Kodėl nereikėtų piktnaudžiauti tyrelėmis maišeliuose

Paskelbė rima - 2020, Vasaris 4 - 22:41

Technologiniai sprendimai, palengvinantys mūsų gyvenimą, visada atrodo patrauklūs. Juk laiką, kurį skirtume skalbimui ar indų plovimui dabar galime skirti kitiems dakykams. Tačiau technologijos kartu ir keičia mus. Kūdikių maitinimui pramonė sukuria daug įvairių priemonių ir netgi paruošia mūsų mažiesiems maistą už mus. Ir tėvams tenka priimti sprendimus ne tik nuo ko pradėti, kokiu būdu - Baby-led ar šaukšteliu - maitinti, bet dar ir nuspręsti, ar tai, ką matome parduotuvių lentynose, yra prasmingas pasirinkimas.

Kūdikių tyrelės "maišeliuose" ir Lietuvoje darosi vis populiaresnės. Kūdikis pasimaitina pats, o netvarkos tikimybė - maža. Jeigu toks maitinimo(si) būdas dominuoja primaitinant pirmuosius gyvenimo metus, kūdikis praranda galimybę treniruoti žandikaulio ir liežuvio raumenis, trinti maistą daintenomis, stumdyti jį liežuviu po burną, vilgyti seilėmis ir tik tada nuryti. 

Tai apriboja maisto produktų ir jų skonių pažinimo galimybes, pratinimąsi prie maisto tekstūros įvairovės, žandikaulio vystymąsi ir raumenų bei judesių, vėliau reikalingų garsams, tokiems kaip m, p, b, t, l, n, d tarti. Tad būkime atidūs, kad tėvų patogumas netaptų vėlesnių sunkumų priežastimis, sudarykime sąlygas kūdikiui kuo dažniau praktikuotis normalaus maisto valgymą antrąjį pirmųjų metų pusmetį.

Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktas tyrimas (1) parodė, kad vaisių ir daržovių tyrelėse maišeliuose yra daugiau cukraus nei kitokiose pakuotėse ir dažniau tyrelės maišeliuose turi daugiau kalorijų nei kitose pakuotėse. Nerimą kelia ir tai, kad dauguma tokių pakuočių skiriamos 9-12 mėnesių kūdikiams, kai rekomenduojama, kad sulaukęs pirmojo gimtadienio kūdikis jau valgytų sveiką, tinkamai pasmulkintą šeimos maistą, o pradėjus primaitinimą nuo 6 mėnesių rekomenduojama didelė maisto produktų, skonių ir tekstūrų įvairovė siekiant sumažinti alergijų riziką. Taip pat labai svarbu trintu maistu maitinamus 9-10 mėnesių kūdikius pradėti maitinti rupiu maistu ir duoti maisto valgyti rankomis bei įrankiais savarankiškai. 

2019 metais  Vokietijos pediatrinės ir paauglių medicinos asociacijos Mitybos komisija išreiškė poziciją (2), kad nerekomenduoja duoti kūdikiams iščiulpti trinto maisto iš maišelių. Komisijos rekomendacija yra maitinti kūdikius šaukšteliu ar maistu tinkamo dydžio gabaliukais. Komisija teigia, kad daugelis tyrelių maišeliuose yra labai kaloringi ir iki 90 proc. kalorijų yra iš cukraus, o tai kelia karieso ir viršsvorio riziką.

Įvairių pasaulio regionų Pasaulio sveikatos organizacijos atsakingieji darbuotojai 2018 metais išreiškė susirūpinimą dėl plintančios maitinimo iš maišelių praktikos (3). Laiške žurnalui "Pediatric Gastroenterology and Nutrition" jie teigia, kad "papildomo maitinimo laikotarpis skirtas ne vien tik papildyti kūdio racioną maistinėmis medžiagomis, bet tai laikotarpis, kuomet pereinama nuo išimtinio maitinimosi pienu prie įvairaus šeimos maisto, tinkamo vartoti ankstyvoje vaikystėje, kai sparčiai vystosi burnos motorika ir įgyjami maitinimosi įgūdžiai bei formuojasi maitinimosi elgesys". Kai kūdikiai ilgiau nei 9-10 mėnesių maitinami trintu maistu, vėlesniame amžiuje tokie kūdikiai mažiau valgo daržovių ir vaisių. Autoriai primena, kad vaisiai nėra rekomenduojami kaip vienintelis patiekalą sudarantis produktas ir vaisinės tyrelės iščiulpimas iš maišelio neprilygsta vaisiaus suvalgymui. Taip pat pastebi, kad natūralūs vaisiai paprastai turi mažiau kalorijų 100-te gramų nei vaisinės tyrelės, kuriose kaloringumas gali padidėti dėl skaidulų ar vandens pašalinimo ar dėl to, kad tyrelėms gaminti naudojami labai saldūs vaisiai. Autoriai taip pat perspėja, kad terminas "be pridėtinių cukrų" yra naudingas maisto gamybos reguliavimui, tačiau net ir natūralūs cukrai, natūraliai esantys vaisiuose ar daržovėse, turi tokį patį poveikį metabolizmui, dantų ir kitai sveikatai.

Kūdikio maitinimas - tai ne tik fizinio alkio numalšinimas, tai mokymosi, pažinimo, bendravimo ir maitinimosi įgūdžių formavimosi procesas, tad tyrelės maišeliuose turėtų būti vartojamos retai, o pirmenybė teikiama valgymui prie stalo kartu su šeimos nariais ragaujant įvairų maistą, dedamą į burną rankomis ar stalo įrankiais, atsižvelgiant į kūdikio alkio ir sotumo ženklus.

Paskaita Baby-led primaitinimas. Tyrimai ir rekomendacijos. 
http://www.zindymas.lt/baby-led-kudikiu-primaitinimo-budas

Paskaita Papildomas kūdikių maitinimas 
http://www.zindymas.lt/paskaita-papildomas-kudikiu-maitinimas

Tyrelės maišeliuose

1. Nutrient Content of Squeeze Pouch Foods for Infants and Toddlers Sold in the United States in 2015. 2019 Jul 23. Jennifer L. Beauregard,1,2,3,* Marlana Bates,4,5 Mary E. Cogswell,4 Jennifer M. Nelson,1,2 andHeather C. Hamner1doi: 10.3390/nu11071689

2. Complementary foods in baby food pouches: position statement from the Nutrition Commission of the German Society for Pediatrics and Adolescent Medicine (DGKJ, e.V.). Koletzko B1, Bührer C2, Ensenauer R3, Jochum F4, Kalhoff H5, Lawrenz B6, Körner A7, Mihatsch W8, Rudloff S9, Zimmer KP9. Mol Cell Pediatr. 2019 Mar 6;6(1):2. doi: 10.1186/s40348-019-0089-6.

3. Pureed Fruit Pouches for Babies  Child Health Under Squeeze. Koletzko, Berthold*; Lehmann Hirsch, Nathali†; Jewell, Jo M.†; Caroli, Margherita§; Rodrigues Da Silva Breda, Joao‡; Weber, Martin. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition: November 2018 - Volume 67 - Issue 5 - p 561-563 doi: 10.1097/MPG.0000000000002061