Kodėl kūdikis, kuris sutvertas žįsti krūtį, ima ir jos atsisako? Kaip įtikinti mažylį daryti tai, kas svarbu išgyvenimui ir sveikam augimui? Kartais pakanka laiko ir kantrybės.Tačiau kartais reikia ir nemažai specializuotų žinių bei detektyvinio darbo, kad atrastum pagrindinę priežastį. O kartais priežasties taip ir nepavyksta nustatyti...
Kokios gali būti krūties atsisakymo ar neėmimo priežastys? Pamėginsime surašyti. Tačiau šis sąrašas toli gražu bus ne baigtinis. Visos čia pateikiamos priežastys gali sukelti labai skirtingas kūdikio reakcijas: vienas žįs krūtį toliau, kitas taps neramus žindymo metu, o trečias dėl bet kurios iš šių priežasčių gali atsisakyti žįsti krūtį iš viso!
Pirmos dienos ir savaitės
- Gimdymo metu naudoti medikamentai
- Gimdymo trauma
- Argesyvus burnos ertmės išvalymas po gimimo
- Silpnas kūdikis
- Neturi krūties žindimo patirties (nes buvo pamaitintas iš buteliuko)
- Atkaklios pastangos žįsti nebuvo apdovanotos
- Skausmas bet kurioje kūno dalyje ar vienos pusės skausmas (kaklo raumenų sutraukimo, raktikaulio lūžio ir kitų sveikatos problemų)
- Jautrus/dirglus, lengvai išblaškomas vaikas
- Trumpas pasaitėlis
- Pienligė ir kitos ligos: ausies infekcija, sloga
- Labai gausi pieno gamyba ir/arba stiprus pieno atleidimo refleksas
- Lėtai sužadinamas pieno tekėjimo refleksas
- Sunku susitvarkyti su pieno tekėjimu dėl kvėpavimo sunkumų, prastos žindimo-rijimo-kvėpavimo koordinacijos, skausmo ar traumos gimdymo metu, žemo raumenų tonuso
- Refliuksas
- Padidėjęs raumenų tonusas
- Alergija/jautrumas maistui
- Buteliuko ir/ar čiulptuko naudojimas
- Mamos kvapo pokytis (kvepalai, kremai, net skalbikliai ar skalbinių minkštikliai)
- Spenelio ir krūties kūdikio burnos dydžio neatitikimas
- Krūties uždegimas: guzai, mastitas
Vėliau, bet kuriuo kitu žindymo laikotarpiu
- Padidėjęs raumenų tonusas
- Jautrus/dirglus, lengvai išblaškomas vaikas
- Trumpas pasaitėlis
- Refliuksas
- Alergija/jautrumas maistui – mama pradėjo vartoti naujus vaistus, suvalgė neįprastai aštraus ar prieskoniais pagardinto maisto
- Domėjimasis aplinka
- Mamos mėnesinių ciklo atsinaujinimas
- Ligos: pienligė, ausies infekcija, sloga, kitos ligos
- Dantų dygimas (ypač jeigu daugiau tampo, kramto krūtį, tačiau kai kurie kūdikiai gali vengti žįsti dėl skaudamų, ištinusių dantenų)
- Didelis papildomo maisto kiekis (nuo 6 mėnesių kūdikiui siūlomas kitas maistas)
- Krūties uždegimas: guzai, mastitas
- Burnos trauma
- Pernelyg dažnas buteliuko, čiulptuko naudojimas (kaip grąžinti prie krūties...)
- Stiprus pieno atleidimo refleksas, per daug pieno
- Emocijų, įspūdžių gausa
- Dienos ritmo pasikeitimai, kelionės, persikraustymas
- Vaiko raida: mokymasis šliaužti, ropoti, sėdėti ir t.t.
Svarbiausia – nepritrūkti maisto
Kaskart, kai kūdikis atsisako krūties, svarbu užtikrinti tris dalykus: 1) kad kūdikis būtų pamaitintas; 2) mama palaikytų pieno gamybą ir turėtų kuo kūdikį maitinti ir vėl galėtų žindyti, kai kūdikis galės ar norės žįsti; 3) kad būtų surasta ir pašalinta neramumo prie krūties ar krūties atsisakymo priežastis.
Kad mama įsitikintų, jog jos neramiam ar nenorinčiam dažnai žįsti kūdikiui gana pieno, svarbu stebėti valgymo procesą:
-
Kūdikis turėtų būti patogiai priglaustas prie krūties: visas atsuktas į mamą, krūtis apžiota taisyklingai, mama pastebi aktyvaus pienelio rijimo epizodus, su pauzėmis tarp jų. Krūtis taisyklingai apžiota tada, kai vaikas plačiai išsižioję – jo lūpos yra beveik tiesioje linijoje, apatinė lūpa išsivertusi į išorę, smakras prigludęs prie krūties, daugiau rudojo laukelio matyti virš viršutinės lūpos, nei po apatine, nosis yra šiek tiek atitolusi nuo krūties;
-
Skaičiuoti kiek kartų kūdikis šlapinasi (po 6 dienos nuo gimimo - 5-6 pilnos vienkartinės sauskelnės) ir kiek kartų tuštinasi (bent 2-3 kartus per parą padaro 2.5 cm ar didesnę dėmelę sauskelnėse).
-
Žindyti kūdikį kuo dažniau – vos pastebėjus alkio požymius, ne rečiau kaip kas 2 val. Taip maitinamas kūdikis bus ramesnis, nes dar nebus labai išalkęs
Kūdikis gali būti neramus prie krūties ar atsisakyti ją žįsti net ir būdamas alkanas. Kad įsitikintumėte, jog vaikas gauna pakankamai maisto, būtina stebėti vaiko vystyklų turinį ir svorio augimą.
Neramuolio amžius
Neramus prie krūties yra tas kūdikis, kuris ima krūtį, bet nerimsta, tampo, pažinda trumpai, paleidžia, pyksta.
- Jeigu taip yra nuo gimimo: paprašykite gydytojų atidžiai įvertinti vaiko sveikatą. Kai kurios sveikatos būklės gali turėti įtakos naujagimio sugebėjimui žįsti krūtį.
- Jeigu kūdikis toks tapo 2-4 dieną: „kaltininkais“ gali būti prisipildžiusi ir dėl to sukietėjusi krūtis, labai sparčiai tekantis pienas, ilgai nesužadinamas arba iš viso nesužadinamas pieno atleidimo refleksas arba dar neprasidėjusi pieno gamyba.
- Jeigu kūdikis gerai žindo, tačiau tarp 1 ir 4 savaitės pasidarė neramus, taip gali nutikti dėl to, kad mažyliui buvo duodami dirbtiniai spenelio pakaitalai – žindukas ar buteliukas su čiulptuku, taip pat netaisyklingas krūties apžiojimas (jis gali būti susijęs arba nesusijęs su duodamais dirbtiniais speneliais), dėl ko mažyliui gali būti sunku ištraukti pieną. Neramumo prie krūties priežastimis gali būti ir minėtos ligos, pieno gausa, jautrumas ar alergija maistui, motinos pieno tekėjimo spartos ir skonio pasikeitimai. Taip pat taip gali pasireikšti ir kūdikio temperamentas – kai kurie kūdikiai būna ramūs pirmas savaites, o po to „atsibunda“ ir ima reikšti savo nuomonę.
Maitinimo eigoje
- Kartais suprasti neramumo ar krūties atsisakymo priežastis gali padėti tikslus nustatymas, kuriuo žindimo metu kūdikis tampa neramus.
- Jeigu tai nutinka pradžioje, kol pienas neteka, galimos priežastys: blogas apžiojimas, plokšti ar įtraukti speneliai, vėluojantis ar neįvykstantis pieno atleidimo refleksas, nepatogi žindymo padėtis, ausies infekcija, trumpas pasaitėlis, netaisyklingi žindimo judesiai dėl naudojamų dirbtinių spenelio pakaitalų.
- Kai pienas ima tekėti: gausi pieno gamyba, labai stiprus pieno tekėjimo refleksas, kitos priežastys, trukdančios valgyti - žemas raumenų tonusas, kvėpavimo sunkumai ir kt.
- Maitinimo antroje pusėje: nori atsirūgti (ypač jeigu ryja dideliais gurkšniais), nori pasituštinti ar pasišlapinti, refliuksas, alergija.
Kaip mamai elgtis?
Nespausti kūdikio galvos, neglostyti skruostų. Neriboti buvimo prie pirmos krūties laiko, nekeisti krūtų dažnai, nes taip kūdikis privalgo daugiau liesesnio pieno, dėl ko vaikui gali pūsti pilvą ir jis bus neramus. Nerimą kūdikiui prie krūties gali kelti ir didelis ar mažas raumenų tonusas. Kartais kūdikiai būna neramūs ne tik prie krūties, bet ir kitu metu. Galbūt jūsų mažylis – tiesiog reiklus kūdikis?
Kartais atrodo, kad kūdikis prie krūties neranda to, ko ieško: atsikišusio spenelio, iš karto tekančio pieno, pieno tekančio nuolatine ir stipria srove (nes pienas iš krūties teka tik veikiant pieno atleidimo refleksui, kuris įvyksta kelis kartus maitinimo eigoje ir tarp reflekso veikimo gali būti pertraukėlių). Mama gali padrąsinti kūdikį žindydama dažniau, kol jis dar neperalko, pati stimuliuoti pieno atleidimo refleksą – švelniai pamasažuoti krūtį, rudajį laukelį, paglostyti krūties odą, nueiti į šiltą dušą ar užsidėti karštą kompresą ant krūties, tėtis gali pamasažuoti mamai nugarą ar pečių juostą - prieš paduodama krūtį kūdikiui. Pamėginkite lašinti ištrauktą pienuką ant krūties kai kūdikis stengiasi ją apžioti, maitinimą su pagalbine žindymo sistema, jeigu kūdikis nors trumpam apžioja krūtį.
Jeigu mamos spenelis įtrauktas, reikėtų pabandyti jį bent šiek tiek ištraukti, kad kūdikis galėtų lūpomis ir veido oda pajusti, kurią vietą reikia apžioti: instinktas jiems sako, kad vieta, skirta apžiojimui, turi būti pažymėta bent nedideliu kauburėliu. Speneliui ištraukti galite naudoti specialias priemones, pientraukį ar paprasčiausią švirkštą, kurio adatai skirtą galą nupjaunate ir pro jį įkišate stūmoklį – tokiu būdu pasidarote patį paprasčiausią mažytį pientraukį.
Jeigu kūdikis atsisavo žįsti dėl labai gausiai tekančio pieno, gerai yra leisti pradžioje labai sparčiai tekančiam pienui nutekėti – surinkti jį į indelį – ir tik tada duoti kūdikiui žįsti krūtį, paieškoti patogių padėčių, kuriose kūdikis būtų ne gulomis ant šono, o vertikalus arba iš viršaus ant mamos kūno, žindyti dažnai, kelis kartus duodant tą pačią krūtį, o iš kitos, jeigu pieno prisigamino labai daug, šiek tiek nutraukiant.
Ir būtinai pasikonsultuokite su gydytoju dėl galimų ligų, gydykite jas, tuo pačiu šalindami žindymo problemas.
Agresyvus nežinduklis
Taip vadinamas kūdikis, kuris ne tik kad nežinda krūties, bet ima klykti bei protestuoti visu kūnu vos tik yra padedamas į žindymo padėtį - ir taip yra nuo pat gimimo. Nors nei pats gimdymas, nei pirmos valandos po jo nebuvo kažkuo ypatingi ir nerandama jokių objektyvių medicininių priežasčių, galinčių paaiškinti tokį elgesį. Tai turbūt pati sunkiausia patirtis mamai – ypač emociškai, nes ji gali pasijusti atstumta, nemylima, nevykėle mama. Nežindimo priežastys greičiausiai susijusios su visai kitais dalykais, nei nemeilė mamai, tiesiog gali nepavykti jų nustatyti. Žindymo konsultantų patirtis rodo, kad laikas (gali reikėti kelių savaičių) ir kantrybė padeda daugeliui nežinduklių pradėti žįsti krūtį. O kol taip nevyksta, svarbu pasirinkti draugišką žindymui kūdikio maitinimo būdą – maitinti iš šaukštelio, mažo puodelio, specialaus buteliuko su šaukšteliu, palaikyti pieno gamybą ir stengtis suteikti kūdikiui tiek artumo ir kūno kontakto, kiek jis gali toleruoti.
Žindimo streikas
Toks dažniausiai ištinka tarp 3 ir 8 mėnesių amžiaus, kuomet iki tol ramiai žindęs kūdikis ima ir staiga, be jokios objektyvios priežasties, ima ir atsisako žįsti krūtį. Kartais mamos galvoja, kad kūdikis pats nusijunko, tačiau yra labai mažai tikėtina, kad kūdikis, iki jam sukaks 12 mėnesių, pats savo noru atsisakys krūties. Taip pat nuo nusijunkymo tai dažnai skiriasi tuo, kad kūdikis žindymo streiko metu atrodo nelaimingas. Žindimo streikas dažniausiai trunka 2-4 dienas ir kartais iš tiesų tenka gerokai pasukti galvą, kol pavyksta rasti priežastį, tačiau gali nutikti ir taip, kad priežasties nerasite, o kūdikis vėl ims žįsti.
Bendro pobūdžio patarimai: daugiau odos kontakto, daugiau dėmesio, bandyti žindyti mieguistą ar miegantį, keisti žindymo padėtis, žindyti supantis supamajame krėsle ar vaikštant. Daugelis kūdikių, kuriems mamos kantriai siūlo krūtį, vėl ima žįsti.
Atsisako vienos krūties
Apie vienos krūties atsisakymą skaitykite "Nemėgstama krūtis: kūdikis atsisako žįsti iš vienos krūties".
Kur dar galite pasisemti idėjų?
Breast refusal (Australijos žindymo asociacija)
Is Your Formerly Nursing Baby Refusing to Breastfeed? (Nancy Mohrbacher, IBCLC, žindymo konsultantė)
Rima Kurtinatienė