Kas gali mažinti pieno gamybą?

Paskelbė rima - 2016, Rugsėjis 18 - 15:37

Gera ar pakankama pieno gamyba yra labai svarbi tam, kad kūdikis galėtų tinkamai maitintis ir augti. Mamos dažnai klausia "Kaip pagausinti pieno gamybą?" tačiau ne mažiau svarbus klausimas yra ir kodėl pieno gamyba yra nepakankama arba kodėl kažkuriuo metu pieno gamyba ima mažėti, nors atrodo, kad tam nėra priežasčių.

Šiame straipsnyje apie galimas, bet toli gražu ne visas, mažos ar nepakankamos pieno gamybos priežastis. Kai kurių priežasčių galima bandyti išvengti, kitas galima išspręsti darbu ir kantrybe, kitų gali nepavykti įveikti ir pieno gamybos padidinti gali ir nepasisekti. Tačiau labai svarbu suprasti, kad ribas mes galime aptikti tik pabandę jas įveikti, o ne nuleisdamos rankas susidūrę su sunkumais. Taip pat svarbu žinoti, kad maitinimas mamos pienu nėra tik juoda arba balta, tik 100 proc. mamos pienas arba jo visiškai neduodama. Palaikant esamą pieno kiekį ir papildomai maitinant dirbtiniu mamos pieno pakaitalu galima sulaukti meto, kuomet kūdikis pradės valgyti kitą maistą ir juo pakeisti dirbtinį mamos pieno pakaitalą. Palaikant pieno gamybą ir kūdikio norą žįsti krūtį maitinti reikėtų prie krūties su pagalbinė maitinimo sistema.

Naujagimio žindymas trūksta pieno

Labai svarbi priežastis - netinkamas pieno gamybos valdymas

Kūdikis turėtų turėti galimybę žįsti krūtį tiek dažnai ir tiek ilgai kiek jam norisi. Normaliose situacijose netaikoma jokių ribojimų kiek laiko, kaip dažnai ir kurią krūtį naujagimis ar kūdikis turėtų žįsti. Jeigu taikomi ribojimai: 

  • kiek minučių ar valandų kūdikis turi valgyti iš vienos krūties
  • kas kiek valandų dažniausiai galima žindyti
  • kiek laiko kūdikis turi valgyti tik iš vienos krūties prieš duodant antrąją

pieno gamyba gali nepadidėti iki to, kiek pieno reikia, o taip pat pradėti mažėti.

Antras dalykas, kuris labai svarbus, yra tai, kaip kūdikis žinda krūtį. Kūdikis turėtų žįsti krūtį apžiojęs kaip galima daugiau, ir taip pat asimetriškai spenelio atžvilgiu: apatinis žandikaulis turi pagauti daugiau krūties audinių po speneliu, nei viršutinis virš spenelio. Tačiau daug svarbiau yra tai, ar kūdikis apžiojęs krūtį tik čiulpia, ar ir ryja. Rijimas yra būtinas tam, kad pienas iš krūties patektų į pilvą. Jeigu kūdikis tik čiulpia (o taip gali nutikti dėl įvairių priežasčių), tai nors ir neribosime jo buvimo prie krūties, pieno kiekis nedidės, o dar gali ir pradėti mažėti. Ir prastai žįsdami kūdikiai ryja, kai mamai sukeliamas pieno tekėjimo refleksas. Tačiau nedaugeliui mamų išsilaiko toks stiprus pieno tekėjimo refleksas vien jis palaikytų pieno gamybą. Dideliai daugumai kūdikių reikia patiems įdėti pastangų ištraukiant pieną iš krūties. Jeigu šių pastangų nėra (nes, pvz., kūdikis gimė neišnešiotas ir yra per silpnas), pieno kiekis, nieko mamai nedarant, nedidės, o dar gali ir pradėti mažėti.

Iki nėštumo

Krūties operacijos. Jeigu buvo atliekamos krūtų sumažinimo operacijos, kurių metu pašalinta daug liaukinio audinio, perkeltas rudasis laukelis ir spenelis, pjūvis darytas aplink rudąjį laukelį ar skersai krūties audinius, ypač jei operacija daryta palyginti neseniai, gali būti sunku pagaminti pakankamą pieno kiekį kūdikiui išmaitinti. Taip pat gali kilti problemų ir atlikus kitokias krūties operacijas. 

Policistinių kiaušidžių sindromas. Kartais mamoms, turinčioms šią problemą, pieno gamyba būna per maža.

Viršsvoris. Kai mamos iki nėštumo turėjo didelį virsšsvorį, jų kūno atsiliepimas į žindimo stimuliaciją pirmomis savaitėmis gali būti mažesnis, nei neturinčių viršsvorio mamų.

Nepakankamai išsivysčiusios krūtys. Taip, krūtys gali būti nepakankamai išsivysčiusios, Tačiau vien iš pažiūrėjimo į krūtis nepasakyčiau, kad mama neturės pakankamai pieno, nes vien išvaizdos negana. Krūtys gali gaminti skirtingą pieno kiekį, viena gali gaminti daugiau, nei kita, o žinome, kad ir viena krtūimi galima išmaitinti kūdikį. Tad verta tiesiog stebėti save ir kūdikį iš karto po gimdymo.

Iš karto po gimdymo

Kodėl kai kurioms mamoms pieno gamyba iš karto po gimdymo gali prasidėti labai greitai, o kitoms užtrunka ar gali taip ir neprasidėti tokia, kokios reikia?

Gimdymo būdas. Daugiausiai keblumų kelia neplanuotas cezario pjūvis. Tyrimai rodo, kad po jo mamoms pienas gali atsirasti vėliau. Tačiau oda prie odos kontaktas su kūdikiu gali pakelti mamos oksitocino kiekį, palengvinti skausmą ir liūdesį dėl operacijos, o tuo pačiu ir palengvinti pieno tekėjimą. Planuoto cezario pjūvio atveju įmanoma organizuoti gimdymą taip, kad kūdikis būtų iš karto padėtas mamai ant krūtinės ir galėtų žįsti dar operacijos metu. Tokiu atveju mama gauna mažesnes vaistų dozes ir į pooperacinę palatą galėtų keliauti kartu su kūdikiui, jeigu šalia mamos liktų tėtis abiems pagelbėti.

Nukraujavimas po gimdymo. Jeigu kraujavimui stabdyti buvo ilgą laiką naudoti oksitocino pakaitalai, jie gali turėti neigiamą poveikį pieno gamybai. Mamos po didelio kraujo netekimo gali jaustis išsekusios ir neturinčios jėgų 6-12 savaičių po gimdymo. Taip pat reikės pagalbos pasirūpinant kūdikiu.

Šyhano (Sheehan) sindromas. Taip vadinamas didelio kraujo kiekio netekimas gimdymo metu, sukeliantis priekinės hipofizės skilties pažeidimą. Kadangi hipofizė išskiria prolaktiną, netekus daug kraujo ir sutrikus hipofizės veiklai pieno gamyba gali neprasidėti, nes neesant prolaktino kraujyje, pieną gaminančios ląstelės gali sunykti. Situaciją galima bandyti keisti vartojant prolaktiną imituojančius vaistus ir tęsti žindymą ar pieno ištraukinėjimą. Jeigu hipofizės sutrikdymas nebuvo didelis, pieno gamyba gali kiek vėluoti. Tokiu atveju rekomenduojama daug žindyti ar ištraukinėti pieną, o kūdikiui gali prisireikti mamos pieno pakaitalų.

Vaistų naudojimas gimdymo metu. Epidūrinė nejautra, naudota gimdymo metu viena ar kartu su sintetiniu oksitocinu skatinant gimdymo veiklą, sutrikdo natūralaus oksitocino išsiskyrimą žindimo metu. Dėl to net ir priešpienį kūdikiui gali būti sunkiau ištraukti. Be to, vaistų poveikis naujagimiui gali trukdyti tinkamai elgtis prie krūties, kai kurių vaistų poveikis naujagimiams gali trukti iki 63 valandų. Odos kontaktas ir kūdikio šlapinimosi ir tuštinimosi bei svorio pokyčių stebėjimas turėtų teigiamą poveikį. Kai mama yra odos kontakte su kūdikiu, šalia būtinai turi būti dar vienas žmogus, galintis prižiūrėti juos abu ir padėti. Po epidūrinės nejautros naujagimiams gali būti labai sunku žįsti, daugelis per pirmas 4 val nesugeba pažįsti pirmą kartą, o per 24 valandas pažinda vos porą kartų. Esant tokiai situacijai būtina pradėti ištraukinėti pieną pirmąją valandą po gimdymo ir ne mažiau kaip 8 kartus per parą arba kiekvieną kartą, kai kūdikiui nepavyksta pažįsti pačiam.

Tarpvietės kirpimas ir siuvimas. Kadangi tokius kirpimus paprastai mamoms skauda labiau ir ilgiau, skausmas gali slopinti natūralaus oksitocino išsiskyrimą. Ledas ir nuskausminamųjų žvakučių vartojimas gali iš dalies palengvinti šią problemą.

Vakuumo naudojimas. Gali sukelti sunkumų kūdikiui žįsti krūtį dėl patirtos traukimo traumos. Su vakuumo naudojimu susijęs ir padidėjęs bilirubino kiekis - didesnė naujagimių gelta, kuri gali kelti mieguistumą. Tokioje situacijoje priešpienio/pieno ištraukimas ir sumaitinimas kūdikiui šaukšteliu ar iš puodelio yra būdas gausinti pieno gamybą.

Komplikacijos po gimdymo

Placentos likučiai gimdoje. Placentos likučiai gimdoje gali neleisti prasidėti pieno gamybai, o mamai pasireikšti kaip tebesitęsiantis kraujavimas skaisčiai raudonomis išskyromis, kurios po 3 dienų nesikeičia į rusvas, o dar po 9 į blyškias su rusvu atspalviu. Jeigu iki 5 dienos mama nepajuto krūtų prisipildymo jausmo, priešpienis nekeičia savo spalvos ir kiekio po 4 paros, o kūdikis nuolat atrodo nepatenkintas prie krūties, nepakankamai šlapinasi ir tuštinasi, tai gali būti placentos likučių gimdoje padariniai. Būtina apie tai kalbėtis su mamą prižiūrinčiu gydytoju.

Pogimdyminis tiroiditas. Jeigu po gimdymo sutrinka skydliaukės veikla ir išskiriama per mažai skydliaukės hormonų, tai gali turėti pieno gamybą mažinantį poveikį. Tai, kad skydliaukė puikiai veikė iki gimdymo, nieko nesako, nes šis sutrikimas atsiranda būtent po gimdymo . Todėl esant mažai pieno gamybai, kai viska kita puiku, verta pasidaryti skydliaukės hormonų tyrimą. Būtina kartu su gydytojais ieškoti sprendimo šiai situacijai.

Mažakraujystė mamai. Kai mamos hemoglobinas yra mažesnis nei 100 g/l, mamos dažniau įvardija pieno trūkumo simptomus nei tos mamos, kurios turi aukštenį hemoglobiną. Todėl tiek nėštumo metu, tiek netekus daug kraujo po gimdymo ar tiesiog turint mažakraujystę geležies kiekį mamai reiktų atstatyti kaip galima greičiau.

Naujagimių gelta. Didelė naujagimių gelta gali kelti mieguistumą ir kūdikis gali nepajėgti išsitraukti viso jam reikalingo priešpienio ar pieno. Gal tekti ištraukinėti priešpienį ar pieną ir sumaitinti šaukšteliu, kol gelta išsispręs.

Kūdikio liežuvio ar viršutinės lūpos pasaitėlis. Kai pasaitėliai trumpi, kūdikiai gali nesugebėti tinkamai darbuoti burnyte, kad ištrauktų pakankamai pieno augimui ir pieno gamybos skatinimui.

Pačioje pradžioje, pirmąsias 4-6 savaites

Maitinimas mišiniu retkarčiais. Kai mišinys duodamas neesat būtino reikalo, kūdikis pasisotina nevalgydamas iš krūties. Jeigu mama atitinkamo pieno kiekio iš krūties nepašalina pati, tai mažins pieno gamybą. 

Čiulptuko davimas. Čiulptukas, ypač daug naudojamas, gali keisti kūdikio čiulpimo judesius. Maža to, tėvams gali būti lengva praleisti alkio ženklus, o kūdikiui gali būti sunkiau juos parodyti. Taip dirbtinai skatinami ilgesni tarpai tarp maitinimų, o tai mažina pieno gamybą.

Ištuštėjusių krūtų jausmas. Apie 4-6 savaitę gali atsirasti jausmas, kad krūtys, iki tol nuo maitinimo iki maitinimo prisipildydavusios pieno, kurį mama gali jausti fiziškai, ima nebeprisipildyti. Tai visiškai normalu, tačiau kai kurios mamos išsigąsta, kad trūksta pieno ir pradeda ilginti tarpus tarp maitinimų iš krūtų laukdamos prisipildymo jausmo, o tuo metu kūdkį maitina mišinuku. Toks elgesys gali greitai ir smarkiai sumažinti pieno gamybą. 

Mieguistas kūdikis. Nors rekomenduojama žindyti naujagimį pagal poreikį, visgi yra riba kiek kūdikis gali miegoti nevalgęs, ypač kol jis yra labai mažas ir pieno kiekis reguliuojasi. Mažiausias maitinimų skaičius turėtų būti 8, o tai reiškia, kad kūdikį reiktų žadinti kas 3 valandas ir maitinti, visą parą. Po 4-6 savaičių galima leisti kūdikiui, kuris nori, miegoti ilgiau, tačiau gali reikti pasižadinti, jeigu krūtinė prisipildė arba, jei nepavyksta pažadinti, pieną ištraukti rankomis ar pientraukiu. Kai kurie kūdikiai iš karto užmiega, vos pridėti prie krūties. Jeigu taip nutinka dažniausiai, būtina stebėti kūdikio augimo ir pakankamo maisto gavimo požymius, o pieną po bandymo pažindyti ištraukti. Kartais kūdikį reikia pamaitinti ištrauktu pienu, kol jis įgauna jėgų žįsti pats neužmigdamas.

Vienos krūties davimas vieno maitinimo metu. Paaugusiems kūdikiams vienos krūties gali puikiai užtekti, tačiau kuo mažesnis kūdikis, tuo atidžiau reikia sekti jo ženklus. Jeigu aktyviai žindęs prie vienos krūties kūdikis paleidžia ir ima rodyti mamai alkio požymius, galite bandyti priglausti prie tos pačios krūties, galite pritaikyti krūties kompresiją. Bet jeigu jis nepatenkintas vėl atsitraukia ir nori valgyti, duokite ir antrąją. Kuo kūdikis daugiau pieno suvalgys, tuo labiau paskatins pieno gamybą ir geriau augs.

Teka liuteinininė cista. Ši cista susidaro kiaušidėse nėštumo metu ir išskirdama testosteroną gali slopinti pieno gamybą. Galiausiai sunyksta savaime ir apie 3-4 savaitę pieno gamyba galiausiai susinormalizuoja. Galima padaryti kraujo tyrimą testosterono kiekiui nustatyti.

Bet kuriuo metu žindymo eigoje

Susidėvėjęs ar netinkamas pientraukis. Jeigu ištraukinėjate pieną pientraukiu, svarbu, kad jis tikrai gerai veiktų. Susidėvėjusių pientraukių efektyvumas mažėja ir kartu mažina pieno gamybą.

Vaistažolės, mažinančios pieno gamybą. Nėra tvirtų įrodymų, tačiau laikomasi nuomonės, kad dideli kiekiai šalavijų, čiobrelių, mėtų, rozmarinų ir petražolių gali mažinti pieno gamybą, tačiau vartojami nedideliais kiekiais, kaip prieskoniai, neturėtų turėti įtakos. Kai kurios mamos pastebi sumažėjusią pieno gamybą privalgiusios daug mėtinių saldainių ar pavartojusios vaistų su mentolu. 

Hormoninės kontracepcijos vartojimas. Dirbtinis estrogenų ir progesteronų vartojimas gali neigiamai veikti pieno gamybą. Renkantis hormonines šeimos planavimo priemones geriau pradėti nuo tablečių, kad pastebėjus neigiamus pokyčius būtų galima jų vartojimą nutraukti. Hormoninės spiralės išskiriami progesterono kiekiai paprastai įtakos pieno gamybai neturi.

Mėnesinių ciklas. Kai kurioms moterims atsinaujinantis mėnesinių ciklas periodiškai gali sumažinti pieno kiekį, ypatingai kraujavimo dienomis ar kelias dienas prieš jas.

Nėštumas. Nėštumo atveju kūnas persitvarko taip, kad galėtų auginti kitą kūdikį ir ruošia krūtis kitam kūdikiui žindyti. Staigus pieno kiekio sumažėjimas ir taip pat atsiradęs spenelių jautrumas žindymo metu gali būti nėštumo požymiai. Nors žindymas slopina ovuliaciją, kartais ji įvyksta gana anksti ir taip pat ovuliacija įvyksta likus vidutinškai 14 dienų iki mėnesinių pasirodymo, todėl įmanoma pastoti taip ir nepamačius pirmųjų mėnesinių.

Alkoholis. Alkoholis slopina oksitocino išsiskyrimą ir dėl to pienui tekėti iš krūtų gali būti sunkiau, o tai gali slopinti pieno gamybą, jeigu trunka ilgai.

Vitaminas B6. Dideli B6 vitamino kiekiai galėtų slopinti pieno gamybą, nors tyrimai nėra vieningi. Jeigu vartojate įvairius maisto papildus, pasitikrinkte kiek vitamino B6 iš viso suvartojate per parą. Jeigu pradėjote vartoti B6 papildus ir pastebėjote pieno kiekio sumažėjimą, tai gali būti susiję.

Vaistai. Pseudoefedrinas, dedamas į įvairius vaistus nuo alergijos, slogos, sinusito, bronchito ar astmos yra žinomas pieno gamybos slopintojas. Xylometazoline Hydrochloride, dedamas į vaistus nuo slogos, jeigu naudojamas didelėmis dozėmis ilgiau kaip 3 paras gali mažinti pieno gamybą. Taip pat verta pasižiūrėti kokia sudėtis yra gydomųjų arbatų, kurios reklamuojamos kaip vieno puodelio vaistas nuo blogos savijautos. Dažnai jose yra kelių vaistažolių ar kelių vaistinių medžiagų mišinys, todėl prieš vartodama įsitinkite, kad jose nėra pieno gamybą mažinančių sudedamųjų dalių.

Rima Kurtinaitienė, žindymo konsultantė, IBCLC