Naujagimio rankos trukdo paduoti krūtį. Ką daryti?

Paskelbė rima - 2021, Gegužė 21 - 08:41

Norint pažindyti naujagimį, mamai tenka atlikti nelengvą užduotį: naujagimį patogiai pasidėti, tinkamai priglausti, prilaikyti krūtį, stebėti kada naujagimis prasižios ir tinkamu būdu priglaustį jį prie krūties, kad gerai  - asimetriškai - apžiotų daug rudojo laukelio. Ir visą šį darbą padaryti reikia su partneriu, kuris iš pirmo žvilgsnio atrodo nekoordinuotas, nebendradarbiaujantis ir netgi kartais - trukdantis ar atsisakantis dalyvauti veiksme, kuris jam pačiam gyvybiškai svarbus.

Rankos trukdo paduoti krūtį


Viena iš šio sudėtingo veiksmo dalių yra naujagimio rankos, kurios - vėlgi, atrodo - juda chaotiškai, čia sulenda į naujagimio burnytę, čia sugriebia mamos krūties odą ar dar baisiau - sužnyba mamos spenelį, kuris dažnu atveji ir taip yra jautrus ar net skaudamas. Mamos kovoja su rankomis, ypač viršuje esančia ranka (kartais ir su ta, kuri yra apačioje) bandydamos jas ištiesti šalia naujagimio kūno, užlenkti prie naujagimio krūtinės (prispausti tarp naujagimio ir savęs) arba suvystyti. Nors taip padarius mamai gali būti lengviau krūtimi pasiekti naujagimio burnytę, pačiam valgymo procesui, geram apžiojimui tokios rankų suvaržymo priemonės nėra palankios.

Rankų ir jų judesių paskirtis

Nors naujagimio rankos, atrodo, juda chaotiškai ir atsiduria burnoje tada, kai mama bando įduoti krūtį, iš tiesų šis elgesys yra instinktyvus ir reikalingas žindymui. 

Rankų judesiai skirti maigyti krūtį, paruošti ją žindimui.  Šiaips judesiai naujagimis siekia suminkštinti krūtį, paskatinti oksitocino išsiskyrimą ir pieno tekėjimą, kad apžiojus krūtį jau būtų galima gerti pieną, o ne laukti, kol jis ims tekėti.

Kumščiukų kišimas į burnytę irgi turi savo prasmę. Naujagimio kumštis yra ir didelis, ir kietas, tad prieš bandydamas žįsti krūtį naujagimis pasitreniruoja su savo kumščiuku - kiek plačiai reikia išsižioti, kad galėtum žįsti. Jeigu naujagimiui nebūtų trukdoma, pažindęs kumščiuką jis patraukia jį iš burnytės ir iš karto bando apžioti krūtį. Gali nepavykti ir dėl to veiksmą gali reikėti pakartoti nuo pradžių. Ir mamos spenelis į kumščiuką patenka labiau per klaidą, tiesiog dėl to, kad pasipainiojo po ranka.

Naujagimo kūnas mažutis ir stebėdami kaip jis elgiasi siekdamas krūties, matysite, kad dirba ne tik galva, burnytė, bet is visas kūnas. Naujagimiui labai svarbu, kad jo kūnas galėtų judėti tinkamai.  Todėl dažnai taikomi rankų judesių suvaržymai gali apsunkinti naujagimiui krūties žindimą.

Ką daryti su rankomis?

Kad rankos galėtų dirbti savo darbą ir neskaudinti mamos, reikia sudaryti joms tinkamas sąlygas. Rankos turi apkabinti krūtį iš abiejų pusių. Tam, kad galėtų taip apkabinti, naujagimis turi būti labai arti krūties, pilvuku ir krūtine prigludęs prie mamos, smakriuku įsirėmęs į krūtį. Tada rankos turi galimybę apkabinti ir maigyti krūtį tiek, kiek naujagimiui reikia ir rankos nemaigys spenelio. Kai naujagimis bus labai arti krūties, norėdamas pasitreniruoti žįsdamas kumščiuką, jis turės pasukti galvelę, kad jį pasiektų. Taip prigludęs prie krūties naujagimis turės geriausias galimybes ne tik rankų pagalba pasiruošti žindimui, bet ir geriausiai apžioti krūtį.

Rima Kurtinaitienė, žindymo konsultante IBCLC

Paskaitos besilaukiančioms šeimoms

Paskaitos kūdikius auginančioms šeimoms