Pienas švirkščia ir gaminasi labai gausiai

Paskelbė rima - 2016, Rugsėjis 11 - 15:49

Kai mamai prasideda pieno gamyba, maždaug 3-5 dieną po gimdymo, kai kuriems kūdikiams žįsti pasidaro sudėtinga. Sparčiai besigaminantis pienas, didesnis susikaupęs jo kiekis, mamos jautrumas kūdikio alkio ženklams gali sukelti stiprų pieno tekėjimo refleksą, kuomet pienas stipria srove švirkščia iš krūties, o kūdikis:

  • springsta,
  • ryja godžiai, dideliais gurkšniais,

  • girdisi stiprus garsas rijimo metu,

  • kosti paleidęs krūtį,

  • dažnai pertraukia žindymą kad atgautų kvapą,

  • labai dažnai atpila, kartais po kelis kartus po kiekvieno maitinimo,

  • daug žagsi,

  • kaupiasi dujos pilvelyje,

  • kartais iš viso atsisako žįsti,

  • nesiramina prie krūties jokiomis aplinkybėmis.

Dalis kūdikių šiuos nepatogumus gali patirti vos tik prasidėjus pieno gamybai ir laikui bėgant žindimas lengvėja. Antrasis periodas, kuomet mamos pastebi, kad kūdikiui sunku susitvarkyti su labai stipriai tekančiu pienu, yra 3-6 savaitės, kuomet pieno gamyba pasiekia piką.

Kaip palengvinti kūdikiui valgymą, kai pienas teka labai sparčiai?

Pienas iš krūtų teka dėl to, kad žindimo metu išsiskiria hormonas oksitocinas ir pastumia pieną iš liaukinio audinio į latakus. Tačiau mama gali pasirinkti tokią padėtį, kurioje pieno tekėjimą galima šiek tiek apsunkinti ar sulėtinti pasinaudojant žemės trauka. Tam tinka bet kuri mamai ir vaikui įprasta žindymo padėtis, ją tereikia šiek tiek pakeisti taip, kad mama būtų labiau apačioje, po kūdikiu, o kūdikis būtų iš viršaus. Jeigu dažniausiai žindote lopšio padėtyje, tuomet pradėkite kaip įprastai, tada atsiloškite ant sofos ar fotelyje, kad būtumėte pusiaugulomis, taip, kaip įsitaisytumėte ant sofos žiūrėti mėgiamą serialą. Taip galite pakeisti bet kurią jūsų mėgiamą žindymo padėtį. Kai kūdikis yra virš mamos ir krūties, pienas negali taip smarkiai švirkšti jam į burnytę, nes trauka pieną traukia žemyn ir neleidžia užtvindyti burnytės ir kvėpavimo takų. Galima išmėginti ir gulimą padėtį, kuomet vaikas guli šalia, tai kai kurioms mamoms padeda sumažinti pieno švirkštimą iki pakenčiamo lygio. Viešoje erdvėje gali būti patogiau žindyti pasisodinus kūdikį ant vienos šlaunies taip, kad kūdikis ją apsižergtų ir pats būtų vertikalioje padėtyje. Taip galima ir žindyti visą laiką, ir atsilošti atgal, jeigu turite pakankamai patogų krėslą. Žindymo metu darykite petraukėles, kurių metu leiskite kūdikiui atgauti kvapą ir padėkite atsirūgti. 

Ką dar galite padaryti:

  • Pabandykite žindyti dažniau. Kai laukiate ilgai tarp maitinimų, krūtyje prisikaupia daug pieno. Kuo daugiau pieno prisikaupia, tuo stipriau jis teka žindymo metu. Taigi, sutrumpindamos tarpus tarp maitinimų neleisime pienui stipriai tekėti, kūdikiui gali būti lengviau žįsti.
  • Miegantiems ar snaudžiantiems naujagimiams gali būti lengviau žįsti, nes juos mažiau stimuliuoja aplinka, jie būna labiau susitelkę, todėl ne taip stipriai stimuliuoja mamą ir lengviau koordinuoja čiulpimo, rijimo ir kvėpavimo refleksus.
  • Paskatinkite pieno tekėjimą pati arba leiskite tai padaryti kūdikiui, bet atitraukite jį nuo krūties vos tik pienas ima tekėti. Leiskite nutekėti stipriai tekančiam pienui į indelį ar merliuką, o kai srovė susilpnės, leiskite kūdikiui žįsti. Kad greičiau būtų galima priglausti kūdikį prie krūties, dalį pieno prieš žindymą galima ištraukti rankomis ar pientraukiu, kol srovė susilpnės, tačiau turėkite mintyje, kad tai gali pagausinti pieno gamybą ir padidinti pieno srovę kito maitinimo metu, todėl traukite tik tiek, kiek būtinai reikia ir stenkitės pamažu trumpinti traukimo trukmę.

Kaip padėti užspringusiam kūdikiui žiūrėkite čia...

Ar reikia mažinti pieno kiekį?

Kadangi spartus pieno tekėjimas iš krūties dažniausiai lydi labai gausią pieno gamybą, sumažinant pagaminamo pieno kiekį galima sumažinti ir pieno tekėjimo greitį: kuo mažiau pieno krūtyje, tuo silpnesne srove jis teka. Tačiau pirmąsias 4-6 savaites nerekomenduojama pieno kiekio mažinti, nes šiuo laiku mamos kūnas mokosi kiek reikės pagaminti pieno kūdikiui išmaitinti iki 6 mėnesių. Taip pat per šias 4-6 savaites kūdikio poreikiai auga, kaip ir gebėjimas suvaldyti pieno tekėjimą. Todėl sumažindamos pieno gamybą kai kūdikiui 3-4 savaitės galite atsidurti situacijoje, kai 5-6 savaitę ar vėliau pieno pasidaro per mažai. Kai kurie kūdikiai dėl savo sveikatos ar vystymosi iš pradžių gali sunkiau suvaldyti normalų pieno tekėjimą, o paaugę tai geba padaryti geriau ir problema praeina savaime. Kūdikiams, turintiems trumpą liežuvio pasaitėlį taip pat gali būti sunku suvaldyti normalų pieno tekėjimą. Tokiu atveju pasaitėlio pakirpimas padėtų kūdikiui ir mamai maitintis ramiau. Venkite simuliuoti krūtis ir skatinti pieno gamybą ir tekėjimą mechaniškai (ištraukiant pieną rankomis ar pientraukiu, daug laiko praleidžiant šiltame duše) ar vartodama maistinius ar vaistinius produktus, kurie galėtų skatinti gausesnę pieno gamybą. Daugumai mamų pieno kiekis ir tekėjimo spartumas susireguliuoja tarp 3 savaičių ir trijų mėnesių nieko nekeičiant, tik padedant kūdikiui susitvarkyti su sparčiu tekėjimu šiuo laikotarpiu.

Praėjus 4-6 savaitėms pieno kiekio mažinimas gali būti tinkamas tik tada, kai kūdikis auga labai sparčiai, per mėnesį priauga 1-1,5 kg ar daugiau. Jeigu svorio priaugimas mažas arba tesiekia vidutinį, nemažinkite pieno gamybos. Kūdikiui reikia viso jūsų pagaminamo pieno. Toliau taikykite priemones, padedančias suvaldyti pieno tekėjimo greitį.

Pernelyg gausią pieno gamybą gali skatinti papildomas pieno ištraukimas iš krūtų po maitinimo ar tarp maitinimų. Jeigu tai darote, verta pamažu šios praktikos atsisakyti. Kita pernelyg gausios pieno gamybos priežastis gali būti hormonų balanso sutrikimas organizme, ypač, jeigu turite problemų su skydliauke ar su policistinėmis kiaušidėmis, kartais problemas gali kelti mamos žarnyno bakterijos ar tinkamų bakterijų nebuvimas.

Jeigu kūdikis priauga svorio daugiau nei vidutiniškai, galite bandyti taikyti kurį nors iš būdų pieno gamybai sumažinti, tačiau jeigu per savaitę situacija negėrėja arba kūdikis ima rodyti, kad jam trūksta maisto, liaukitės ir grįžkite prie įprasto ar net dažnesnio žindymo iš abiejų krūtų. Iš tiesų yra įmanoma taip sumažinti net ir per gausią pieno gamybą, kad kūdikiui ims trūkti maisto, todėl stebėkite kūdikį ir pasitarkite su specialistais.

Pieno gamybos mažinimo būdai

1. Tos pačios krūties davimas. Kiekvieno maitinimo metu maitinama tik iš vienos krūties. Jeigu kūdikis 2-3 valandų bėgyje prašo valgyti, duodama ta pati krūtis. Kitoje krūtyje tuo tarpu pienas kaupiasi ir pieno gamyba pamažu stoja. Jeigu pieno prisikaupia tiek, kad jums kyla diskomfortas – tempimo, sunkumo, maudimo jausmai – pasimasažuokite krūtį ir ištraukite tiek pieno, kad pajustumėte palengvėjimą, tačiau neištuštintumėte krūties. Po maitinimo ar pieno ištraukimo šaldykite krūtį ledu (pvz., kaip aprašyta čia) iki 20 min. ir padarykite pertrauką. Praėjus 3 valandoms, maitinkite iš antrosios krūties. Pieno ištraukimo iš krūties ribojimas taip pat gali didinti užsikimšusio latako (guzo krūtyje) ir mastito tikimybę. Šis metodas negali būti taikomas ilgiau kaip savaitę. Daugiau galite paskaityti http://www.nancymohrbacher.com/articles/2013/10/9/block-feeding-dos-donts.html

2. Dažnas krūtų keitimas. Šiuo atveju reikėtų pirmiausiai pastebėti, kiek dažniausiai kūdikis užtrunka pie krūties, kad pavalgytų. Kai pienas teka sparčiai, kūdikiai dažniausiai neužtrunka ilgai. Tarkime, kūdikis pavalgo per 10 minučių iš vienos krūties. Tokiu atveju rekomenduojama žindyti 5 minutes iš vienos krūties ir 5 minutes iš kitos krūties. Taip žindoma kiekvieną kartą kūdikiui paprašius. Žindant tokiu būdu, abi krūtys yra šiek tiek ištuštinamos ir tai vyksta dažnai, pienas nesusikaupia krūtyse tiek kad sukeltų diskomfortą ir pieno gamyba mažėja po truputį. Po maitinimo galima užsidėti šaltą kompresą. Tokio žindymo ir pieno gamybos mažinimo „kaina“ gali būti kelios dienos, kai kūdikis tuštintis žalesnėmis, nei įprasta išmatomis, nes gali gauti daugiau laktozės, ne pajėgs suskaidyti ir dėl to gali būti neramesinis, tačiau jūsų kūnui prisitaikant prie mažesnio pieno poreikio ši problema taip pat mažės. Daugiau apie tai galite paskaityti http://nurturedchild.ca/index.php/breastfeeding/challenges/oversupply-forceful-letdown/

3. Vienkartinis pilnas krūtų ištuštinimas ir tos pačios krūties davimas. Šiuo atveju pirmiausia rekomenduojama krūtis gerai ištuštinti. Dažniausiai tai daroma naudojant dvigubą elektrinį pientraukį, krūties masažavimą ir kompresiją, o po to taikomas tos pačios krūties davimas 3 valandas. Daugiau apie tai skaitykite čia http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2075483/

4. Medikamentai ir vaistažolės. Manoma, kad šalavijas, čiobrelis, mėta ir petražolės gali mažinti pieno gamybą. Taip pat yra medikamentų, kurie vienu ar kitu būdu gali turėti mažinantį poveikį pieno gamybai. Dėl jų vartojimo pasitarkite su gydytoju.

Bet kuriuo būdu mažinant pieno gamybą stebėkite save, ar neprasideda pieno sąstovis ar mastitas ir nedelsdama grįžkite pie dažnesnio žindymo bei priemonių šioms problemoms spręsti. Taip pat stebėkite kūdikį, ar ir toliau jis gauna pakankamai pieno. Kai kuriems kūdikiams sumažėjęs pieno kiekis, o su juo ir sulėtėjęs pieno tekėjimas, gali nepatikti, ypač jeigu jie priprato prie greito tekėjimo. Kai kurie kūdikiai, kurie žindo retai ir trumpai, gali pradėti norėti žįsti dažniau ir išmokti ramintis prie krūties. Tai yra visiškai normalūs pokyčiai, atsirandatys dėl to, kad kūdikis mokosi ir prisitaiko prie tokios situacijos, kokia yra.

Rima Kurtinaitienė,
žindymo konsultanė IBCLC

 

Daugiau apie pieno tėkėjimą ir gausią pieno gamybą galite paskaityti:

Diagnosis and Management of Breast Milk OversupplyLauren Trimeloni, MD,Jeanne Spencer, MD

Coping with Fast Milk Flow Nancy Mohrbacher, IBCLC, FILCA

Gaining, Gulping, and Grimacing? Diane Wiessinger, MS, IBCLC

Am I making too much milk?  La Leche League International

Colic in the Breastfed Baby  Jack Newman MD, FRCPC

Overabundant milk supply: an alternative way to intervene by full drainage and block feeding by Caroline GA van Veldhuizen-Staas

Resolution of Lactose Intolerance and “Colic” in Breastfed Babies by Robyn Noble & Anne Bovey, presented at the ALCA Vic (Melbourne) Conference on the 1st November, 1997

Forceful Let-down (Milk Ejection Reflex) & Oversupply Kellymom.com