Nemėgstama krūtis: kūdikis atsisako žįsti iš vienos krūties

Paskelbė rima - 2018, Rugsėjis 30 - 20:31

Kai kūdikis atsisako žįsti iš vienos krūties, tai gali apsunkinti gyvenimą ir išvaizdą mamai ir taip pat kurį laiką sumažinti kūdikio suvalgomo pieno kiekį. Kai kurios priežastys, dėl kurių kūdikiai atsisako vienos krūties, gali būti susiję su paties kūdikio sveikata, o kai kurios su mamos sveikata ar kūno savybėmis.

Jeigu jūsų kūdikis iš viso atsisako žįsti krūtį, skaitykite straipsnį "Atsisako krūties".

Kūdikis neima vienos krūties

Krūties atsisakymo priežastys, susijusios su mama 

Viena krūtis gamina daugiau pieno nei kita. Mūsų kūnai nėra idealiai simetriški ir visiškai normalu, kad viena krūtis gali būti kiek didesnė už kitą ir pagaminti kiek daugiau pieno. Kai kuriais atvejais skirtumas gali būti aiškiai pastebimas, o kartu ir jaučiamas kūdikiui, kuris gali teikti pirmenybę vienai krūčiai.

Krūties dydis ir spenelio forma. Kadangi mūsų kūnai nėra idealiai simetriški, speneliai taip pat gali skirtis savo dydžiu ir forma, o taip pat ir pačios krūtys gali būti skirtingų formų. Kartais vieną krūtį žįsti gali būti lengviau ar patogiau, kitą žįsti gali būti sunku. Vienos krūties spenelis ir rudasis laukelis gali būti patogiau apžiojamas, kitos ne taip patogiai. Jeigu vienos krūties spenelis yra plokščias (dėl to, kad toks yra ar dėl to, kad krūtis persipildė ir oda ištempė ir spenelį), kūdikiui ją žįsti gali būti nepatogu, o atsikišusį spenelį su minkštu ruduoju laukeliu žįsti gali būti patogiau. Jei tai yra priežastis, tuomet reikia bandyti suteikti ploščiajam speneliui formą, o sukietėjusią krūtį suminkštinti prieš žindant.

Lėtas pieno atleidimo refleksas. Kartais žindant iš vienos krūties gali reikėti daugiau laiko, kol suveiks pieno atleidimo refleksas ir tai gali kelti nepasitenkinimą. Tai gali būti labiau būdinga tokiu atveju, kai yra daryta operacija ar patirta trauma, kuri pažeidė nervinį audinį aplink spenelį ir rudąjį laukelį, taip pat patyrus ketvirtojo tarpšonkaulinio nervo traumą. Taip pat pieno tekėjimo paskatinimui reikia daugiau laiko kai pieno krūtyje yra mažiau, nei tada kai pieno krūtyje yra daug.

Per stiprus pieno atleidimo refleksas. Kai vienoje krūtyje pieno prisigamina labai daug, pieno tekėjimas gali būti labai spartus ir stiprus, o tai gali versti kūdikį springti, ryti ir jausti diskomfortą. Jeigu kita krūtis pieno gamina mažiau, tikriausia jis teka kiek lėčiau ir toji krūtis gali būti labiau mėgiama.

Kartais mamoms patogiau laikyti kūdikį vienaip, o ne kitaip. Dėl traumų, išvaržų, rankų ar pečių juostos problemų mamoms gali būti patogiau kūdikį laikyti prie vienos krūties, o prie kitos gali būti ne taip patogu. Taip pat dešiniarankės mamos labiau linkusios žindyti iš kairės krūties kūdikį prilaikydamos kaire ranka, o tuo metu dešine gali dar ką nors nuveikti – valgyti, gerti, rašyti SMS žinutes ar dirbti kompiuteriu. Kairiarankėms mamoms gali būti atvirkščiai. Tinkamai neprisižiūrint atitinkama krūtis gali pradėti gaminti pieno daugiau, kūdikiui ši padėtis prie krūties gali tapti įprastesnė, o kitoje krūtyje procesas gali slopti ir kelti kūdikio nepasitenkimą.

Spenelių trauma ir/ar infekcija. Kartais vienos krūties spenelis ar rudasis laukelis gali būti labiau pažeistas ir dėl skausmo mama gali vengti žindyti iš tos krūties ar žindyti iš jos rečiau. Dėl to kūdikis gali priprasti prie vienos padėties, o pieno kiekis gali sumažėti.

Blokuoti latakai ar mastitas. Kai taip nutinka, pienas gali tekėti lėčiau, o jo skonis taip pat pasikeičia, pienas pasidaro sūresnis. Kūdikiui tai gali nepatikti ir tapti priežastimi atsisakyti šios krūties.

Krūties operacija ar atlikti invaziniai tyrimai gali būti priežastis, kodėl krūtyje yra mažiau liaukinio audinio ir mažiau gaminasi pieno.

Kartais (labai labai retai) staigus krūties atsisakymas gali rodyti auglį krūtyje. Jeigu jokios kitos priežastys nepaaiškina kodėl kūdikis atsisako žįsti vieną krūtį ir tai nepraeina per kelias dienas, pasikalbėkite su gydytoju apie krūties tyrimą.

Krūties atsisakymo priežastys, susijusios su kūdikiu

Gimdymo traumos pasekmė. Ne visada gimdymo traumos nustatomos vos kūdikiui gimus. Kartais užtrunka, kol paaiškėja, kad mažylis gimimo metu susižeidė ar buvo sužeistas. Tinkamos pagalbos suteikimas pagreitintų gijimo procesą, tačiau kartais gali reikėti tiesiog išlaukti ir palaikyti pieno gamybą krūtyje, iš kurios žįsti sunku.

Apribotos padėties gimdoje pasekmė. Jeigu kūdikis anksti nusileido į dubenį ar buvo gana neįprastoje padėtyje gimdoje, o taip pat ir tuo atveju, jeigu teko gimda dalintis su dvyniu broliu ar sese, kūdikis gali gimti su tam tikra laikysenos yda, įprasta kūno padėtimi, kuri gali būti nepatogi gulint ant vieno šono ir lengviau išgyvenama gulint ant kito šono.

Naujagimio kreivakaklystė. Ši būklė gali būti susiformavus dar gimdoje arba įgyta gimdymo metu traumavus kaklo raumenis. Bet kuriuo atveju kūdikiui gulėti ir žįsti ant vieno šono būna lengviau, o ant kito šono – skausmingiau.

Kūno asimetriškumas, linkimas į vieną pusę. Tai gali būti ir dėl padėties gimdoje, ir dėl asimetriškai padidėjusio raumenų tonuso. Dėl to vienoje padėtyje gali jaustis geriau, kitoje blogiau.

Ausies infekcija ar kita liga. Sergant ausies uždegimu, o kartais ir kitomis kvėpavimo takų ligomis, gali skaudėti labiau gulint ant vieno šono ir mažiau gulint ant kito.

Skiepas. Dūrio vieta gali skaudėti, o jeigu dar susidarė skausmingas patinimas, kūdikis gali verkti guldomas ant to šono, o mamai gali atrodyti, kad jis tiesiog atsisako krūties.

Kaip padėti kūdikiui žįsti nemėgiamą krūtį?

Visų pirma, labai svarbu žinoti, kad įmanoma kūdikį išmaitinti ir viena krūtimi. Dvynukų mamoms tą ir tenka padaryti, o trynukų mamos net neturi tiek krūtų, tačiau pieno gali pagaminti tiek, kad užteks trims kūdikiams. Aišku, su sąlyga, kad mama neturi sveikatos problemų, galinčių trukdyti pieno gamybai.

Jeigu problemos priežastys yra susijusios su kūdikio sveikata, reikia ieškoti būdų kaip kūdikiui padėti. Kai kuriose situacijose gali pagelbėti masažai ar mankštos, kitose vaistai, o dar kitose tiesiog kantrus išlaukimas. Laukiant rezultatų svarbu ištraukinėti pieną iš nemėgiamos krūties ir, jeigu kūdikiui negana to, ką jis suvalgo iš mėgiamos krūties, ištrauktą pieną sumaitinti žindymui draugišku būdu.

Žindymo padėtis prieš save

Ką galite daryti, bandydama padėti kūdikiui žįsti iš nemėgiamos krūties:

  • Pabandykite žindyti iš šios krūties, bet neverskite. Duokite nemėgiamą krūtį pirmiau. Kūdikiai žinda iš pirmosios krūties aktyviau, tad gali būti, kad nemėgiama krūtis tiks, nes mažylis alkanas.

  • Duokite pirmiau mėgiamą krūtį, jeigu iš nemėgiamos krūties pieno tekėjimas sunkiau sužadinamas. Kai pienas pateka, pakeiskite krūtis nekeisdama kūdikio padėties.

  • Jeigu nemėgiamą krūtį kūdikis visgi kurį laiką žinda, žindykite iš jos dažniau, pvz., du kartus iš eilės. Taip turėtumėte pagausinti pieno kiekį šioje krūtyje. Stebėkite kitą krūtį, ar ji nepresipildo.

  • Nekeiskite kūdikio padėties keisdama krūtis. Galite arba pasisukti pati, arba pasiguldyti kūdikį iš po pažasties.

  • Žindymo padėtis iš šono

  • Ieškokite tinkamesnių padėčių žindymui iš nemėgiamos krūties. Žindymo padėčių yra daug ir įvairių, galbūt kuri nors pasirodys patogiausia žįsti iš nemėgiamos krūties.

  • Bandykite iš nemėgiamos krūties maitinti miego metu ar besibudinantį vaiką, ramioje, tamsioje aplinkoje. Kartais nemėgimas pamirštamas, kai kūdikis mieguistas ir prisimenamas, kai mažylis išsibudinęs.

  • Jeigu žindote gulėdama, o kūdikiui patogu gulėti tik ant vieno šono, galite žindyti iš apatinės krūties, o paskui pasisukti labiau ant pilvo ir žindyti iš viršutinės krūties.

  • Pabandykite žindyti judant – vaikštant, sūpuojant ant kamuolio ar supamoje kėdėje, nešyklėje. Papildomas stimuliavimas judesiu kai kuriuos kūdikius nuramina ir jie gali susikaupti.

  • Jeigu reikia spartesnio tekėjimo galima išbandyti kompresiją, o taip pat svarbu būtų padidinti pieno kiekį toje krūtyje ir padėti sau pasilengvinti pieno tekėjimą.

  • Ištraukinėkite pieną iš nemėgiamos krūties, kad palaikytumėte pieno gamybą. Galima ištraukinėti 5-10 min po kiekvieno maitinimo arba tarp maitinimų ištraukinėti pieną 15-20 min. iš nemėgiamos krūties nesvarbu ar pienas teka ar ne.

  • Stebėkite ir žymėkitės kiek kūdikis šlapinasi ar tuštinasi, ar priauga svorio. Gausus šlapinimasis, tuštinimasis ir geras svorio augimas parodys, kad viskas su maisto kiekiu yra gerai nepaisant sunkumų, su kuriais susiduriate.

Daugeliui mamų per kelias intensyvaus darbo dienas „išsilygina“, pradeda gaminti panašų pieno kiekį ir, jeigu pieno kiekio skirtumas buvo priežastimi, kūdikis pradeda noriau žįsti nemėgiamą krūtį. Jeigu nepavyksta pieno gamybos pagausinti ar palaikyti, tuomet galima tęsti žindymą iš vienos krūties, o krūtų dydžio skirtumus bandyti maskuoti pagalbinėmis priemonėmis. Net jeigu žindote tik iš vienos krūties, ir net jeigu pieno iš jos nepakanka išimtiniam maitinimui, jūsų kūdikiui tai yra daug geriau, nei iš viso nebūti žindomam!

Rima Kurtinaitienė, žindymo konsultantė IBCLC

Paskaitos besilaukiančioms šeimoms

Paskaitos kūdikius auginančioms šeimoms