Papildomas kūdikio maitinimas kitu maistu nuo 6 mėnesių

Paskelbė rima - 2017, Gruodis 27 - 21:56

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kūdikiams, maitinamiems tiek mišiniu, tiek mamos pienu, tiek mišriai (mamos pienu ir mišiniu) nuo pilnų 6 mėnesių duoti papildomai kito, kieto maisto, kad būtų užtikrintas pakankamas kiekis kūdikiui reikalingų vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų, reikalingų sveikam kūdikio augimui ir vystymuisi.

2019 metais skelbiamuose populiacijų tyrimų apžvalgose daromos išvados, kad nėra įrodymų, kad išimptinis žindymas iki 6 mėnesių didintų alergijų riziką ar primaitinimas 4-6 mėnesių laikotarpyje alergijų riziką mažintų. Itint alergiškų kūdikių atveju primaitinimas 4-6 mėnesių laikotarpyje alergiją dažniausiai keliančiais žemės riešutais turėtų vykti gydytmo įstaigoje, kad esant reikalui, kūdikiui būtų galima suteikti pagalbą. 

Pradėti primaitinti galima nuo bet kokio maisto, kurį valgo šeima, tinkamai jį paruošus ir pasmulkinus, kad kūdikis galėtų jį valgyti pagal savo sugebėjimus, Greičiausiai 6 mėnesių kūdikis dar nesugebės sukramtyti ir suvalgyti mėsos nes neturi krūminių dantų, todėl mėsą reikės susmulkinti smulkintuvu, o rūkyti, sūdyti produktai taip pat nėra pats sveikiausias pasirinkimas. Kadangi dauguma vitaminų ir mineralų randami daržovėse ir vaisiuose, o dalis reikalingų medžiagų didesniais kiekiais gali būti randama mėsoje, kiaušiniuose, tinkamiausia būtų pradėti primaitinti nuo šių produktų. Šiame tekste rasite keletą idėjų, receptų ir patarimų kaip paruošti pirmąsias kūdikio košes. Šiame straipsnyje nekalbama apie Baby-led weaning, kuomet kūdikiui duodamas nesmulkintas šeimos maistas.

Jums pravers: nedidelis puodas, smulkintuvas, puodas virti garuose, sietelis trynimui, specialus indas arba puslitrinis stiklainis smulkinimui smulkintuvu, pora dubenėlių, kurie susideda vienas į kitą taip, kad apačioje lieka vietos, kur galima įpilti karšto vandens, pora indelių su dangteliais arba keli nedideli stiklainiai užsukamais dangteliais paruoštam maistui laikyti šaldytuve, keli nedideli indeliai šaldymui, dubenėlis ir pora arbatinių šaukštelių maitinimui, keli ar keliolika seilinukų, popieriniai rankšluosčiai ar medžiaginės pašluostėlės pavalyti vaiką ir valgymo vietą, laikraštis po kėdute ir galbūt specialus padėkliukas ant stalo, jeigu maitinate ne aukštoje kėdutėje su padėklu, vėliau šakutės maistui pasmulkinti.

Papildomas maistas nuo 4 mėnesių

Jeigu nesate pratusi virti, troškinti ar kepti orkaitėje daržoves, pasitreniruokite dar prieš pradėdama kasdienį maisto ruošimą kūdikiui. Taip patirsite mažiau streso ir, jeigu žindote, pati pradėjusi valgyti savo ruoštas  daržoves, leisite mažyliui pajusti jų skonį per savo pieną.

Ruošiant daržoves, jas galima virti vandenyje, garuose arba kepti orkaitėje. Daržoves galima naudoti šviežias, o jeigu šviežių daržovių sezonas jau pasibaigęs, rinkitės šaldytas daržoves. Tam, kad daržovės išvirtų vienu metu, gali reikėti jas supjaustyti skirtingo dydžio gabaliukais arba sudėti į puodą ne vienu metu. Kepant orkaitėje daržovių gabaliukų dydis tampa svarbiu veiksniu, lemiančiu, kad daržovės iškeps vienu metu,

Garuose galite virti visas daržoves, taip pat ir bulvę. Tipiškai šaldytos daržovės - brokoliai, žiediniai kopūstai, tokiais gabaliukais, kokiais susmulkinti parduodami parduotuvėse, išverda per 20-25 minutes. Jeigu vidutinio dydžio bulvę išilgai perpjausite į keturias dalis, o saldžiąją bulvę ar moliūgą supjaustysite degtukų dėžutės dydžio gabaliukais, jie taip pat išsitroškins per tiek laiko. Garinti galite ir pomidorus. Perpjaukite juos per pusę ar ketvirčiais. Prieš dėdami smulkinimui, nulupkite odelę (ji tikrai labai lengvai nusilupa). Taip pat galite naudoti šaldytus špinatus. Išvirtas daržoves smulkinkite smulkintuvu išskyrus bulves. Smulkintuvu smulkinamos bulvės įgauna krakmolinę konsitenciją, tampa tąsios ir nelabai patinka (suaugusiems, žiūrėkite ir kaip reaguoja jūsų kūdikis). Skaniau atrodo sieteliu pertintos bulvės.

Viena bėda, kuria dažnai skundžiasi mažųjų valgytojų mamos, tai pilvelio pūtimas pradėjus valgyti kopūstines daržoves ar pupeles. Jeigu verdate garuose, įberkite šiek tiek pankolių sėklų į vandenį. Jeigu verdate vandenyje, pankolių sėklų suberkite į specialų uždarą arbatos sietelį ir įdėkite virti kartu su daržovėmis. Kai daržoves smulkinant reikės skysčio, naudokite daržovių nuovirą ar garinimui naudotą vandenį, virtusį pankolių arbata.

Kad nekietėtų pilvelis, mažiesiems valgytojams rekomenduojama pradėti nuo nedidelio kiekio maisto, poros arbatinių šaukštelių per vieną kartą, ir pamažu tą kiekį didinkite. Kartais pilvelį kietina kai kurios daržovės - bulvės ar morkos. Galite kurį laiką jų atsisakyti arba pridėti džiovintų slyvų tyrelės į kiekvieną košę. Taip pat galite paruošti daržovių košes su burokėliais, kurie taip pat turi savybę laisvinti pilvelį. Burokėlius galite išsivirti atskirai, o po to susmulkinti kartu su kitomis daržovėmis arba sutarkuoti juo smulkia trintuve ir sumaišyti su atskirtai sutrintomis daržovėmis. Dėl laisvinančio poveikio, gali tekti burokėlį patiekti vieną kartą per dieną, antrą kartą patiekiant kitas daržoves be burokėlio.

Ruošdamos daržoves galite naudoti vienos rūšies daržoves, o galite sukombinuoti kelias rūšis ir kasdien jas keisti. Kad nereikėtų gaminti kelis kartus per dieną, galite pietums virti didesnį kiekį daržovių, jas susmulkinti ir susidėti į švarų, sausą, verdančiu vandeniu sterilizuotą stiklainį ir uždaryti. Atšalusią košę galite laikyti šaldytuve iki kito maitinimo. Prieš maitinat tokią košę yra gerai pašildyti šilto vandens vonelėje. Kepdamos susmulkintas daržoves suberkite į kepimo indą, pašlakstykite aliejumi, prieskoninėmis žolelėmis (krapais, petražolėmis ir pan.) ir kepkite apie 20-30 minučių, kol pasidarys minkštos.

Mėsą pradžioje geriau virti atskirame puodelyje. Galite įdėti svogūnų, galbūt česnako ar prieš tai juos pakepti aliejuje, kartu pakepant ir mėsos gabaliukus. Virdamos galite naudoti lauro lapus ar kitus prieskoninius augalus. Mėsą susmulkinkite smulkintuvu su daržovių nuoviru, pirmąjį pusmetį kūdikių mitybai geriau nenaudoti mėsos sultinio. Taip pat kaip ir daržoves, galite išsivirti ir susismulkinti mėsą ir dalį jos pasidėti kitam maitinimui šaldytuve. Naudojant nemaltą mėsą, galite nuspirkti didesnį kiekį, supjaustyti mažesniais gabaliukais ir mažomis porcijomis užsišaldyti. Pjaustydamos stenkitės pjauti skersai raumenį, kad susmulkinus mėsą smulkintuvu ji būtų mažais plaušeliais. Pjaustant išilgai raumens plaušai būna ilgi ir nelabai smagu juos valgyti. Artėjant pirmųjų metų pabaigai mėsą galite malti ir gaminti kotletus, mažus mėsos kukuliukus, kepti netikrą zuikį. Tokią mėsą galima leisti valgyti rankomis ir toks pasikeitimas 10-11 mėnesių kūdikiams būna į naudą. Žuvies paprastai nereikia trinti smulkintuvu, ji susitrina į smuklius plaušelius ir patrynus šakute.

Šaldytus žirnelius galima virti garuose arba vandenyje, taip pat kepti su kitomis daržovėmis orkaitėje. Pupeles reikia mirkyti per naktį ir geriau yra virti atskirai (priklausomai nuo pupelių dydžio, gali reikėti virt 20 ar daugiau minučių), su pankoliais (juos nepamirškite suberti į arbatos sietelį, kad nereiktų po to jų gaudyti iš pupelių). Skaldytus lęšius virkite vandenyje kartu su kitomis daržovėmis.

Skaldyti raudonieji lęšiai su moliūgais

Susmulkinkite svogūną ir pakepkite puode nedideliame aliejaus (saulėgrąžų ar sojų) kiekyje. Kai svogūnas suminkštės, suberkite saują kubeliais pjaustyto moliūgo ir užpilkite vandeniu, kad beveik apsemtų. Užvirkite, tada įpilkite saują raudonųjų lęšių. Virkite apie 20 minučių, kol moliūgas ir lęšiai visiškai išvirs. Susmulkinkite smulkintuvu ar patrinkite šakute, įpilkite šaukštelį linų sėmenų aliejaus ir valgykite.

 

Kai kuriuos produktus gali būti lengviau patiekti susmulkintus stambia (burokų) trintuve. Taip galite patiekti fermentinį sūrį, virto kiaušinio baltymą, cukiniją, agurką, ridikėlį. Kitas, kietesnes daržoves galite patiekti sutrintas smulkia (morkų arba sūrio) trintuve.

Saldžias vaisines tyreles taip pat galite išsivirti didesniais kiekiais ir susidėjusi į stiklainius laikyti šaldytuve 1-2 paras. Prieš matinant vaisinę tyrelę taip pat yra gerai pašildyti šilto vandens indelyje.

Mažylis nesuvalgė jūsų paruoštų daržovių, mėsos? Pasibarstykite prieskoniais ir/ar druska ir suvalgykite pačios!

Džiovintų slyvų tyyrelė

Iš vakaro nuplaukite slyvas karštu vandeniu, užpilkite šaltu vandeniu ir palikte mirkti. Ryte išmirkusias slyvas su vandeniu supilkite į mažą puodą, užvirkite ir pavirkite 5 minutes. Susmulkinkite smulkintuvu. Dalį galite pasidėti vėlesniam laikui, o dalį sunaudokite iš karto su kruopinėmis ar daržovinėmis košėmis.

Bananų tyrelė

Supjaustykite bananą 0,5-1 cm riekelėmis, užpilkite truputį vandens ir pavirkite ant nedidelės ugnies keletą minučių vis pamaišydamos. Jeigu matote, kad vandens trūksta, dar turputį įpilkite.  Išvirusį bananą susmukinkite smulkintuvu.

Šią bananų tyrelę galite naudoti kaip pagrindą kitiems vaisiams ir uogoms patiekti. Galite norimais kiekias maišyti bananus su džiovintomis slyvomis (įdėjus daugiau slyvų karštos tyrelės skonis pasidaro panašus į karšto šokolado ;) ), obuoliais, kriaušėmis, persikais, nektarinais, mėlynėmis, braškėmis ir t.t.

Bananus taip pat galite kepti orkaitėje, supjaustytus arba nesupjaustytus. Orkaitėje kepti bananai yra dar saldesni, nei virti, nes pradanda dalį vandens.

Kruopų košės

Verdant kruopų košes rinkitės kaip galima mažiau apdorotas kruopas, tačiau kartais patogumo sumetimais gali būti labiau priimtini kruopų dribsniai. Žinokite, kad kuo mažiau reikia kruopas (dribsnius) virti, tuo labiau jos yra apdorotos (išvirtos ir išdžiovintos) ir tuo mažiau jose yra natūralių medžiagų (gali būti papildomai pridėta sintetinių). Pvz., polenta, sorų dribsniai, avižiniai dribsniai, kurie išverda per 1 ar 5 minutes. Verdant kruopas kai kurias verta mirkyti (pvz., soras, ryžius), o kai kurių mirkyti neišeina (pvz.,  kukurūzų kruopas), kai kurių mirkyti neverta, pvz., grikių. Mirkant kruopas į vandenį išsiplauna fitorūgštis, kuri sunkina virškinimą. Verdant smulkius dribsnius, košės papildomai smulkinti gali ir nebereikėti, nebent atskiesti įdedant aliejaus ar sviesto, vaisinės tyrelės. Jeigu to nepakanka, pirmo pasirinkimo skiedimo priemonė būtų mamos pienas, jeigu jo turite ar galite nutraukti, mišinys, jeigu mažylis jį valgo. Verdant kruopų košes gali reikėti papildomai jas susmuklinti smulkintuvu. Tipiškai atšaldamos kruopų košės sukietėja, sugerdamos į save likusį vandenį. Todėl šildant košę gali reikėti papildomai skysčio.

Sorų kruopų košė

Sorų kruopos verdamos vandenyje santykiu 4 dalys vandens 1 dalis kruopų. Kruopas atsimatuokite iš vakaro ir užsimerkite. Ryte užvirkite 4 dalis vandens, kruopas nupilkite, nuplaukite ir suberkite virti. Soras virkite uždengusios ant nedidelės ugnies apie 20 minučių. Prieš patiekdama susmulkinkite smulkinuvu

Kukurūzų kruopų košė

Kukurūzų kruopas taip pat virkite santykiu 4 dalys vandens 1 dalis kruopų. Tačiau kitaip, nei verdant soras, kukurūzų kruopas reikia maišyti, kol košė pradeda tirštėti. Tada jau galima uždengti ir baigti virti uždengtą. Iš viso virti reikia apie 20-25 minutes ant nestiprios ugnies. Jeigu verdate polentą, pabandykite pagal receptą ant pakelio, tačiau gali reikėti daugiau vandens, kad košė būtų ne kieta, o tinkamos konsistencijos valgyti šaukšteliu. Jeigu išvirsite polentą, atšaldykite ją inde, kuriame ji pasiskleistų 2-2,5 cm sluoksniu. Tada supjaustykite gabaliukais. Taip galite pagaminti pirštais valgomos košės.

Grikių košė

Grikių košei imame vandens ir kruopų santykį 3 prie 1 ir verdame apie 15-20 minučių. Grikiai, kaip ir bulvės, smulkinant smulkinuvu linkę virsti krakmolinga tyre, todėl jeigu reikia smulkinti, geriau pertrinti per sietelį.

Sėklos ir riešutai

Nekepintos sėklos ir riešutai taip pat gali būti naudojami košėms pagardinti ir skoniui paįvairinti. Tiek sėklas, tiek riešutus yra būtina susmulkinti iki miltelių kavamale ar grūstuve. Malant kavamale, sėklų ar riešutų nepiklite daug, nes nekepinti riešutai yra drėgni ir malasi sunkiau. Gali reikėti sustoti, išrinkti didesnius gabaliukus ir juos pakartotinai sumalti. Sumaltą didesnį kiekį laikykite sandariai uždarytą šaldytuve. Galite naudoti sezamo, moliūgų, saulėgrąžų, chia sėklas, lazdyno, graikinius ir kitokius riešutus. Šaukštelį įmaišykite į krupines ar daržovines košes.

Aliejai

Aliejai suteikia daugiau energijos ir taip pat leidžia pasisavinti riebaluose tirpstančius vitaminus. Galima naudoti įprastus aliejus, saulėgrąžų, sojų. Iš neutralaus skonio aliejų dar būtų ryžių sėlenų ar rapsų aliejai. Jeigu turite galimybę, galite įsigyti įvairesnių aliejų, turinčių stipresnį skonį. Galite rinktis linų sėmenų aliejų, kuris labai tinka su grikiais (svarbu, kad būtų neapkartęs, tokio neduokite vaikams ir nevalgytikte patys, dėl šios priežasties aliejų geriau pirkti turguje ar specializuotose aliejaus paruotuvės, kur galite pauostyti ir paragauti prieš pirkdami), moliūgų sėklų, alyvuogių aliejus kurie puikiai paskanina daržoves. Geriau rinktis šalto spaudimo, nerafinuotus aliejus, tačiau jeigu nėra tokios galimybės, tiks ir rafinuoti aliejai.

Duonos džiūvėsėliai

Papildomas kūdikių maitinimas duonos džiūvėsėliaiJeigu mažylis įtariai žiūri į košes ar jam dygsta dantys ir jis nori ką nors graužti, galite paruošti duonos džiūvėsėlių. Geriausia rinktis duoną iš vienos rūšies miltų (aš perku ruginę duoną) be jokių priedų (knynai, deja, neišvengiami). Plutą nupjaukite, o riekelę perpjaukite išilgai. Džiovinti galima specialioje džiovyklėje, orkaitėje ar tiesiog paliekant ant stalo (pastaruoju atveju džius ilgiausiai). Kietai sudžiūvusią duonelę galite duoti čiulpti mažyliams. Kai galbaliukas lieka nedidelis, saugumo sumetimais geriau pakeisti jį į didesnį. Taip pat užkandžiams galite rinktis nesaldintas kukurūzų lazdeles. Duoniukai nėra labai geras pasirinkimas, nes juose gausiai naudojamos sėlenos skatina greitą maisto judėjimą žarnynu ir mažylis gali nespėti pasisavinti visų reikalingų medžiagų (išimtimi galėtų būti kūdikiai, kuriems kietėja viduriai). Vėliau galite duoti duonos, užteptos sviestu ir supjaustytos nedideliais kubeliais. Užtepams galite naudoti įvairias sutrintas daržoves ir pan. produktus.

Gėrimas

Kūdikiui, kuris valgo kitą maistą, reikia pasiūlyti gerti vandens valgymo metu. Tačiau kai kurie žindomi kūdikiai gali atsigerti ir mamos pieno, todėl vertsi kūdikį gerti nereikia. Iki 6 mėnesių kūdikiams visiškai pakanka vandens iš mamos pieno. Nerekomenduojama kūdikiams iki metų laiko duoti sulčių, net ir natūralių, geriau jau sutrinti vaisius ir juos patiekti. Ir, žinoma, nerekomenduojami saldinti gėrimai. 

Kaip ir kada pereiti prie netrinto maisto?

Vaikui sulaukus 8 mėnesių galite pradėti maistą smulkinti šakute ar pradėti duoti minkštai virto maisto gabalėlius valgyti pačiam. Perėjimo laikotarpyje stebėkite kaip reaguoja vaikas, ar jam tinka konsistencija, ar dar kurį laiką reikia košę sutrinti iki tyrelės. Taip pat atminkite, kad trinto maisto tipiškai suvalgoma daugiau, nei gabaliukais, todėl taip pat stebėkite kiek mažylis suvalgo maisto gabaliukais ir jeigu reikia, padėkite jam šaukšteliu. 

O kaip parduotuvinis kūdikių maistas?

Vienas iš kūdikių maisto tyrimų, atliktų Jungtinėje karalystėje parodė, kad kūdikių maistas yra ne toks ir vertingas. Kalorijų prasme jis panašus, tačiau jame daug cukraus, o maisitinių medžiagų per pus mažiau nei namuose gamintame analogiškame maiste. http://adc.bmj.com/content/98/10/793.full

Maistas ir dantukai

Nepamirškite, kad pradėjus valgyti kitą maistą būtina valyti kūdikiui dantis, pageidautina du kartus per dieną. Jeigu maitinate mišiniu, dantukus būtina pradėti valyti vos tik išdygusius. Nelaikykite kūdikio šaukšto, negerkite iš jo puodelio ir taip pat prisižiūrėkite savo burnos ir dantų sveikatą - kuo sveikesni tėvai, tuo mažesnė tikimybė, kad tėvai perduos kūdikiui kariesą sukeliančias bakterijas. Daugiau apie tai galite skaityti čia:

Rima Kurtinaitienė, IBCLC

Registracija į paskaitą "Papildomas kūdikių maitinimas"...

Taip pat jums gali būti naudingi straipsniai apie nujunkymą ir vyresnio  vaiko žindymą