Dešimt mamos žingsnelių sėkmingo žindymo link (net jeigu jūsų ligoninė nėra palanki naujagimiams)

Paskelbė rima - 2010, Vasaris 13 - 18:11
 1. Naujagimis odos kontakte - zindymas.ltKodėl krūtis geriausia? Išsiaiškinkite, kodėl žindymas yra geriausias pasirinkimas kūdikiui ir kokias problemas gali sukelti maitinimas motinos pieno pakaitalais (mišiniais). Skaitykite knygas apie žindymą, pasidomėkite informacija internete, lankykitės žindymo kursuose.
 2. Papasakokite apie tai kitiems. Tegul jūsų gydytoja, šeima, draugai sužino, kad planuojate žindyti savo kūdikį. Perspėkite gydytojus ir slaugytojas gimdykloje, pogimdyminiame skyriuje, kad norite savo kūdikį maitinti tik savo pienu.
 3. Glauskite vos gimusį kūdikį prie odos. Jūsų kūdikis pirmomis valandomis po gimimo bus budrus ir norės žįsti. Jeigu ligoninė nepadeda vos gimusio naujagimio mamai ant krūtinės ir nepalieka jo ten bent valandai, pasakykite, kad jūs to norite.. Tegul gimdyme dalyvauja ir jums vėliau padeda tėtis, draugė ar kitas patikimas asmuo. Jis galės palydėti vaikelį, kai jį apžiūrės gydytojai, ir galės atnešti jums į palatą, jeigu personalas tam neturėtų laiko.
 4. Būkite su kūdikiu vienoje palatoje. Taip galėsite pastebėti ankstyvus kūdikio alkio požymius ir pažindyti vos tik jis praalks. Nelaukite, kol kūdikis ims verkti. Paprašykite jums atnešti kūdikį ir palikti su jumis net nakčiai, jeigu tai nėra įprasta toje ligoninėje.
 5. Žindykite dažnai, neduokite mišinio. Net jeigu mišinys yra nemokamas, nemaitinkite juo kūdikio. Pavalgęs mišinio jūsų kūdikis nenorės dažnai žįsti. Jeigu jūsų kūdikiui skiriamas mišinys, tam turi būti medicininių priežasčių. Ypatingai svarbu išgyventi antrąją, dažniausiai sunkiausią, naktį po gimdymo.
 6. Galvokite apie ateitį. Jeigu jums teks greitai grįžti į darbus ar mokslus, pradžioje tik žindykite, kad kuo greičiau jūsų krūtys pagamintų pakankamai pieno.
 7. Prašykite pagalbos, jeigu jums jos prireikia. Mokykitės gero krūties padavimo ir įvairių žindymo padėčių. Paklauskite personalo, ar yra žindymo konsultantė/-as šioje ligoninėje.
 8. Nepasiduokite, jei susiduriate su sunkumais. Daugelį žindymo nesklandumų galima ištaisyti, ieškokite išmanančių žmonių.
 9. Planuokite žindyti ilgai. Pasirinkite ar įsigykite tinkamų drabužių, kad galėtumėte patogiai žindyti ne namuose, išmokite išsitraukti pieną, jeigu turėsite grįžti į darbą ar mokslus.
 10. Susipažinkite su kitomis žindančiomis mamomis. Susiraskite naujų draugų, prisijunkite prie mamų klubų ir džiaukitės motinyste! La Leche lyga Lietuvoje teikia informaciją, atsako į mamų klausimus ir irganizuoja susitikimus žindančioms mamoms savanoriškais pagrindai.

Naujagimiui palankios ligoninės reikalavimai

Ligoninė, besivadinanti „Naujagimiams palankios ligoninės“ vardu, turi laikytis šių reikalavimų:

 1. Turėti visuotinai priimtinas rašytines nuostatas (politiką) apie žindymą ir jo rėmimą, visas personalas tai turi žinoti, o pacientai gali pasiskaityti apie tai koridoriuose.
 2. Visas įstaigos personalas turi būti išmokytas, kaip įgyvendinti programą.
 3. Visos nėščiosios, kurios patenka ar lankosi sveikatos priežiūros įstaigoje turi būti informuojamos apie žindymo privalumus ir mokomos taisyklingai žindyti.
 4. Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos padėti moteriai kūdikį ant krūtinės iš karto po gimimo ir palikti jį ten tol, kol pats susiras krūtį ir pradės žįsti.
 5. Personalas turi paaiškinti ir parodyti mamai, ką ji turi daryti, kad pienas gamintųsi, jei ji yra atskirta nuo kūdikio ir išmokyti rankomis ištraukti pieną.
 6. Kūdikiai turi būti maitinami tik mamos pienu, jei nėra medicininių priežasčių duoti vaistus ar kitą maistą. Jokio gėrimo ar maisto nereikia.
 7. Mama ir kūdikis turi būti kartu 24 valandas per parą.
 8. Kūdikiai turi būti žindomi kada nori ir kiek nori tiek dieną, tiek naktį.
 9. Personalas neturi siūlyti čiulptukų, buteliukų, antspenių. Jei yra būtina, kūdikiai maitinami iš puodelio ar kitais būdais.
 10. Palikdamos ligoninę žindančios mamos turi būti informuojamos apie žindančių mamų savitarpio pagalbos grupes.

Lietuvoje ligoninės, norinčios gauti Naujagimiui palankios ligoninės statusą, yra vertinamos pagal Sveikatos apsaugos ministro įsakyme numatytas taisykles, o čia visas Naujagimiui palankių ligoninių sąrašas.

Jums gali būti aktualu

Žindymo kursai Vilniuje "Lengva motinystė"