Kaip žindomo vieno ar kelių mažamečių mamai pakankamai išsimiegoti?

Paskelbė rima - 2015, Balandis 10 - 13:50

Turbūt dauguma pirmagimio besilaukiančių mamų yra girdėjusios pasakymą “mama turi miegoti tada, kai kūdikis miega”. Tačiau ne tiek daug moterų leidžia sau tokią prabangą su pirmagimiu, o gimus antram ir vėlesniems vaikams atrodo, kad šio patarimo neįmanoma įgyvendinti. Tuomet jis tampa dar viena teorija, kuri yra graži, bet nepraktiška. Ar tai tiesa? Yra toks posakis anglų kalba “there is the will, there is the way”, kuris reiškia, kad esant noro ir valios, galima rasti būdų kaip įgyvendinti sumanymą. Jeigu gimus kūdikiui mama iškelia prioritetu vaiko, o tai reiškia ne mažiau ir savo (nes nuo mamos vaikas yra labiausiai priklausomas) – gerovę, vadinasi reikia ieškoti būdų kaip teoriją (kuri visai nėra teorija, o praktikos apibendrinimas) įgyvendinti praktikoje. Kadangi dažnai neišsimiegojusi galva nėra pajėgi sugalvoti gerų idėjų, čia noriu pasidalinti sukaupta patirtimi, iš kurios galite pasisemti minčių savo kasdienybei. Taip pat noriu primtinti, kad geriau sekasi tiems, kurie mato pusiau pilną stiklinę, o ne pusiau tuščią, todėl siūlau skaitant šį tekstą fiksuoti ne tuos patarimus, kurie jums nepadės, o tuos, kurie galėtų jums būti naudingi ar kuriuos skaitant kyla idėjų kaip juos adap Žmogus, kuris yra nemiegojęs pastarąsias 19 valandų jaučiasi panašiai, kaip tas, kurio kraujyje alkoholio koncentracija yra 0,05 procento. 24 val nemiegojęs asmuo jaučiasi kaip tas, kurio kraujyje alkoholio koncentracija siekia 0,1 proc. Miego stoka didina klaidų, rizikingo elgesio, prastesnės judesių koordinacijos ir kt. funkcionavimo sutrikimų riziką.

kūdikio miegas kaip išsimiegoti mamai

Kaip išgyventi tuo metus, kai reikės keltis naktimis?

Susitaikykite su tuo, kad turėsite keltis naktį. Suprasti ir pripažinti šį faktą labai svarbu. Jau nėštumo pabaigoje negalėsite praleisti lovoje 8 valandų, teks keltis į tualetą. Naujagimis tikrai nemiegos 8 valandų nevalgęs. Pusmetinukai dažnai linkę prabudinėti gerokai dažniau, nei naujagimiai. Dauguma metinukų vis dar keliasi naktimis nepriklausomai nuo to, ar žindomi, ar ne. 30 proc. nežindomų trimečių keliasi bent vieną kartą per naktį. 50 proc. keturmečių keliasi nakčia ir tėvus prižadina bent vieną kartą per savaitę. 14 proc. pradinės mokyklos amžiaus vaikų keliasi ir žadina tėvus nakčia. Pertrauktas nakties miegas yra tėvų gyvenimo realybė.

Tėtis ima tėvo atostogas. Net jei tai yra nuostolinga šeimai finansiškai, apsvarstykite tokią galimybę, nes mamai ir naujagimiui yra labai svarbu išspręsti prisitaikymo prie naujos aplinkos, vienas prie kito, išmokimo gyventi kartu ir žindymo klausimus. Be to, tiek mamai, tiek naujagimiui labai svarbu atgauti fizines jėgas ir susigydyti fizines traumas po gimdymo, o geresnio būdo kaip miegoti ir daug ilsėtis nėra. Todėl tėčio buvimas namuose, rūpinimasis buitimi, maistu ir mažylio sauskelnių turiniu yra be galo didelė investicija į mamos ir mažylio sveikatą.

Giminaičiai, draugės ir samdoma pagalba. Jeigu tėtis jokiu būdu negali likti namuose, tuomet prašykite pagalbos. Kai kviesitės pagalbą, labai aiškiai pasakykite, kokios pagalbos reikia: pasirūpinti maistu, skalbiniais, pirkiniais. Galbūt pavežioti naujagimį vežimėlyje ar panešioti ant rankų, kol mama miega, tačiau būtinai perspėkite, kad atneštų jums kūdikį, vos tik jis ims niurzgėti ir prašyti pieno. Jeigu draugų ar giminaičių pasikviesti nepavyksta ar nėra galimybės, o gal jų pagalba jus erzina ar jaučiatės įpareigota su jais bendrauti vietoje išsvajotos miego valandėlės, pasvarstykite ar galėtumėte ką nors pasisamdyti, kas nudirbtų tuos darbus, kuriems jokio skirtumo, kokios rankos juos daro. Samdomi pagalbininkai taip pat turėtų būti instruktuoti kokie darbai jiems priklauso, o kokius jūs atliksite pati (prižiūrėsite kūdikį, keisite jam vystyklus, miegosite kartu su juo).

Žindymas gulint. Jeigu jums su mažyliu jau pavyksta žindyti atsigulus, tai puikus būdas ne tik pažindyti mažylį, bet ir abiems nusnūsti. Tam padeda ne tik gulima padėtis, bet ir žindymas, kurio metu mamai išsiskiria oksitocinas ir prolaktinas. Jų dėka mama atsipalaiduoja ir apsnūsta. Belieka leisti sau užmigti. Apie saugų miegojimą vienoje lovoje su kūdikiu daugiau skaitykite čia...

Vaikjuostė. Jeigu jums vis dar nepavyksta žindyti atsigulus, o jūsų mažylis, užmigęs ant rankų, prabunda vos paguldytas į lovelę, galite išmėginti miegojimą su kūdikiu vaikjuostėje. Tam labiausiai tinka trikotažinės, lengvai mažylį priglaudžančios vaikjuostės, būna ir specialiai miegui skirtų vaikjuosčių (tokios netinka nešioti mažylio, tik miegoti su juo). Įsitaisykite ant sofos, fotelio, ar lovos atsilošusi pusiaugula ir apkabinkite mažylį vaikjuostėje. Jeigu taip gulėdama užmigsite, nuslydus jūsų rankoms mažylis išliks saugiai laikomas ant mamos krūtinės.

Kai kūdikis miega lovelėje. Pavyksta paguldyti mažylį miegoti lovelėje? Nepasiduokite pagundai nudirbti darbus, kad jau turite laisvas rankas. Miegas šiuo metu yra pats svarbiausias dalykas, kurio reikia tiek mamai, tiek kūdikiui. Atsigulkite šalia, kad matytumėte ir girdėtumėte mažylį, geriausia ne toliau kaip per ištiestos rankos atstumą, ir miegokite.

Venkite kofeino ir kitų stimuliuojančių gėrimų. Ši taisyklė galioja ne tik naujoms mamoms su kūdikiais, bet ir visiems, norintiems gerai išsimiegoti. Be to, kad kofeinas neleis jums užmigti, patekęs į jūsų pieną jis gali kelti neramumą, irzlumą ir nemiegojimą kūdikiui. Naujagimio organizmas labai lėtai šalina kofeiną, todėl jis linkęs kauptis. Jeigu esate įpratusi gerti kavą, atsisakykite jos pamažu, kad neištiktų abstinencijos priepuolis.

Pradėkite dieną didžiais darbais. Vakarui palikite ilgą ramų vakarojimą lovoje su mažyliu. Ryte, kad ir kokia buvo naktis, tiek mama tiek mažylis turi kiek daugiau jėgų ir tikriausiai yra geresnės nuotaikos. Taip pat ryte dar nebūna prasidėję vakariniai neramumai dėl kurių mamai gali reikėti ištisai mažylį nešioti ir žindyti. Todėl dienos pradžioje nuveikite svarbiausius darbus. Jei ruošiate maistą – paruoškite tiek, kad nebereiktų gaminti vakarienės. Išskalbkite ar išdžiaustykite skalbinius. Tvarkykitės. Važiuokite pas gydytoją ar į mamų susitikimą. Nuo popietės jau pradėkite vakaro ritualus, gulinėjimą, ilsėjimąsi.

Vakariniai tėčio pasivaikščiojimai su kūdikiu. Jeigu dienos metu sunku išgauti miego valandas ar minutes, galbūt gali padėti tėtis, grįžęs po darbų. Pažindykite mažylį ir išleiskite su tėčiu pasivaikščioti su nešykle. Net ir neramius kūdikius paprastai ramina ir domina aplinkos pasikeitimas Kad ir kiek tas pasivaikščiojimas truktų, 10 minučių ar valandą, išnaudokite šį laiką miegui ar bent poilsiui horizontalioje padėtyje be knygų, TV, telefono ar kompiuterio. Jeigu išeiti į lauką sunku, gali padėti tiesiog kitas kambarys, kuriame su mažyliu leidžiate nedaug laiko.

Savaitgalio rytai ir popietės. Savaitgaliai dažniausiai gali būti laikas, kai mamos ir tėčiai savo pareigas atlieka pamainomis. Tėtis gali sudaryti mamai sąlygas išsimiegoti, jeigu jis pasirūpins visais mažylio poreikiais išskyrus valgymą. O mama tuo tarpu laiką leidžia lovoje miegodama ir bandydama atgauti jėgas. Žindyti tėtis atneša mažylį mamai tada, kai jis ima rodyti alkio ženklus arba mama pasikviečia valgytoją pajutusi, kad krūtys prisipildė. Jeigu tėčiui irgi trūksta miego (o taip dažnai gali nutikti ir tėčiams auginant mažus vaikus), antroji savaitgalio diena gali būti skirta tėčio miego trūkumui sumažinti. Arba galima dalintis laiką pusdieniais. Jeigu yra kitų vaikų, reiktų pasistengti užtikrinti, kad jie netrukdytų mamai ar tėčiui ilsėtis.

Kvėpavimas greitesniam užmigimui. Yra mamų, kurios gali užmigti vos padėjusios galvą ant pagalvės. Tačiau kai kurioms taip lengvai nesieina ir užmigti dieną gali būti labai sunku. Kol gulite lovoje ir jaudinatės, kad niekaip negalite užmigti, išmėginkite sąmoningą kvėpavimo kontroliavimą. Tam tikri kvėpavimo būdai padeda sulėtinti širdies ritmą, atsipalaiduoti, sustabdyti įkyrias, galvoje besisukiančias ir užmigti neleidžiančias mintis. Pora paprastų būtų kvėpuoti yra tokie. 1 būdas: įkvepiate lėtai skaičiuodama iki 6, iškvepiate lėtai skaičiuodama iki 9. 2 būdas: įkvepiate lėtai skaičiuodama iki 4, sulaikote kvėpavimą lėtai skaičiuodama iki 7, iškvepiate lėtai skaičiuodama iki 8. Išmėginkite juos ir galbūt pavyks pasiekti taip trokštamą poilsį.

Dieną būtinai pasivaikščiokite lauke. Dienos šviesa, net jeigu tai yra debesuota, niūri rudens ar žiemos diena, veikia mūsų smegenis ir leidžia pajusti paros ritmą. Toks pasivaikščiojimas dienos šviesioje padeda ir mažyliui aiškiau pajusti dienos ir nakties skirtumą. Po tokių pasivaikčiojimų kūnui leigviau išskirti hormonus, reikalingus nakties miegui.

Užtamsinkite langus taip, kad nepatektų net šviesa iš gatvės. Vakarams ir nakčiai – raudonos spalvos apšvietimas. Kai kurioms mamoms ir kūdikiams miegoti gali trukdyti iš gatvės sklindantis apšvietimas. Užtamsinkite langus kambaryje, kuriame miegate. Jeigu užleidus naktines langų užuolaidas yra tiek šviesu, kad galite matyti baldus, daiktus esančius ant šviesaus pagrindo, yra per šviesu jautrai miegantiems žmonėms. Paprasčiausias būdas užtamsinti langus – užklijuoti juos storo kartono (nuo pakavimo dėžių) lakštais. Jei norite estetiškesnio varianto, pasvarstykite apie sandarias žaliuzes ar roletus gumuotu pagrindu. Jeigu vakare ar naktį reikia šviesos, kad pakeistumėte mažyliui sauskelnes, pamaitintumėte, naudokitės raudonos spalvos šviesa. Ji netrikdo miego hormonų išsiskyrimo ir taip labai neišbudina mamos ir mažylio, kiek išbudina baltos ar mėlynos spalvos šviesa. Raudona šviesa – tai jaukiai degantis laužas ar židinys, skleidžiantis šilumą, ramybę ir atsipalaidavimą.

Vengti kompiuterių, TV, planšečių, telefonų skleidžiamos mėlynos šviesos vakarais. Dėl aukščiau minėtos priežasties reikėtų atsisakyti kompiuterinių prietaisų ir TV žiūrėjimo pora valandų prieš miegą. Mėlyna spalva slopina miego hormonų gamybą, ji tarytum sako, pažiūrėk, dabar vidurdienis, dangus žydras žydras, laikas veikti. Kadangi iš pradžių mažylio organizmas pasikliauja mamos piene esančiais miego hormonais, kurie jam padeda suvokti dienos ir nakties skirtumus, tikėtina, kad mažas miego hormonų kiekis mamos piene dėl žydros ekranų šviesos neskatina mažylio užmigti ilgesniam miegui, o ir mamai nepadės atsipalaiduoti.

Eikite miegoti anksti. Jeigu paguldėte mažylį nakčiai, susirangykite į lovą ir pati. Kuo daugiau laiko praleisite lovoje, tuo daugiau turėsite galimybių išsimiegoti.

 

Kai yra didesnių vaikų

Be abejo, daug kas priklauso nuo vaikų amžiaus. Kai kurie dar miegos pietų miegelį ir tas laikas gali būti auksinis mamos pietų miegelio laikas, kai abu ar visi mažyliai miega ir mama miega kartu su jais. Tačiau gali būti, kad vyresnis vaikas yra tokio amžiaus, kai jau nebemiega pietų miegelio, tačiau dar per mažas vienas pažaisti kol mama miega. Galbūt dėl kažkokių priežasčių vyresnėlis iš viso atsisako miegoti. Arba mamai per sunku ir per sudėtinga užmigdyti dar ir kitą vyresnį vaiką.

Tokioje situacijoje gali pagelbėti saugus kambarys su uždarytomis durimis, kurių vyresnis vaikas negali atsidaryti savarankiškai. Tokiame kabaryje reikia patikrinti visus daiktus ir baldus ir įvertinti, kas yra saugu palikti, kad jūsų vaikas galėtų saugiai žaisti su minimalia mamos priežiūra – ar, tiesą sakant nepriežiūra. Taigi, vyresniajam paaiškinkite, kad su juo nežaisite, tačiau būsite šalia, tame pačiame kambaryje. Įsitaisykite supamojoje kėdėje ar patogiai atsilošusi ant fotelio ar sofos su mažuoju minkštoje nešyklėje, pakelkite kojas ir užmerkite akis. Galbūt ir neužmigsite, tačiau tokioje padėtyje galėsite kiek nusnausti ar tiesiog pailsinti kojas ir nugarą. Esant daugiau vaikų jei ne kasdienė tai bent periodinė pagalba iš šalies dienos metu galėtų padėti mamai numigti su kūdikiu kol vyresniuosius kažkas prižiūri.

Per pirmuosius metus miegą iškelkite vienu pirmųjų prioritetų. Kartais bus periodų, kuomet mažylis miegos ramiai tiek naktimis, tiek dienomis. Tačiau neabejotinai juos keis periodai, kuomet tiek nakties, tiek dienos miegas bus dirglus, su daugybe prabudimų, kartais varginantis labiau nei tiesiog būdravimas dieną. Todėl miegokite, kai galite. Susikurkite kaip galima daugiau galimybių numigti dar ir dar 5 ar 10 ar 15 minučių ir jas išnaudokite nedvejodama. Juk nepaliktumėte savo vaikų prižiūrėti nuo akloholio apsvaigusiam asmeniui? Darykite visa, ką galite, kad miego stoka nesutrukdytų jums pasirūpinti savo brangiausiu turtu – vaikais.

Taip pat skaitykite apie žindomų kūdikių miegą

Miega su krūtimi burnoje

Temperamentas, žindymas ir miegas

Kūdikių miegas. Patirtis

Žindymas, stresas, depresija ir miegas

Iliustruotas naujagimio būsenų vadovas

Miega kaip kūdikis: kaip padėti žindomam kūdikiui miegoti be krūties?

Paskaitos apie žindomų kūdikių elgesį ir miegą

Paskaitos mamoms Intenetu Gyvai..