Staigaus ir ankstyvo nujunkymo pasekmės

Paskelbė rima - 2020, Vasaris 4 - 21:59

Apie kūdikių ir vaikų nujunkymą, tinkamą amžių ar nujunkymo laiko poveikį (kalba būtų ne apie pirmuosius mėnesius, o vėliau) psichikos pokyčiams tyrimų yra mažai, o įvairiausių mitų sklando labai daug. Tuo tarpu tyrimų apie veršiukų, paršiukų, ožiukų ir žiurkiukų nujunkymą yra gerokai daugiau nei apie vaikiukių nujunkymą.  Tyrimai ir su kitais - naminiais ar pramoniniam vartojimui auginamais - gyvūnais dažnai veršeliais, paršeliais, atliekami , nes jų savijauta gali turėti įtakos apčiuopiamiems piniginiams ūkininkų rezultatams. Taip pat būtų neetiška atlikti ekperimentą su kūdikių nujunkymu. Taip pat kartais atkreipiamas dėmesys, kad kiti žinduoliai žindo savo jauniklius iki tam tikro amžiaus ir nujunko tam tikru būdu ir tuo remiantis argumentuojamas vaikų nujunkymas.

Tad ko galime pasimokyti iš tyrimų su gyvūnais? 

 

Šis tyrimas (1) nustatė, kad nujunkius kačiukus iki 12 savaičių (12 savaičių kačiukas prilyginamas 4 metų vaikui) daugėja agresyvumo nepažįstamųjų atžvilgiu ir stereotipinio, intensyviai kartojamo elgesio - švarinimosi. Jeigu kačiukai nujunkomi 14 savaičių ar vėliau, tokių problemų nebūna.

Taigi, panašu į tai, kad ankstyvas nujunkymas katinėliams ne į sveikatą.

Kito tyrimo su veršeliais santrauka prasideda sakiniu "Veršeliams nujunkymas yra stresą keliantis įvykis, neigiamai veikiantis sveikatą ir elgesį." Jo metu mokslininkai nustatė, kad staigus nujunkymas ir atskyrimas nuo karvės lyginant su kitais būdais - staigus nujunkymas sudarant galimybę karvę matyti, naudojant nosies žiedą, trukdantį žįsti, protarpinis atskyrimas 24 val - yra didžiausią stresą keliantis ir neigiamą įtaką veršelio sveikatai ir elgesiui darantis nujunkymo būdas. (2)

Šie du tyrimai nustatė, kad per ankstyvas, staigus nujunkymas ar nujunkymas atskiriant nuo motinos yra nesveikas jaunikiui.

Ar gali būti, kad  vaikučiai jaučiasi panašiai?

Webinarai apie Žindomų kūdikių ir vaikų elgesį
http://www.zindymas.lt/paskaita-zindomo-kudikio-elgesys

Nujunkymą

http://www.zindymas.lt/paskaita-nujunkymo-menas

Apie primaitinimą ir Baby-led primaitinimą:
http://www.zindymas.lt/paskaitos-mamoms-internetu-gyvai

1. Tyrimo apie kačių nujunkymą nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28871130

2. tyrimo apie veršelių nujunkymą nuoroda:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31203825