Kaip nujunkyti?

Paskelbė rima - 2010, Liepa 2 - 22:00

Visų pirma noriu pabrėžti, kad Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja vaikus žindyti iki 2 metų ir daugiau, o Amerikos pediatrų asociacija teigia, kad nėra tokios viršutinės ribos, po kurios žindymas būtų kenksmingas vaikui.

Kodėl reikia žindyti tiek ilgai? Pagrindinė priežastis yra ta, kad mamos pienas padeda subręsti vaiko imuninei sistemai, kuri susiformuoja apie 3-čius gyvenimo metus ir tik nuo tada yra pasirengusi pati imtis veiksmų prieš infekcijas.

Nujunkymas gali būti kelių rūšių

Dalinis nujunkymas. Kai mama sumažina žindymų skaičių pakeisdama juos kitu maistu, kai vaikas jau yra virš metų. Arba sutrumpina žindymų trukmę. Pvz., jei mama išeina dirbti, ji gali palikti vakarinius ir naktinius žindymus. Gali žindyti tik ryte ir vakare. O kitu laiku nežindyti ir pasiūlyti kito maisto ar kitos veiklos vietoje žindymo.

Staigus nujunkymas. Kai žindyti nustojama staiga. Toks nujunkymas yra skausmingas ir mamai, ir vaikui. Mamai tenka išgyventi fizinį diskomfortą ir komplikacijų riziką, nes mamos organizmas vis tiek gamins pieną ir jį teks nutraukinėti, kad nekiltų mastito pavojus. Staigūs hormonų pasikeitimai gali iššaukti arba paaštrinti depresiją. O vaikas patiria emocinę traumą. Palaipsnis nujunkymas leidžia mamai pakeisti žindymą kitais meilės pasireiškimo būdais, o staiga nustojus žindyti, vaikui gali atrodyti, kad mama nustojo jį mylėti.

Planuotas nujunkymas. Kai mama nusprendžia, kad jau laikas pradėti nujunkyti nors jos vaikas dar nerodo požymių, kad jis tam pasiruošęs. Tokiu atveju mama mažina po vieną žindymą kas 3 - 4 dienas. Galima laikytis taktikos “nesiūlau bet ir neatsakau krūties”, pakeisti dienos režimą, daugiau įtraukti tėtį ar giminaičius į vaiko priežiūrą, pasiūlyti užkandžių šiek tiek prieš įprastą žindymo laiką, nukreipti dėmesį, atidėti, trumpinti žindymo laiką ir derėtis.

Kai kurie požymiai gali rodyti, kad vaikui nujunkymas yra per greitas ir mama gali į tai atsižvelgti. Jei vaikas ima mikčioti, dažnai prabudinėti naktimis, jei dieną daugiau limpa prie suaugusio, jei atsiranda naujas daiktas - prisirišimo objektas - žaislas, antklodė ar pan., paaštrėjusi ar atsiradusi išsiskyrimo baimė, kandžiojimasis, jei jo nebuvo anksčiau. Taip pat tokios fiziologinės problemos, kaip vidurių kietėjimas ar pilvo skausmai gali rodyti kad vaikui yra per sunku atsisakyti krūties. Mama pagal galimybes turėtų sulėtinti nujunkumo procesą.

Natūralus nujunkymas. Tai toks nujunkymo procesas, kai vaikas pats atsisako krūties. Kai kurie vaikai patys krūties atsisako iki 2-jų metų, kiti sėkmingai žinda ir iki trejų. Vaiko, sulaukusio metų, žindymas duoda daug naudos ir jam, ir mamai. Geriau vystosi burnos skliautas, berniukams kyla mažiau kalbos ir skaitymo problemų; antrais gyvenimo metais žindomi vaikai mažiau serga; žindymas suteikia nusiraminimą pavargusia, sergančiam, nuliūdusiam vaikui; Sergančiam vaikui mamos pienas yra geriausias maistas;  suteikia emocinį stabilumą vaikui, kuris sparčiai vystosi antrais gyvenimo metais. Kai kurioms mamoms net ir antrais metais negrįžta mėnesinių ciklai kol žindo; žindymo metu išskirami hormonai leidžia mamai atsipalaiduoti; suteikia fizinio artumo akimirkas su vaiku; suteikia galimybę lengvai paguosti nusiminusį vaiką.