Ankstyvas čiulptuko davimas susijęs su trumpesniu žindymu

Paskelbė rima - 2010, Birželis 9 - 17:08

Žindymas yra labai svarbus vaiko sveikatai ir vystymuisi. Žindymo metu užsimezga artimas mamos ir vaiko ryšys, o motinos pienas yra tinkamiausias maistas kūdikiui. Pastebima, kad čiulptuko naudojimas mažina išskirtinio (kai kūdikis maitinamas tik mamos pienu) ir absoliutaus (kiek ilgai vaikas gauna mamos pieno) žindymo trukmę.

Naujausio danų mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai patvirtino prielaidą, kad mamos, norinčios sėkmingai žindyti savo kūdikius, turėtų susilaikyti nuo čiulptuko davimo.

Drs. Hanne Kronborg ir Michael Vaeth iš Aarhus universiteto nustatė, kad moterys, duodančios savo vaikams čiulptukus pirmomis savaitėmis po gimimo retai ilgesnį laiką žindo savo kūdikius.

Danijoje slaugytojos lanko naujagimius ir jų šeimas tuoj pat po grįžimo iš ligoninės. Norėdami ištirti ankstyvo čiulptuko naudojimo ir žindymo technikos išmanymo įtaką žindymo sėkmei, mokslininkai pasitelkė slaugytojas, specialiai apmokytas teikti pagalbą žindymo klausimais. Tyrime dalyvavo 570 mamų – vaikų porų.

Vizito metu slaugytoja stebėjo žindymo eigą. Jei mama naudojo netinkamą techniką (pvz., vaikas nepriglaustas pakankamai arti krūties), slaugytoja apie tai paaiškindavo mamai, pamokydavo taisyklingo priglaudimo ir stebėdavo toliau.

Pirmo vizito metu, apie 8 dieną po gimimo, apie 50 proc. motinų patyrė sunkumų, dažniausiai dėl netinkamos kūdikio padėties ar netaisyklingo krūties apžiojimo. Šie sunkumai turi įtakos spenelių būklei ir pieno kiekiui, kurį vaikas ištraukia iš krūties, tačiau nedaro įtakos žindymo trukmei. Taip pat ir vienkartinis slaugytojos paaiškinimas bei parodymas, kaip taisyklingai žindyti, neturėjo įtakos absoliučiai kūdikio žindymo trukmei.

„Jeigu reikia padėti ištaisyti žindymo technikos netikslumus, reikia daugiau negu vieno susitikimo“, teigė mokslininkai, taip pat motinos gali turėti „idealius ir nelanksčius“ įsivaizdavimus, kaip turėtų vykti žindymas, o tai gali mažinti motinų pasitikėjimą savimi ir sumažinti sėkmingo žindymo tikimybę.

Beveik du trečdaliai moterų teigė davusios savo vaikams čiulptukus. Čiulptuko naudojimas susijęs su trumpesniu absoliučiu žindymu, nepaisant to, kokia buvo žindymo technika pirmomis savaitėmis.

Tyrėjai daro išvadą, kad motinos, kurios nori žindyti savo vaikus, pirmomis savaitėmis turėtų vengti duoti čiulptuką.

Tai nėra pirmasis ar vienintelis tyrimas, kurio metu nustatoma, kad čiulptuko davimas daro įtaką žindymo trukmei. Australijos Joanna Briggs Instituto informaciniame lape sveikatos priežiūros sistemos profesionalams apžvelgus 10 tyrimų teigiama, kad devyni tyrimai rodo, jog čiulptuko naudojimas yra susijęs su trumpesniu žindymu ar ankstesniu papildomo maisto įvedimu. Tyrimai rodo, kad ypatingai retas čiulptuko naudojimas neturi įtakos žindymo rezultatams. Spėjama, kad čiuptuko naudojimas patenkina įgimtą kūdikio čiulpimo refleksą, dėl to kūdikis žinda krūtį rečiau. Taip pat čiulptukas gali būti demografinės, socialinės – ekonominės, psichosocialines ir kultūrines aplinkos išraiška, o ši aplinka daro įtaką tiek čiulptuko naudojimui, tiek žindymo išskirtinumui ir trukmei.

Šaltiniai: http://uk.reuters.com/article/healthNews/idUKTRE52F51N20090316,

Joanna Briggs Institute, (2005). Early childhood pacifier use in  relation to breastfeeding, SIDS, infection and dental malocclusion,  Best Practice. 9(3) p1-6.

Parengė Rima Kurtinatienė