Žindymas per šventes

Paskelbė rima - 2018, Gruodis 16 - 08:10

Šventės yra puikus metas susitikti su šeima, artimaisiais, draugais, tačiau tai taip pat gal būti metas, kuomet sulauksite daugiausiai giminaičių ar draugų geranoriškų, bet ne visada pagrįstų pasiūlymų ar kritiškų pastabų žindymo atžvilgiu. Jeigu būsite pasiruošusi, tikėtina, kad šis laikotarpis praeis sklandžiai ir džiaugsmingai. Kokios situacijos ir kokie klausimai gali užklupti?

“Ką, ir vėl žindai? Gal trūksta pieno?”

Naujagimiai žinda dažnai, ne rečiau kaip 8-12 kartų per parą, gali žįsti ir dažniau. Šiam amžiaus tarpsniui taip pat būdingas labai dažnas žindimas kuriuo nors paros metu, kuomet vieną valgymą nuo kito skiria nedidelis laiko tarpas. Šventiniame šurmulyje tiek naujagimiui, tiek pirmųjų mėnesių kūdikiui gali būti ramiau snaudžiant prie mamos krūties. Tačiau ne taip gerai išmanantys naujagimio maitinimosi ir raminimosi ypatumus ar turintys kitokios žindymo ir kūdikių auginimo patirties artimieji ir draugai gali pradėti rūpintis giminaičio sotumu ir jūsų pieno kiekiu. Svarbu, kad jūs pati būtumėte tikra, kad toks naujagimio elgesys yra normalus ir kad pieno pakanka. O prie stalo laiką leidžiančių artimųjų galite paklausti ką gi jie veikė pastarąsias kelias valandas? Valgė ir gėrė? Gal jau laikas pertraukėlei?

Megelė Marija žindo kūdikį

“Duok man panešioti!”

Nors gera linkintieji artimieji gali norėti atlaisvinti jūsų rankas, duoti jums pailsėti, ar pasidžiaugti naujagimiu, pirmąjį mėnesį naujagimio imuninė sistema dar nėra stipri, o švenčių sezonas sutampa ir su peršalimo ligų sezonu, todėl geriau mažylį laikyti prie savęs ar tėčio. Nešiojimas nešyklėje sumažina tikimybę, kad naujagimis bus lengvai paimtas gera linkinčių artimųjų. Kelių mėnesių kūdikiai jau yra atsparesni virusams, tačiau verta artimai pabendrauti su vaikutį nešiojančiais artimaisiais ir mamai, kad ir ji susidurtų su potencialiais ligų sukėlėjais ir imtų gaminti jiems antikūnius: vos per kelias valandas nuo susidūrimo su virusais mama jau galės perduoti mažyliui imuninę apsaugą per savo pieną.

Galbūt kurį laiką ir norėtųsi turėti laisvas rankas bent pavalgyti, tačiau jau 3 mėnesių sulaukę mažyliai skiria savus ir svetimus ir gali būti nepatenkinti patekę į nepažįstamų giminaičių rankas, o nuraminimui reikės dar kartą pažindyti. Kol mažyliu džiaugiasi artimieji, galite pasinaudoti proga ramiai pavalgyti arba norinčius pagelbėti artimuosius galite įdarbinti kitais būdais – paprašydama atnešti gerti ar įdėti ir atnešti maisto kurio jūs nepasiekiate, palaikyti kompaniją, papasakoti kaip jiems sekasi.

“Leisk pamaitinti iš buteliuko!”

Daugeliui žmonių kūdikio auginimas ir bendravimas su juo siejasi su maitinimu iš buteliuko. Kartais artimieji gali spausti, kad vieną kartą davus mišinuko nieko nenutiks. Arba pasiūlyti jums su vyru išeiti pasižmonėti, kol jie prižiūrės kūdikį ir pamaitins iš buteliuko mišinuku ar karvės pienu, nes juk pienas yra pienas. Nors perspektyvos viliojančios, kiekvienas praleistas žindymas reikalauja pieno ištraukimo, kad nekiltų pieno sąstovis ar mastitas (dar vienas šventinis žindančių mamų nepageidaujamas atributas), taigi, tokia pertrauka nebūtinai bus poilsis mamai. O net vienkartinis mišinuko davimas sutrikdo kūdikio žarnyną dviem savaitėm. Jeigu norite pasinaudoti nemokama giminaičių priežiūra, pabandykite suplanuoti išėjimą iš namų tam laikui, kai kūdikis miega, o “aukles” paprašykite skambinti vos tik mažylis ims budintis.

“Leisk pamaitinti koše, aš kaip tik išviriau ją specialiai tavo mažyliui”

Jeigu jūsų kūdikis yra jaunesnis nei šešių mėnesių, jam dar ne laikas valgyti kitą maistą. Galite argumentuoti Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis arba pacituoti tyrimą apie ausų uždegimų dažnumą anksti pradėtiems primaitinti vaikams. Net jeigu jūsų mažyliui sueina šeši mėnesiai kaip tik per šventes, vaišių stalo patiekalai greičiausiai nėra tai, ką jam būtų sveikiausia paragauti. Be to, vienas pasiūlys bulvę, kitas jau pasiūlys makaroną iš mišrainės, o jei ir šis netiks, mažyliui gali būti pasiūlyta pyrago. Vargu ar taip ketinate pradėti primaitinti savo kūdikį. Palikite pirmosios košės valgymo patirtį ramesnėms aplinkybėms ir atminkite, kad jūs ir tik jūs sprendžiate kada ir kuo bus pradėtas primaitinti jūsų kūdikis, ne močiutės ar geranoriški artimieji. Todėl tinkamiausias atsakymas gali būti “Jam dar užtenka mamos pieno” arba “košės mes jau valgėm namuose”.

“Ką, tu dar žindai?”

Kartais po šio klausimo seka pastebėjimas “gerai, kad tu turi pieno, man tai baigėsi per pirmą mėnesį” ar panaši variacija. Galite tiesiog pasidžiaugti, kad jums dar nesibaigė ir kaip tik dėl to dar žindote. Jeigu šis klausimas užduodamas kontekste apie vaiko amžių (“Toks didelis ir vis dar žindai? Gal jau laikas baigti?”), savo veiksmus galite bandyti pagrįsti Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis ar moksliniais tyrimais, argumentuoti, kad jūs matote, kad jūsų kūdikiui to dar reikia arba bandyti nukreipti pokalbį kita linkme pasakius, kad jūs jau pakeliui į nujunkymą (juk nuo 6 mėnesių visi žindomi vaikai pradeda gauti kitą maistą, kas ir yra nujunkymo pradžia).

Įvairūs patarimai ir pasiūlymai

Pasiruoškite klausimų atsakymų sesijoms apie žindymą, o taip pat ir istorijoms apie žindymo patirtis. Klausykitės jų kaip šeimos istorijos dalies, o jeigu pasiseks, galite išgirsti ir puikių pastebėjimų ar netikėtai gauti gerų patarimų apie kūdikius ir žindymą. Galbūt tai bus proga pasidalinti žiniomis, pasinaudokite ja. Jeigu matote, kad tai proga kritikuoti jūsų elgesį su savo vaiku, nukreipkite kalbą apie tai, kaip močiutės, seneliai, tetos ir dėdės augino savo vaikus. Nekritikuokite jų, kaip kad jie bandė jus kritikuoti ir perauklėti, tiesiog išklausykite. Pokyčiai ir prasideda tada, kai kas nors atidžiai mūsų klausosi.

Per šventes nepamirškite pasirūpinkite kūdikiu ir savimi:

  • Stebėkite kūdikio alkio požymius ir dažnai žindykite, net jeigu teks nutraukti meduolių kepimą ar kalėdinių pietų ruošimą.

  • Pakankamai gerkite ir valgykite, ir nepamirškite, kad jums reikia išsimiegoti bent tiek, kiek leidžia naktimis žindomas kūdikis, o pokalbius iki paryčių atidėkite kitiems metams.

  • Jeigu jaučiate, kad krūtyje užsistovėjo pienas dėl per ilgos pertraukos, atminkite, kad svarbiausia priemonė prieš latakų užsiblokavimą ir mastitą yra dažnas žindymas ir poilsis. Pažindžiusi dar galite pašadyti skaudamą vietą.
  • Jeigu jaučiate, kad pieno kiekis sumažėjo, sumažinkite veiklos ir daugiau žindykite. Per kelias dienas pieno kiekis turėtų atsistatyti.

Gražių švenčių!

Rima Kurtinaitienė, IBCLC

Nuotrauka  celesteh (Charles Hutchins), Creative Commons license.