Kaip įveikti kūdikio pasipriešinimą žįsti krūtį kai jis gavo buteliuką ar žinduką?

Paskelbė rima - 2015, Gegužė 8 - 16:53

Asti Praborini, gydytojos pediatrės, IBCLC, Lactation gold 2015 metais pristatytas metodas, taikomas mamą su kūdikiu paguldžius į ligoninę.

Kūdikis rėkia prie krūties, ją daužo rankelėmis ir galva, sukasi nuo spenelio ir nurimsta tik tada, kai krūties nebejaučia šalia. Kai gauna buteliuką, nurimsta ir ramiai pavalgo. Kodėl taip nutinka? Asti Praborini sako, kad daugelis specialistų, dirbančių su mamomis ir kūdikiais, netiki tokiu dalyku, kaip spenelių supainiojimas. Tačiau yra tyrimų, kurie rodo, kad žindant iš krūties daug stipriau dirba kūdikio kramtomieji raumenys, o žindnat iš buteliuko, jie dirba mažiau. Tuo tarpu valgant iš puodelio darbo reikia įdėti daugiau, nei valgant iš buteliuko ir mažiau nei valgant iš krūties. Dėl šios priežasties valgymas iš buteliuko gali sukelti nenorą žįsti krūtį, o valgymas iš puodelio gali palengvinti grįžimą prie krūties. Dar vienas įdomus aspektas yra tas, kad iš 58 kūdikių, su kuriais ji dirbo, 46 turėjo trumpą liežuvio pasaitėlį! Tai dar viena problema, kurią daugelis specialistų vis dar neigia kaip nereikšmingą ir neturinčią įtakos žindymo sėkmei.

Grįžimo prie krūties metodo žingsniai:

1. Oda prie odos kontaktas 24 valandas per parą (atsiskiriama tik tada, kai mama ir kūdikis maudosi)

2. Kūdikiui sumaitnama ¾ vieno maitinimo pieno (mamos ištraukto, pasterizuoto donorės pieno ar mišinio, jei taip pasirenka tėvai) kiekio iš puodelio, švirštuku ar šaukšteliu (jos ligoninėje tai daro slaugytoja)

3. Kūdikiui duodama Chlorpheniramine Maleat vaisto, kurio efektas yra sukelti kūdikiui nusiraminimą ir mieguistumą.

4. Tikslas yra turėti beveik ramų ir šiek tiek alkaną kūdikį.

5. Tada padedama kūdikiui žįsti krūtį. Kai jis ją žinda, toliau maitinama su zonduku prie krūties.

6. Jeigu reikalinga, atliekamas liežuvio pasaitėlio pakirpimas.

7. Jeigu reikia, mamai skatinama pieno gamyba Domperidonu ir akupunktūra.

8. Jeigu krūties atsisakoma antroje laktogenezės stadijoje (3-8 dienomis po gimdymo), pieno gamybą skatinantys vaistai neskiriami, mama nusitraukia pieno ir juo kūdikis maitinamas per zonduką prie krūties.

 

Grįžimas prie krūties laikomas sėkmingu, jeigu kūdikis žinda krūtį bent 15 minučių, su pagalbine maitinimo sistema arba be jos.

Nesėkmingas grįžimas prie krūties laikomas tada, jeigu kūdikis vis dar atsisako krūties ar žinda krūtį su ar be pagalbinės sistemos žinda trumpiau nei 15 minučių arba kai tėvai nusprendžia, kad daugiau nebebandys.

Krūtį su buteliuku supainioję, ar teisingiau pasakius, buteliuką vietoje krūties pasirinkę kūdikiai tipiškai prie krūties elgiasi vienodai. O taikant aukščiau aprašytą metodą, jų elgesys krūties atžvilgiu ima švelnėti, kol galiausiai jie sutinka ją apsižioti ir po kurio laiko netgi žįsti. Kuo jaunesnis kūdikis intervencijos metu, tuo lengviau yra grąžinti mažylį prie krūties. Su kelių dienų mažyliais tipiškai užtenka 1 paros, su kelių mėnesių kūdikiais gali reikėti ir kelių dienų. Pradžioje kūdikį pamaitinti gali reikėti net nelaikant prie krūties, radikaliais atvejais, netgi paguldžius į lovelę ar kūdikio kėdutę, o pasisotinusį laikyti odos kontakte su mama vertikaliai tarp krūtų, nebandant priglausti prie krūties. Laikui bėgant kūdikio elgesys švelnėja.

BREASTFEEDING ANSWER BOOK įvardija devynias stadijas, kurias praeina kūdikis, kuris agresyviai atsisako būti prie krūties iki tol, kol gali ramiai ją žįsti

  • Kūdikis agresyviai kovoja prieš krūtį.

  • Kūdikis verkia daugiau kai yra laikomas, nei paguldytas

  • Kūdikis mieliau būna ant rankų kai kuriose padėtyse, bet ne žindymo padėtyse

  • Kūdikis leidžiasi laikomas žindymo padėtyje

  • Kūdikis bando ieškoti krūties

  • Kūdikis laižo pieną nuo spenelio

  • Kūdikis bando žįsti.

  • Kūdikis valgo pieną prie krūties su pagalbine sistema, švirkštuku, pipete

  • Kūdikis gerai žinda, net kai nevyksta pieno tekėjimas.

Asti Praborini pristatytame trumpame video apie kūdikio elgesį prie krūties matosi, kaip keičiasi kūdikio elgesys būtent pagal šias devynias stadijas.

Ką mamos galėtų prisitaikyti sau iš šios informacijos?

  • Kūdikį, kuris neima krūties, stengtis 24 val. laikyti odos kontakte

  • Kūdikio maitinimui rinktis alternatyvias priemones, ne buteliuką

  • Pamaitinti kūdikį tris ketvirčus maisto ir tada glausti prie krūties, o likusį kiekį sumaitinti pagalbinės sistemos pagalba prie krūties, kaip atlygį už “gerą” elgesį prie krūties.

  • Jeigu reikia, skatinti pieno gamybą akupunktūros pagalba.

  • Nustraukti pieną rankomis ar pientraukiu, nepertraukiant odos kontakto; tam gali pasitarnauti trikotažinė ar austa vaikjuostė, kuri prilaikys kūdikį odos kontakte ir leis pakankamai atidengti krūtis pieno nutraukimui.

Dėl medikamentų vartojimo mamai ar kūdikiui būtina pasitarti su gydytoju.

Rima Kurtinaitienė,
žindymo konsultantė, IBCLC