Krūtų patinimas

Paskelbė rima - 2022, Liepa 18 - 13:27

Kaip tai atrodo? Būklė panaši į pilnas krūtis: krūtys karštos, kietos, sunkios, tačiau jau atsiranda skausmas, oda gali blizgėti ir parausti, o dėl didelio odos įsitempimo spenelis gali suplokštėti. Kūdikiui sunku žįsti, nes pienas teka sunkiai ir lėtai. Mamai gali pakilti temperatūra.

Kada dažniausiai tai nutinka? Jeigu mamai gimdymo metu buvo lašinta daug skysčių, prasidėjus pieno gamybai, apie 3-5 dieną oi gimdymo, gali atsirasti krūtų patinimas. Tačiau taip gali nutikti ir tada, kai kūdikis žinda neefektyviai, kai žindoma nepakankamai dažnai ar ribojamas laikas, kiek kūdikiui leidžiama žįsti. Retais atvejais taip gali nutikti dėl ypač gausios pieno gamybos.

Ką daryti? Kaip ir esant pilnoms krūtims, reikia žindyti dažnai ir neriboti žindimo laiko įsitikinus, kad kūdikis gerai apžiojo krūtį. Bet kokios formos šiluma (dušas, šiltas kompresas iš ryžių ar vyšnių kauliukų, karštame vandenyje sumirkytas ir nugręžtas rankšluostis) 5-10 minučių prieš maitinimą paskatina pieno tekėjimą. Jeigu rudas laukelis sukietėjęs, suminkštinkite ir ištraukite šiek tiek pieno rankomis. Tai galite padaryti keliais būdais.

Vienas būdas yra suminkštinti spaudžiant rudąjį laukelį vidun, link krūtinės. Sudėkite abiejų rankų pirštus išskyrus mažylius ir nykščius ratuku ant rudojo laukelio aplink spenelį (žr. paveikslėlį) ir švelniai spauskite tiek, kad nekeltų skausmo. Laikykite taip, kol pajusite, kad spaudimo jausmas sumažėjo, tada dar šiek tiek paspauskite ir laikykite toliau. Iš viso gali reikėti 2-3 minučių, kol skysčiai audiniuose bus nustumti gilyn į krūtį ir rudasis laukelis suminkštės. Šį metodą galima taikyti tiek sėdint, tiek gulint. Nenustebkite, jeigu pasyvaus spaudimo metu iš spenelio pradės tekėti pienas - galite toliau laikyti spaudimą. 

Kaip masažuoti krūtį?Taip pat galite masažuoti krūtį, tik šiuo atveju masažuojama nuo spenelio link pažasties ir nuo spenelio link krūtinės centro (krūtinkaulio) (žr. paveikslėlį). Šiuo atveju tiesiog stengiamasi nustumti skysčius į limfinius mazgus, kurie išsidėsę minėtose vietose. Kaip tai daroma galite pasižiūrėti šiame video įraše The Basics of Breast Massage and Hand Expression. Iš patirties gana efektyvu yra masažuoti krūtis gulint. Masažuoti gali pati mama arba kitas žmogus. Labai svarbu, kad masažas būtų švelnus, nes krūtis yra liaukinis audinys ir gali būti lengvai pažeidžiamas. Masažo metu krūtis spaudžiama tik tiek stipriai, kiek stipriai glostytumėte katę ar šunį.

Kai jau rudasis laukelis suminkštėja ir pienas ima pamažu tekėti, galima jo šiek tiek ištraukti, kol jis suminkštės tiek, kad galėsite duoti žįsti kūdikiui.

Maitinimo metu švelniai glostykite krūtį nuo krūtinės link spenelio. Po maitinimo galite uždėti vėsų kompresą ir laikyti iki 20 minučių minučių. Tai gali būti ledas, šaldytos daržovės ar kopūsto lapai, tik nedėkite kompreso ant spenelio. Jeigu būklė nepagerėja per parą, kreipkitės į gydytoją. Galima vartoti vaistus temperatūrai mažinti (ibufeną, paracetamolį, pasitarkite su gydytoja, taip pat galite pasitikrinti vaistų vartojimą svetainėje http://www.e-lactancia.org/) Mamai yra būtinas poilsis, artimieji tegul pasirūpina buities darbais.