1. Krūtis yra mažiausiai pagal paskirtį naudojamas žmogaus organas.
Krūtis yra organas, kurio funkcijos yra sukeliamos tik pagal pareikalavimą: kai išnešiojamas ir pagimdomas kūdikis. Arba kai sukeliama laktacija kūdikį įsivaikinus. Vyrai savo krūtų visiškai nenaudoja pagal paskirtį. O dauguma moterų naudoja palyginti trumpai.
2. Krūtų paskirtis - gaminti maistą kūdikiui.
Krūtis (jos gali būti vadinamos įvairiai) turi visi žinduoliai ir jų paskirtis yra pagaminti maistą jaunikliui ar jaunikliams, kol jie subręs tiek, kad galėtų valgyti suaugusiųjų maistą. Žinduolių jaunikliai be pieno neišgyventų. Kiekvienos žinduolių rūšies pienas pritaikytas tos rūšies jauniklių poreikiams. Jauniklio maitinimas kitos žinduolių rūšies pienu kartais gali padėti išgyventi, tačiau turi ir neigiamų pasekmių jauniklio augimui ir vystymuisi.
3. Krūtų naudojimas pagal paskirtį mažina krūties vėžio riziką.
Krūties vėžys yra viena iš pavojingiausių moterų ligų, tačiau jeigu krūtys bent 6 mėnesius buvo naudotos pagal paskirtį, krūties vėžio rizika sumažėja. Kuo daugiau per moters gyvenimą krūtys naudotos pagal paskirtį, tuo labiau mažėja krūties vėžio tikimybė.
4. Nėštumas ir žindymas - puikus būdas pasididinti krūtis. Bent laikinai.
Nėštumo metu krūtys padidėja bent vienu dydžiu, o po 3-5 dienų po gimdymo dar vienu ar dviem dydžiais. Ilgai žindant ir lėtai nujunkant galima turėti natūraliai didesnes krūtis, nei jums įprasta.
5. Krūtys praranda formą dėl pokyčių nėštumo metu ir su amžiumi.
Nėštumo metu krūtyse jau priauga liaukinio audinio, skirto gaminti pieną. Net jeigu ką tik gimusį kūdikį mama žindyti atsisako, krūtys vis tiek pradeda pieno gamybos procesą ir 3-5 parą po gimdymo krūtys dar padidėja. Jeigu pieno gamybos procesas sustabdomas, pokyčiai jau vis tiek būna įvykę ir krūtys nebesugrįžta į buvusią formą.
6. Krūtys gamina pieną pagal poreikį.
Kai krūtys nenaudojamos, jos tai interpretuoja kaip poreikio nebuvimą ir pieno gamybą mažina. Kai naudojamos intensyviai - didina. Didžiausias žinomas kiekis pieno, kurį moteris pagamina per parą yra 6 litrai. Pieno gamyba tęsiama tol, kol kūdikis ar mažas vaikas turi poreikį mamos pienui. Manoma, kad dauguma vaikų atsisakytų krūties žindimo patys apie 3-4 metus. Kai kuriems gali reikėti žįsti ilgiau. Pieno gamyba vyksta tol, kol kūdikis ar mažas vaikas krūtį žinda.
Rima Kurtinaitienė
žindymo konsultantė, IBCLC