Kaip atsisakyti papildomo mišinuko davimo žindomam kūdikiui

Paskelbė rima - 2016, Sausis 9 - 15:29

Žindymas odos kontakte gausina pieno gamybąKartais žindomą kūdikį reikia papildomai primaitinti mišinuku ir jeigu tas papildomas kiekis nėra didelis, tuomet atsisakyti jo nėra sudėtinga. Tokioje situacijoje dažniau mamos tiesiog baiminasi, kad mamos pieno trūksta arba vaikučiui įsiverkus vakarais duoda nedidelį kiekį dirbtinio maisto. Šiais atvejais mamai tereikia įsidrąsinti ir išbūti su vaikučiu, net ir verkiančiu, prie krūties, kaip kad daro visos žindančios mamos, kurių kūdikiai verkia ir yra ypatingai neramūs vakarais (ar kitu paros metu).

Kitaip yra mamoms, kurioms dėl medicininių priežasčių dirbtinio maisto tenka duoti didesnius kiekius. Tokiu atveju iš karto atsisakyti dirbtinio maisto gali būti pavojinga. Jį iš karto nuėmus kūdikis badaus, o mamos pieno gamybos taip greitai nepavyks padidinti.

Mišinio atsisakymo planas

Žindykite dažnai

Stenkitės žindyti kūdikį kuo dažniau. Mažiausiai 10 kartų per parą. Įsitikinkite, ar kūdikis gerai apžioja krūtį. Stebėkite, ar mažylis ryja pienuką. Naujagimiams tipiškai reikia 20-45 minučių, kad pavalgytų, tačiau periodiškai turite matyti, kad mažylis ne tik čiulpia krūtį ar snaudžia prie jos, bet ir nuryja pieną. Kai rijimo epizodai gerokai suretėja ir/ar sutrumpėja, pamasažuokite krūtį ranka ir kai vėl pastebėsite rijimo epizodą, pritaikykite krūties kompresiją. Ją atliekant, turėtumėte matyti, kad mažylis ryja ilgiau ir aktyviau, nei iki kompresijos. Kai net ir su kompresija ryja lėtai ir trumpai, perkelkite prie kitos krūties ir vėl pakartokite viską iš pradžių: leiskite žįsti pačiam, po to pritaikykite kompresiją.

Primaitinimas

Geriausia primaitinti žindomą kūdikį prie krūties zonduko arba žindymo pagalbininko pagalba. Tokiu atveju mažylis nesipainioja tarp valgymo būdų, o krūtis gauna visą valgymui reikalingą stimuliaciją.

Pieno gausinimas

Baigusi primaitinti, prie krūtų sugrįžkite su pientraukiu ir dar padirbėkite 10-15 min. prie kiekvienos krūties (dvigubas pientraukis sutrumpintų darbo laiką) ištraukdama likusį ir naujai pasigaminusį pieną iš krūtų. Pasidėkite šį pieną kitam primaitinimui ir, žinoma, tokiu kiekiu galėsite sumažinti dirbtinio maisto kiekį. Kaip laikyti ištrauktą mamos pieną?

Kaip mažinti mišinio kiekį žindomam kūdikiui

Jūs žinote, kokio kiekio dirbtinio maisto jūsų kūdikiui reikia papildomai prie to, ką jis suvalgo iš krūties, tarkime, duodate 240 ml dirbtinio maisto. Šį kiekį sumažinkite 30 ml, gausite 210 ml. Ir tris paras duokite kūdikiui ne daugiau nei šį mišinio kiekį. Stebėkite kiek kūdikis šlapinasi ir tuštinasi, kaip jaučiasi. Jeigu kūdikiui nereikia viso apskaičiuoto kiekio dirbtinio maisto, neverskite jo viską suvalgyti. Kartą per savaitę kūdikį pasverkite ir stebėkite, ar svoris didėja.

Jeigu kūdikis jaučiasi gerai, šlapinasi ir tuštinasi pakankamai, po trijų parų dirbtinio maisto kiekį sumažinkite dar 30 ml ir toliau tris paras duokite ne didesnį nei šį sumažintą kiekį vėl stebėdama kūdikio savijautą ir išmatų bei šlapimo kiekį bei svorio augimą.

Jeigu kūdikis jaučiasi gerai ir šlapinasi bei tuštinasi pakankamai, po trijų parų vėl galite dirbtinio maisto kiekį sumažinti 30-60 ml. Taip tęskite tol, kol dirbtinio maisto duoti nebereikės.

Jeigu dirbtinio maisto visiškai atsisakėte, bet maitinate papildomai ir savo nutrauktu pienu, papildomą kiekį galite mažinti greičiau, nes jūsų krūtys tikrai pagamina pakankamą pieno kiekį, tik reikia įsitikinti, kad kūdikis jį sugeba pats išsitraukti. Praėjus savaitei tuo to momento, kai kūdikis valgo tik iš krūties, vėl pasverkite kūdikį, kad įsitikintumėte, jog svoris auga.

 

Bet kuriuo metu, jeigu pastebite, kad kūdikis darosi irzlesnis, neramenis, o šalpinimosi ir tušinimosi kiekis yra ribinis arba mažesnis, nei būtina, nebemažinkite dirbtinio maisto kiekio dar kelias dienas. Jeigu situacija negėrėja ar blogėja, pridėkite 30 ml, o jei reikia ir daugiau, dirbtinio maisto kol vėl pamatysite pakankamą šlapimo ir išmatų kiekį. Intensyviau darbuokitės pientraukiu ir ieškokite priežasčių, kodėl kūdikiui nepavyskta gauti pakankamo pieno kiekio iš krūties (tai gali būti susiję tiek su mama, tiek su kūdikiu).

Ką dar galite padaryti, kad pieno pagausėtų

  • Kiekvieną maitinimą maitinkite iš abiejų krūtų

  • Žindykite dieną ir naktį, ne mažiau kaip 10 kartų per parą.

  • Kai tik galite, maitinkite kūdikį odos kontakte – išrenkite kiek galite ir pati atsidenkite ne tik krūtį, bet ir krūtinę, pilvą, kad kuo daugiau kūdikio odos glaustųsi prie jūsų odos. Taip pat tarpuose tarp maitinimo, primaitinimo ir pieno ištraukimo, kai tik galite, guldykitės mažylį odos kontakte.

  • Pasikvieskite pagalbos, jeigu turite vyresnių vaikų, kuriuos reikia užimti ir pasirūpinti, kad kaip galima daugiau laiko galėtumėte skirti naujagimiui ir pieno kiekio padidinimui.

  • Išsinuomokite galingą, elektrinį, dvigubą ligoninės lygio pientraukį (šiuo metu Lietuvoje galima išsinuomoti Medela Symphony ligoninės lygio pientraukį). Gerai susireguliuokite traukimo jėgą. Didinkite traukimo jėgą tol, kol pajusite diskomfortą, tada sumažinkite tiek, kad diskomforto nebejaustumėte. 

  • Jeigu vartojate medikamentus, peržiūrėkite, ar jie saugūs žindymo laikotarpiu, ar nemažina pieno gamybos. Pasitikrinti galte svetainėje http://www.e-lactancia.org

  • Paprašykite, kad pediatras ar vaikų odontologas įvertintų vaiko burnytės būklę, ar mažylio liežuvio ir viršutinės lūpos pasaitėliai yra netrumpi.

  • Ilsėkitės, kai tik galite, miegokite ir dieną tarp maitinimų, nes naktį taip pat reikės keltis ir darbuotis, pakankamai valgykite ir gerkite.

  • Kai kurios žolės galėtų padėti gausinti pieno gamybą, tačiau pasitarkite su savo gydytojais, ar saugu jūsų sveikatos atveju jas naudoti. Iš populiariausių žolių yra vaistinė ožragė, tikrasis margainis, alaus mielės.

Daugiau apie tai, kaip atsisakyti dirbtinio maitinimo ir pagausinti pieno gamybą skaitykite:

Weanning form formula supplements Kelly Bonyata, BS, IBCLC

Finish at the breast Christina Smillie, MD, IBCLC

Increasing Your Milk Supply, Anne Smith, IBCLC

Rima Kurtinaitienė, IBCLC