir pats susiradęs ją apžios. Taip galima žindyti ir toliau, palatoje, laikant kūdikį oda prie odos kontakte ir leidžiant dirbti pačiam. Jeigu gimdymo metu buvote kirpta ar plyšote, įsitikinkite, ar jums tikrai negalima sėdėti, nes gydytojai rutiniškai sako, kad sėdėti negalima dvi savaites, tačiau visai gali būti, kad galite sėdėti iš karto. O sėdimos žindymo padėtys yra daug paprastesnės ir lengviau įvaldomos, nei gulima, kuria dažniausiai tenka naudotis ligoninėse. Taigi, mokykitės kaip pasiimti ir pasidėti kūdikį prie krūties. Kol kūdikis toks mažutis patogiausia jį laikyti kryžminėje lopšio padėtyje, nors mums labiau įprasta atrodo madonos padėtis, nes taip laikomų žindomų kūdikių matome daugiausiai. Galite praktikuotis nėštumo metu su lėle ar pliušiniu didesniu žaislu. Žindymo kursuose gausite sunkias lėlės pasipraktikavimui. O po gimdymo praktikuokitės su savo kūdikiu. Kaip taisyklingai paduoti kūdikiui krūtį irgi svarbus menas ir mokslas. Prašykite akušerių pagalbos, jeigu nepavyksta pačiai. Ir nenusiminkite. Pirmą parą pusei kūdikių pavyksta įvaldyti gerą krūties apžiojimą. Antrąją parą - keturi iš penkių jau moka apžioti krūtį taisyklingai. Jeigu jums nepavyko iki 7-os paros, ieškokite specialistų pagalbos.

Antroji naujagimio naktis. O taip, tai yra iššūkis. Pirmasis ir ne paskutinis. Bet čia apie jį nesiplėsiu. Išgyvenkite šią naktį. Tai svarbiausia. Jeigu nerimaujate dėl to, kad mažyliui trūksta pieno (priešpienio), pasitikrinkite, kiek jam iš tiesų reikia pieno šiomis dienomis ir čia: Naujagimio skrandžio talpa ir maitinimo dažnumas.

Venkite čiulptuko, nusiteikite raminti krūtimi. Čiulptukas nėra geras daiktas žindomam kūdikiui. Jis apgauna kūdikį apsimesdamas mama, suteikia nusiraminimą, bet nenumalšina alkio ir nesuteikia žmogiško prisilietimo. Ir neskatina mamai pieno gamybos. Jeigu manote, kad čiulptukas visgi jums priimtina raminimo priemonė, palaukite bent 6 pirmąsias savaites, kol susireguliuos pieno kiekis.

Jeigu prisireikia, maitinkite kūdikį iš šaukštelio, puodelio ar švirkštuko, kai kūdikis atskirtas ar neima krūties. Jeigu krūtį ima, o reikia kažką sugirdyti papildomai, maitinkite su pagalbinėmis priemonėmis prie krūties. Buteliukas, kaip ir čiulptukas, tikrai nėra žindymo draugas ir skatintojas. Tai svarbu žinoti jau nėštumo metu, kad būtumės pasiruošusios ne tokiems įprastiems maitinimo būdams. Trečia-šešta para yra laikas, kai prasideda pieno gamyba. Jeigu perėjimas sklandus, tai didelių sunkumų nepatirsite. Jeigu krūtys visgi pasidarytų skausmingos, kietos, patinusios, sukietėja rudasis laukelis ar net išsitiesina spenelis, reikia imtis priemonių šiai būsenai palengvinti kaip galima greičiau. Krūtų patinimui sumažinti galima naudoti specialią masažavimo techniką derinamą su pieno ištraukimu.

Susiraskite žindymo fanių grupę gyvai ar socialiniuose tinkluose jau dabar. Nepasikliaukite mišriomis grupėmis, kur renkasi ir nežindyti nusprendusios ar mažai žindyti motyvuotos mamos (“žindysiu JEI turėsiu pieno” yra maža motyvacija, “žindysiu KOL turėsiu pieno” irgi vidutiniška, bet jeigu tokiai mamai tinkamai susiklostys aplinkybės ir ji nesusidurs su iššūkiais, tai gali būti ir gana ilgas laiko tarpas). Žinoma, jų tarpe greičiausiai bus ir viena kita motyvuota ir žindymą išmananti mama, tačiau labai greitai tokios mamos nusodinamos komentarais apie netoleranciją ir savo nuomonės piršimą visoms. Pradžioje nustebsite, kiek nekaltas pastebėjimas ar klausimas apie žindymą gali sukelti aistrų ir diskusijų, kaltės jausmo ir nesusipratimų bei nesusikalbėjimo. Nesivelkite į tai. JŪS norite žindyti, todėl ieškote bendraminčių grupės. Juk finansų guru moko: jei norite būti milijonieriais, kalbėkite, mąstykite ir elkitės kaip milijonieriai ir bendraukite su milijonieriais. Tad jei norite sėkmingo žindymo, susidėkite su sėkmingai žindančiomis ir klauskite jų patarimo.

Ir pabaigai keli klausimai, kurie neramina nėščiąsias:

Ar reikia nutraukti pieną po maitinimo? - trumpas atsakymas būtų “Ne”, ilgąjį skaitykite nuorodoje.

Ką valgyti mamai, kuri žindo kūdikį? - trumpas atsakymas būtų “Visą sveiką maistą”, ilgąjį skaitykite nuorodoje.

Ką valgyti, kad būtų pieno? - trumpas atsakymas būtų “Nėra ypatingų pieno gamybą skatinančių produktų”, ilgąjį skaitykite nuorodoje.

Kaip išvengti spenelių skausmo? - trumpas atsakymas būtų “Taisyklingai paduokite krūtį”, ilgąjį skaitykite nuorodoje.

Ir keletas naudingų paskaitų Vilniuje, tačiau kai kurios vyksta ir Internetu:

Mamų savitarpio paramos grupės susitikimai Vilniuje: http://llllietuva.eu/la-leche-lygos-mamu-susitikimai/

Rima Kurtinaitienė, žindymo konsultantė