Naujagimiui palankios ir nepalankios...

Paskelbė rima - 2012, Sausis 10 - 19:00

Besilaukdamos pirmagimio daugelis mamų pirmą kartą išgirsta, kad kai kurios ligoninės ar gimdymo namai yra palankios naujagimiams. Kas tai per sąvoka? Ką reiškia palankios naujagimiui ir kodėl ne visos ligoninės tokios? Ar tos, kurios neturi šio vardo yra nepalankios? Šmėkšteli daug klausimų ir papildomas nerimo šešėlis nubėga besilaukiančių mamų veiduose, nes dabar dar tenka priimti sprendimą ir kokioje – palankioje ar nepalankioje jos laukiamiausiam naujagimiui ligoninėje - gimdyti.

Ką reikšia “Naujagimiui palanki ligoninė”?

Naujagimiui palanki ligoninė (NPL) yra ta, kuri laikosi 10 reikalavimų ir nepriima nemokamų pieno mišinių bei yra įvertinta nepriklausomų stebėtojų, kurie patvirtina, kad ligoninėje įgyvendimi NPL reikalavimai. Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvą 1990 metais paskelbė Pasaulio sveikatos organizacija kartu su UNICEF. Šio žingsnio šios dvi didelės organziacijos ėmėsi dėl to, kad niekaip nepavyko sustabdyti žindymo, kaip reiškinio, nykimo: vis mažiau ir mažiau kūdikių buvo žindoma, o per 20 metų iki NPL reikalavimų paskelbimo niekaip nepavyko žindymo atgaivinti. Vienas po kito moksliniai tyrimai rodė, kad motinos pienas yra tas maistas, kurį valgydami vaikai auga tokie sveiki ir protingi, kokie jie gali būti pagal savo paveldą iš tėvų, tuo tarpu mišiniais ar kitu maistu maitinami kūdikiai daugiau serga, prasčiau auga ir nepajėgia išnaudoti viso savo protinio potencialo. Tuo tarpu pieno neturėjimas prilygo epidemijos mastams. Ligoninių personalas, iš kurio mamos mokosi pavyzdinės naujagimių priežiūros, nesistemingai taikė naujas žinias apie žindymo valdymą. Kažko reikėjo imtis ir PSO bei UNICEF nusprendė sulošti tėvų korta. JUK JŪS NORĖTUMĖTE GIMDYTI LIGONINĖJE, KURI YRA PALANKI JŪSŲ NAUJAGIMIUI, TIESA?

Dešimt paprastų Naujagimiui palankios ligoninės reikalavimų

1 Ligoninė turi raštu pasirašyti, kad ji skatina žindymą.

2. Visas personalas turi išmokti kaip žindymą skatinti.

3. Jau nėštumo metu, jeigu nėščiąjai reikalinga pagalba ar priežiūra, ligoninės personalas turi mokyti ją taisyklingo žindymo pagrindų ir žindymo svarbos.

4. Vos gimus kūdikiui padėti jį mamai ant krūtinės ir leisti jam būti ten, kol jis pirmą kartą pažįs. Jeigu mamos ar kūdikio būklė to neleidžia, tai pirmasis susitikimas turi įvykti vos tik būklės stabilizuojasi.

5. Paaiškinti mamai ką ji turi daryti, jeigu kūdikis atskirtas: kaip rankomis nutraukti, laikyti ir kaip sumaitinti kūdikiui savo pieną.

6. Mamai ir kūdikiui turi būti sudarytos sąlygos būti kartu visą parą.

7. Skatinti mamą žindyti kūdikį taip dažnai ir tiek ilgai, kiek jis nori.

8. Neduoti naujagimiui jokio kito maisto tik mamos pieną, nebet tam yra medicininių priežasčių. Jeigu jų yra, tai sumaitinti ne iš buteliuko, bet iš taurelės, su švirkštu, pipete ar pan.

9. Nesiūlyti mamai jokių dirbtinių pagalbinių priemonių – antspenių, čiulptukų, buteliukų ir paaiškinti jų žalą.

10. Išleidžiant iš ligoninės nurodyti mamai kuri ji gali susitikti su kitomis mamomis, kurios žindo savo vaikučius, kad galėtų sulaukti paramos ir palaikymo žindymo kelyje.

Turi ar neturi NPL vardą – didelis skirtumas

Kai kurių ligoninių personalas, paklaustas ar jie turi naujagimiui palankios ligoninės vardą, numoja ranka, sakydami, jog jie ir taip daro viską pagal tuos reikalavimus, na ir kas, kad vardo neturi? Tyrimai rodo, kad yra skirtumas tarp vardą turinčių ligoninių ir tų, kuriuos neturi. Ligoninėse, kuriose viskas kaip ir NPL, gimdžiusios moterys sėkmingai žindo gerokai mažiau nei, tos, kurios gimdė turinčiose šį vardą. Ligoninės, kurios dar tik siekia NPL vardo, taip pat negali pasigirti geresniais rezultatais. Kol vyksta personalo mokymai ir kiti paruošiamieji darbai sėkmingų žindyvių procentas mažesnis, nei tada, kai ligoninė gauna NPL vardą.

Ką daryti, jeigu arti nėra Naujagimiui palankios ligoninės?

Šiuo metu Lietuvoje yra tik 8 Naujagimiui palankios ligoninės, taigi ne kiekviena gimdyvė gali suspėti nuvažiuoti iki tokios. Ar tai reiškia, kad jūs negalite patirti sėkmingos žindymo pradžios? Aišku, kad galite. Ir net galite pasistengti užsitikrinti, kad jūsų reikalavimų būtų laikomasi.

Pirmųjų trijų NPL punktų jūs tiesiogiai įgyvendinti negalite, tačiau galite daug skaityti ir mokytis žindyti jau nėštumo metu. Taip pat pasikalbėti su sėkmingai žindžiusiomis (visai nebūtinai sėkmingai pradėjusiomis žindyti) draugėmis, pažįstamomis ar mamomis interneto forumuose. Galite susikurti savo sėkmingo žindymo užtikrinimo tinklą – paieškoti gydytojos, kuri būtų atidi žindymo klausimams ir neskubėtų siūlyti mišinio, susirasti grupelę mamų, kurioms žindymas svarbus ir kurios skatina ieškoti problemų sprendimo, o ne imtis mišinio, pasimokyti ištraukti pieną rankomis (galite netgi susirinkti ištrauktą priešpienį į sterilų švirkštą ir užsišaldyti, tam atvejui, jeigu prireiktų primaitinti pirmomis dienomis), susirasti mamų žindymo konsultančių telefonus, kad esant reikalui galėtumėte juos turėti po ranka, lankyti kursus, kuriuose kalbama žindymo klausimais daugiau nei vieną valandą, nes apie žindymą tikrai yra ką pasakyti! Ir vertinkite ne tik paskaitų apie žindymą trukmę, bet ir turinį – jeigu paskaitų metu dalinamos mišinių reklamos, buteliukai, čiulptukai – tokie kursai vargu ar bus naudingi sėkmingam žindymui. Susirašykite ant lapo, kodėl jums žindymas svarbus ir tą lapą pasikabinkite ant šaldytuvo durelių. Jeigu žindymo pradžia bus sunki, šis sąrašas padės jums prisiminti dėl ko verta taip stengtis, net jei mamos pienas bus tik dalis kūdikio maisto.

Iš karto po gimdymo

Dalis moterų, važiuodamos gimdyti, pasiruošia gimdymo planą ir netgi aptaria jį su gydytoju. Tačiau reiktų nepamiršti, kad gimdymu vaikelio atėjimas į pasaulį ir jo priežiūra ne pasibaigia, o tik prasideda. Jums reikia ne tik gimdymo, bet ir žindymo plano! Ketvirtasis, atnaujintas, NPL reikalavimas, sako, kad vos tik gimęs kūdikis nedelsiant turi būti padėtas nuogas jums ant nuogo kūno. Tai labai svarbus reikalavimas ir bet koks nereikalingas įsikišimas – kad ir akušerės noras tiesiog apiplauti kūdikį prieš dedant jums ant krūtinės – gali sutrikdyti kūdikio gebėjimą susirasti krūtį ir pradėti žįsti. Jeigu kūdikis iš tiesų išsitepė krauju dėl kirpimo ar plyšimo, jį galima tiesiog apvalyti ir tiek pakanka. Būkite su kūdikiu odos kontakte kuo daugiau – visas dvi valandas gimdykoje ir kiek tik norėsite pogimdyminėje palatoje.

Jeigu po gimdymo buvo būtinas mamos ir vaikučio atskyrimas, tuomet, vos tik abiejų būklė leidžia, mama su vaikučiu turėtų susitikti ir patirti oda prie odos kontaktą – nuogas vaikutis dedamas mamai ant nuogos krūtinės ir ten paliekamas keletui valandų. Jeigu atskyrimas nusimato ilgas, nedelsdama pradėkite ištraukinėti priešpienį rankomis ir nuneškite pati arba paprašykite tėčio (draugės ar kito artimo žmogaus) nunešti jį atskirtam mažyliui ir sumaitinti iš puodelio.

Pogimdyminėje palatoje

Niekam neatiduokite kūdikio! Kai kuriose ligoninėse personalas vis dar elgiasi taip, lyg kūdikis būtų ligoninės nuosavybė, kurią jums tik paskolina pažindyti ir nenoriai atiduoda išvykstant iš ligoninės. Iš tiesų kūdikis yra jūsų ir jūs su tėčiu esate atsakingi už jį, už tai kur ir kaip jis miega, ką valgo ir kaip jaučiasi. Kartais personalas vis dar siūlo paimti kūdikį nakčiai, kad mama galėtų išsimiegoti. Tyrimai ir patirtis rodo, kad po gimdymo tiek turinčios šalia vaikutį, tiek neturinčios jo miega labai panašiai neramiai. Neturinčios netgi prasčiau, nes joms neišsiskiria žindymo hormonai, skatinantys mieguistumą. Taip, personalui patogiau stebėti naujagimius, kai jie visi vienoje vietoje, tačiau mamos ir naujagimio santykių kūrimui ir žindymui toks atskyrimas yra ne tik kad nenaudingas, bet ir žalingas: kūdikis rizikuoja gauti pieno mišinio, kuris gali tapti pakitusios žarnyno floros, alergijos, diabeto priežastimi, sutrikdyti mažylio čiulpimo įgūdžius, sumažinti mamos pieno kiekį.

Nepasiduokite, jeigu ligoninės personalas nurodinės žindyti tik tam tikrą minučių skaičių ir nedažniau kaip kas kažkiek valandų. Naujagimis geriausiai žino, kiek jis maisto suvalgė ir kada jam reikia vėl pripildyti savo mažą pilvuką, todėl būtina leisti jam valgyti tiek dažnai ir tiek ilgai, kiek jis nori. Kuo daugiau priešpienio jis suvalgys, tuo geriau bus jam pačiam – greičiau pašalins mekonijų, mažiau numes svorio, bus mažesnė naujagimių gelta, ir tuo greičiau prasidės mamai pieno gamyba. Kuo daugiau pieno mažylis ištrauks, tuo daugiau jo gaminsis. Jeigu neramina skausmingi speneliai – paprašykite personalo pagalbos parodyti, kaip taisykingai paduoti krūtį. Jeigu šios pagalbos nepakanka, skambinkite savo žindymo konsultantei ir su ja pasitarkite.

Pati nesivežkite į ligoninę ir nesiūlykite kūdikiui čiulptuko nei buteliuko. Net neišnešioti kūdikiai moka gerti iš mažo puodelio, šaukštelio ar pipetės, tuo labiau išnešiotas kūdikis gali pasinaudoti šiuo savo sugebėjimu, jeigu negali žįsti tiesiai iš krūties ir tokiu būdu jį gali pamaitinti ne tik mama, bet ir tėtis ir net medicinos personalas. Pirmomis dienomis maisto kiekis yra nedidelis, tad niekur neskubėdama sumaitinsite jam nutrauktą priešpienį šiuo draugišku žindymui būdu.

Medicininės priežastys primaitinti kūdikį mišiniu

Pasaulio sveikatos organizacija 2006 metais patvirtino medicininių priežasčių, dėl kurių reikėtų naujagimį primaitinti mišiniu, sąrašą. Jame išskirtos dvi priežasčių grupės: viena susijusi su kūdikiu, kita su mama.

Išnešiotiems kūdikiams medicininė priežastis primaitinti yra svorio kritimas daugiau kaip 10 proc. nuo gimimo svorio. Taip pat įgimtos ligos, kaip galaktosemija, klevo sirupo šlapimo liga ir fenilketonurija – jomis sergančiam naujagimiui ir kūdikiui reikės ne paprasto, o specialaus mišinio. Paprasto mišinio prireiks tik jaunesniems kaip 32 savaičių ar mažesniems kaip 1,5 kilogramo svorio naujagimiams.

Maitinti mišiniu gali tekti dėl mamos būklės: jei mama yra ŽIV nešiotoja, serga labai sunkia liga (pvz., ištiko sepsis), serga herpes simplex pirmojo tipo virusu, mamai reikia naudoti stirpius raminančius ar antiepileptinius vaistus, nuskausminamuosius, sukurtus opiatų pagrindu, mamai taikomas gydymas radioaktyviuoju jodu ar jodo preparatais, chemoterapija. Taip pat gali būti situacijų, kai dėl mamos būklės laikinai žindyti negalima, tačiau praėjus kuriam laikui, žindymą galima tęsti. Tuo laikotarpiu, kai nežindoma, mamai reikėtų nusitraukti pieną, kad skaitintų pieno gamybą, o mažylį maitinti iš puodelio ar šaukšteliu, kad jis nepamirštų krūties žindimo įgūdžių.

Grįžus namo

Pagaliau namuose! Dabar galite įsijungti pirmosios savaitės ar pirmų kelių savaičių “naktinių režimą”: miegokite kai kūdikis miega ir valgykite, kai kūdikis valgo. Nenusivilkite naktinių – tegul tai bus ženklas, kad dabar jūsų pareiga kuo daugiau laiko leisti su kūdikiu, o ne rūpintis namų ruoša. Dažnai guldykitės pusnuogį mažylį sau ant nuogos krūtinės, retkarčiais jus gali pakeisti tėtis, pvz. tuo metu, kai eisite į dušą. Jeigu vis dar patiriate žindymo nesklandumų, neatidėliokite, skambinkite mamai žindymo konsultantei. Net jei ji gyvena kitame mieste, vis tiek jos patirtis ir patarimai telefonu gali jums padėti rasti sprendimą! Ir kai jau apsiprasite su savo nauju vaidmeniu bei naujomis pareigomis, susitikite su savo žindymo kursų grupės kolegėmis, apsilankykite mamų klube ar žindančių mamų susitikimų grupelėje – šie susitikimai padės jums žindymo kelionėje, kol galiausiai pajusite, jog galite padėti kitoms naujoms mamoms šiame nuostabiame ir jautriame mažylio gimimo ir žindymo pradžios etape.

Žindymo planas

Vos tik gimusį kūdikį nedelsiant padėti mamai ant krūtinės

Atidėti visas medicinines procedūras iki vaikutis pirmą kartą pažįs

Leisti vaikučiui pačiam susirasti krūtį, jeigu reikia pagalbos, akušerė turėtų patarti ir pamokyti mamą, o ne už ją atlikti krūties įdavimo kūdikiui darbą.

Kūdikis turi būti su mama visą parą, net ir naktį, net ir procedūrų metu.

Kūdikiui neduoti jokio kito maisto, nebent esant medicininei būtinybei.

Palikti mamos kompetencijai spręsti kiek ilgai ir kaip dažnai žindyti kūdikį.

Kūdikiui neduoti čiulptuko, nemaitinti iš buteliuko, nesiūlyti antspenių kaip problemos sprendimo nepabandžius kitų jos sprendimo būdų.

Prieš primaitinant mažylį mišiniu, įsitikinkite, ar tai būtina.

Video informacija apie žindymą Internete (anglų kalba):

Kuo žindymas svarbus, kaip sėkmingai žindyti, kaip nusitraukti pieną galite pasižiūrėti čia:

http://www.bestbeginnings.org.uk/
http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/

Rima Kurtinaitienė