Dešimt mamos žingsnelių sėkmingo žindymo link (net jeigu jūsų ligoninė nėra ar nebesielgia kaip palanki naujagimiams)

Paskelbė rima - 2021, Spalis 23 - 18:11
  • Kaip sėkmingai žindyti? Tai svarbu sužinoti dar nėštumo metu. Nėštumas - tai laikas, kai galite užpildyti žinių trūkumą žindymo srityje ir užsitikrinti, kad ne tik žinote, bet taip pat ir rasite pagalbą bei palaikymą po gimdymo vos tik prisireiks. Skaitykite knygas apie žindymą, pasidomėkite informacija internete, lankykitės žindymo kursuose.
  • Papasakokite apie tai kitiems. Tegul jūsų gydytoja, šeima, draugai sužino, kad planuojate žindyti savo kūdikį. Perspėkite gydytojus ir slaugytojas gimdykloje, pogimdyminiame skyriuje, kad norite savo kūdikį maitinti tik savo pienu. Išsiaiškinkite, kokiomis aplinkybėmis primaitinimas yra būtinas ir kaip galima spręsti žindymo problemas. 
  • Glauskite vos gimusį kūdikį prie odos. Jūsų kūdikis pirmomis valandomis po gimimo bus budrus ir norės žįsti. Jeigu ligoninė nepadeda vos gimusio naujagimio mamai ant krūtinės ir nepalieka jo ten bent valandai, pasakykite, kad jūs to norite. Tegul gimdyme dalyvauja ir jums vėliau padeda tėtis, draugė ar kitas patikimas asmuo. Jis galės palydėti vaikelį, kai jį apžiūrės gydytojai, ir galės atnešti jums į palatą, jeigu personalas tam neturėtų laiko.
  • Būkite kartu su kūdikiu. Taip galėsite pastebėti ankstyvus kūdikio alkio požymius ir pažindyti vos tik jis praalks. Nelaukite, kol kūdikis ims verkti. Paprašykite jums atnešti kūdikį ir palikti su jumis nakčiai, jeigu tai nėra įprasta toje ligoninėje.
  • Žindykite dažnai, neduokite mišinio, kol nėra medicininių indikacijų. Svarbu suprasti, kad naujagimis gali norėti žįsti labai dažnai, būti neramus ir nurimti tik priglaustas prie krūties, o priešpienio yra tiek, kiek reikia jūsų mažyliui. Jeigu žindyti nepavyksta, pieno ištraukimas yra tai, kas gali padėti spręsti maitinimosi problemas, ne mišinys. Ypatingai svarbu išgyventi antrąją, dažniausiai sunkiausią, naktį po gimdymo.
  • Planuokite kaip žindysite vėliau. Jeigu jums teks greitai grįžti į darbus ar mokslus, pradžioje svarbu žindyti, kad kuo greičiau jūsų krūtys pagamintų pakankamai pieno ir kūdikis gerai įgustų žįsti. Jeigu žindyti dabar nepavyksta, ištraukite pieną taip dažnai, kaip kad žįstų naujagimis. Gausi pieno gamyba ir geri žindymo įgūdžiai dabar padės išlaikyti pieno gamybą ir žindymą vėliau.
  • Prašykite pagalbos, jeigu jums jos prireikia. Mokykitės gero krūties padavimo ir įvairių žindymo padėčių. Paklauskite personalo, ar yra žindymo konsultantė/-as šioje ligoninėje. Jeigu jums padeda akušerė, tegul jus lydintis asmuo stebi jos veiksmus ir mokosi kaip jums padėti.
  • Nepasiduokite, jei susiduriate su sunkumais. Daugelį žindymo nesklandumų galima ištaisyti, ieškokite išmanančių žmonių.
  • Planuokite žindyti ilgai. Pasirinkite ar įsigykite tinkamų drabužių, kad galėtumėte patogiai žindyti ne namuose, išmokite išsitraukti pieną, jeigu turėsite grįžti į darbą ar mokslus.
  • Susipažinkite su kitomis žindančiomis mamomis. Susiraskite naujų draugų, prisijunkite prie mamų klubų ir džiaukitės motinyste! La Leche lyga Lietuvoje teikia informaciją, atsako į mamų klausimus ir irganizuoja susitikimus žindančioms mamoms savanoriškais pagrindai.

Žindymo tikslai

Atnaujinti Naujagimiui palankios ligoninės reikalavimai

1a. Visiškai laikytis Motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso ir su tuo susijusių Pasaulio sveikatos asamblėjos rezoliucijų
1b.Turėti rašytinę kūdikių maitinimo politiką, kuri nuolatos primenama personalui ir tėvams.
1c. Turėti nuolatinę stebėjimo ir duomenų valdymo sistemą.

2. Užtikrinti, kad personalas turėtų pakankamai žinių, kompetencijų ir įgūdžių žindymo palaikymui.

3. Aptarti žindymo svarbą ir tinkamą žindymą su besilaukiančiomis moterimis ir šeimomis.

4. Sudaryti sąlygas mamos ir naujagimio odos kontaktui iš karto po gimimo ir užtikrinti jo nepertraukiamumą, kad mama galėtų pažindyti kaip galima greičiau po gimdymo.

5. Padėti mamoms pradėti žindyti, palaikyti žindymą ir spręsti iškylančius sunkumus.

6. Neduoti žindomiems naujagimiams jokio maisto ar skysčių nebent yra medicininių indikacijų.

7. Sudaryti sąlygas mamoms ir naujagimiams būti kartu 24 val. per parą.

8. Paaiškinti mamoms ir skatinti jas atpažinti ir reaguoti į naujagimio alkio ženklus.

9. Patarti mamoms būteliukų, žindukų ir čiulptukų klausimu, paaiškinti jų keliamus pavojus.

10. Išleidžiant tėvus iš ligoninės padėti jiems laiku užsitikrinti žindymo priežiūrą ir pagalbą. 

(pagal Ten steps to successful breastfeeding.)

Naujagimiui palankios ligoninės reikalavimai (galioję iki 2018 m.)

Ligoninė, besivadinanti „Naujagimiams palankios ligoninės“ vardu, turi laikytis šių reikalavimų:

  1. Turėti visuotinai priimtinas rašytines nuostatas (politiką) apie žindymą ir jo rėmimą, visas personalas tai turi žinoti, o pacientai gali pasiskaityti apie tai koridoriuose.
  2. Visas įstaigos personalas turi būti išmokytas, kaip įgyvendinti programą.
  3. Visos nėščiosios, kurios patenka ar lankosi sveikatos priežiūros įstaigoje turi būti informuojamos apie žindymo privalumus ir mokomos taisyklingai žindyti.
  4. Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos padėti moteriai kūdikį ant krūtinės iš karto po gimimo ir palikti jį ten tol, kol pats susiras krūtį ir pradės žįsti.
  5. Personalas turi paaiškinti ir parodyti mamai, ką ji turi daryti, kad pienas gamintųsi, jei ji yra atskirta nuo kūdikio ir išmokyti rankomis ištraukti pieną.
  6. Kūdikiai turi būti maitinami tik mamos pienu, jei nėra medicininių priežasčių duoti vaistus ar kitą maistą. Jokio gėrimo ar maisto nereikia.
  7. Mama ir kūdikis turi būti kartu 24 valandas per parą.
  8. Kūdikiai turi būti žindomi kada nori ir kiek nori tiek dieną, tiek naktį.
  9. Personalas neturi siūlyti čiulptukų, buteliukų, antspenių. Jei yra būtina, kūdikiai maitinami iš puodelio ar kitais būdais.
  10. Palikdamos ligoninę žindančios mamos turi būti informuojamos apie žindančių mamų savitarpio pagalbos grupes.

Lietuvoje ligoninės, norinčios gauti Naujagimiui palankios ligoninės statusą, yra vertinamos pagal Sveikatos apsaugos ministro įsakyme numatytas taisykles, o čia visas Naujagimiui palankių ligoninių sąrašas.

Jums gali būti aktualu

Žindymo kursai Vilniuje "Sėkmingo žindymo paslaptys"

Dvynukų žindymo paskaita 

Paskaitos besilaukiančioms mamoms:

Pieno kiekio užtikrinimas po gimdymo

Žindymas užimtoms mamoms