Mastitas

Paskelbė rima - 2022, Liepa 20 - 21:32

Kaip tai atrodo?

Vienoje ar abejose krūtyse jaučiamas sukietėjimas, guzas, toji vietas skausminga, paraudusi. Pakyla karštis, kartasi per labai trumpą laiką, su šaltkrėčiu. Jaučiatės taip, lyg sirgtumėte, simptomai panašūs į gripo.

Ką daryti?

Prieš maitinimą labai švelniai (lyg glostytumėte katę ar šunį) masažuokite nuo spenelio link krūties kraštų, taip pat nuo peties po raktikauliu link kaklo.  

Leiskite kūdikiui dažnai ištuštinti skausmingą krūtį. Galite iš pradžių trumpai leisti pažįsti sveikąją krūtį, kad sužadintumėte pieno tekėjimą, o tada perkelti prie skausmingosios krūties.

Įsitikinkite, kad kūdikis teisingai apžiojęs krūtį ir pasirinkite tokią padėtį, kad kūdikio smakras būtų nukreiptas į sukietėjimą, tačiau šiuo metu vis dar nėra pagrindo teiginiui, kad žindymas kai mama iš viršaus, ar kitomis keistomis žindymo padėtimis. 

Švelni krūties kompresija veikia panašiai į pieno ištraukimą rankomis, tik labai svarbu, kad būtų vengiama jėgos. Pienas latakuose nėra inkštiras, ir jo nereikia išspausti. Švelni kompresija skatins pieno tekėjimą iš gilesnių audinių.

Dėvėkite patogią, nespaudžiančią, krūtis prilaikančią liemenėlę, kuri prilaikytų krūtis, taip sumažinsite limfos užsilaikymą krūtyse. 

Nenaudokite antspenių, nes tokiu atveju kūdikis dažniausiai netraukia pieno iš krūties, o pasyviai geria ištekėjusį pieną.

Po maitinimo šaldykite. Šaldymui tinka ledas, įvyniotas į plono audinio skiautę, vystyklą ar merliuką. Ledą puikiai atstoja šaldytų žirnelių pakelis, jie gerai pasiskirsto ir priglunda prie krūties. Galima šaldyti kas valandą laikant ledą tol, kol jis nekelia diskomforto.

Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai gali būti vartojami skausmui ir uždegimui sumažinti.

Saulėgrąžų arba sojų lecitinas, 5-10 g per dieną gali mažinti uždegimą.

Jeigu latakas užsikimšo ant spenelio, nerekomenduojama jo pradurti adata. Galima vartoti lecitiną ir nestiprų kremą su streoidais, kurį reikėtų nuvalyti prieš žindymą.

Jeigu yra galimybė, galima mastitą gydyti ultragarsine terapija.

Rekomenduojama išbandyti probiotikus Limosilactobacillus fermentum (senesnis pavadinimas: Lactobacillus fermentum) arba Ligilactobacillus salivarius (senesnis pavadinimas: Lactobacillus salivarius). 

Šilti kompresai ir šiltas dušas kai kurioms mamoms palengvina būklę, tačiau taikant šilumos terapijas nepadeda sumažinti mastito trukmės.

Neberekomenduojama: stiprus krūties masažavimas, maigymas, masažavimas link spenelio, vibruojančių priemonių naudojimas. Jeigu naudojate pientraukį, nėra reikalinga sterilizuoti pientraukio dalis po kiekvieno naudojimo. Reikėtų vengti traukti pieną pernelyg ilgai ir pernelyg stipriai. Taip pat nerekomenduojami jokie kompresai pažeidimo vietoje. 

Ledas mastito gydymui

Jeigu taikant šias priemones karštis nenukrenta ir būklė nors truputį nepagerėja per 24 valandas, kreipkitės į gydytoją. Greičiausiai jums skirs antibiotikų. Dauguma antibiotikų tinkami vartoti žindant, todėl net vartodama juos tęskite žindymą pagal ankstesnes rekomendacijas. Ar jums skirti vaistai dera su žindymu galite pasitikrinti svetainėse www.e-lactancia.org, www.infantrisk.com arba LactMed, taip pat galima atsisiųsti LactRX programėlę Android'ui ir Iphon'e. Jeigu pradėjus vartoti antibiotikus per dvi paras būklė nepagerėja, vėl kreipkitės į gydytoją.

Nepamirškite, kad jūs sergate ir jums būtina ilsėtis, kad greičiau pasveiktumėte. Perleiskite darbus kitiems žmonėms,  o pati su kūdikiu leiskite laiką lovoje ir gerkite daug skysčių.

Detalias rekomendacijas kaip rinktis antibiotikus, ką daryti esant pasikartojančiam mastitui, abscesui, flegmonai ar galaktocelei skaitykite: Academy of Breastfeeding Medicine Clinical Protocol #36:
The Mastitis Spectrum, Revised 2022

Mastito gydymui taip pat galėtų būti naudojamos gerosios bakterijos, ypatingai Lactobacillus fermentum arba Lactobacillus salivarius kaip alternatyva antibiotikams. (Šaltinis: Arroyo R, et al. Treatment of infectious mastitis during lactation: antibiotics versus oral administration of lactobacilli isolated from breast milk. Clin Infect Dis. June 15, 2010;50(12):1551–1558.)