Dėl vitamino B12 stokos žindomam kūdikiui

Paskelbė rima - 2017, Gruodis 29 - 18:54

Jeigu mama nėštumo ir žindymo laikotarpiu vartoja gyvulinės kilmės produktus (žuvį, kiaušinius, pieno produktus, mėsą), ir neturi sveikatos problemų, dėl kurių gali sutrikti vitamino b12 pasisavinimas ar nevartoja medikamentų, galinčių trukdyti vitamino B12 pasisavinimą, tikėtina, kad mama turi pakankamai vitamino B12 ir savo, ir kūdikio poreikiams per pieną pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius ir beveik visą paros poreikį antraisiais gyvenimo metais.

Kūdikio primaitinimas mėsa

Vitaminas B12, kitaip, nei kiti B grupės vitaminai, yra kaupiamas kepenyse ir raumenyse (1). Iš organizmo vitaminas B12 šalinamas labai lėtai, daugiausiai per tulžį, iš kurios vėl didelė dalis yra reabsorbuojama, ir per išmatas. Dėl reabsrobcijos vitamino B12 dienos poreikis yra nedidelis ir užtrunka ne vienus metus, kol išryškėja vitamino B12 stoka, kai nustojami vartoti vitamino B12 turintys produktai.(1)

Naujagimio ir augančio kūdikio kasdienis vitamino B12 poreikis yra apie 0,06-0,10 mikrogramo per parą. Apskaičiuota, kad nėštumo metu iš mamos vaisius sukaupia vitamino B12 atsargų apie 20-25 mikrogramų, o tai leidžia jam vien iš atsargų patenkinti vitamino B12 poreikį pirmuosius 3 mėnesius (1), o gaunant vitamino b12 iš mamos pieno, šių atsargų gali užtekti iki 6-8 mėnesių (2,3). Tačiau jeigu mama stokoja vitamino B12 savo dietoje, naujagimio atsargos gali būti labai mažos (2,3), tačiau net ir šiuo atveju gimimo metu vitamino B12 kiekis naujagimio kraujyje gali būti didesnis, nei mamos (1).

Brandžiame mamos piene (praėjus 30 ir daugiau dienų po gimdymo) vitamino B12 yra apie 0,026 mikrogramų 100 ml (4), mėnesio kūdikis vidutiniškai suvalgo apie 700-800 ml mamos pieno per parą, taigi iš mamos, kuri gauna pakankamai vitamino B12 iš savo dietos, kūdikis kasdien gali gauti apie 0,182-0,208 mikrogramų vitamino B12. Žindomas vaikas antraisiais gyvenimo metais gali gauti iki 94 procentų paros vitamino B12 rekomenduojamo kiekio, jeigu išgeria 448 ml mamos pieno (6). Vaikams antraisiais metais rekomenduojama apie 500 ml mamos pieno arba kitų gyvulių pieno per parą.

Tačiau mamos, kurios pačios stokoja vitamino B12, piene jo taip pat turi mažiau. Jeigu stoka buvo ir nėštumo metu, kūdikiui sulaukus 6 mėnesių gali išryškėti vitamino B12 stokos požymiai. Kadangi nėštumo metu kūdikis ima mamos atsargas tam, kad susikrautų savąsias, keli nėštumai ir žindymo laikotarpiai taip pat gali išsekinti vitamino B12 atsargas mamoms, kurios šio vitamino negauna pakankamai su maistu.

Vitamino B12 stoka aktuali žmonėms, kurie

 

  • yra veganai ar griežti vegetarai ir nevartoja vitamino B12 papildų ar juo praturtintų maisto produktų (daugiau nei 2-3 metus). Veganėms mamoms rekomenduoju paskaityti The Vegan Society informaciją apie vitaminą B12.
  • turėjo skrandžio sumažinimo operacijas,
  • serga kai kuriomis žarnyno ligomis, pvz., Celiakija, Krono liga ir kt. uždegiminėmis žarnyno ligomis
  • patiria skrandžio gleivinės atrofiją
  • turi parazitų žarnyne ar blogų bakterijų
  • turi sumažėjusį skrandžio rūgštingumą ar vartoja rūgštingumą mažinančius vaistus
  • serga chronišku kasos uždegimu (pankreatitu)
  • serga Pernicious Anemia
  • vartoja medikamentus, galinčius blokuoti vitamino B12 pasisavinimą (metformin, omeprazole, phenytoin)
  • serga chronišku alkoholizmu (5,9)
Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja pradėti primaitinimą kitu maistu nuo pilnų 6 mėnesių (8), o Europos vaikų gastroenterologijos, hepatologijos ir mitybos draugija žindymą iki 6 mėnesių iškelia kaip pageidautiną tikslą, o visų kūdikių primaitinimą ragina pradėti nuo 7 mėnesio pradžios įvairiais maisto produktais (7). Pasaulio sveikatos organizacija nenurodo maisto įvedimo tvarkos ir rekomenduoja duoti įvairių maisto produktų, ypatingai atkreipiant dėmesį į tuos, kuriuose būtų gausu mikroelementų ir vitaminų, kurių kūdikiai gali stokoti sulaukę 6 mėnesių iš mamos pieno: geležies, cinko, vitamino A. lengviausiai pasisavinama geležis yra gyvulinės kilmės produktuose, o juos vartodamas kūdikis gaus ir vitamino B12. Vitamino B12 kūdikis, kaip ir jo tėvai, taip pat gali gauti ir iš šiuo vitaminu praturtintų augalinių maisto produktų.
Taip pat 2016 metai atlikta alergijos ir ankstyvo primaitinimo ryšio tyrimų metaanalizė nerado įrodymų, kad primaitinimas nuo 4-6 mėnesių galėtų mažinti alergijos riziką ir išvadose teigiama, kad nėra priežasčių keisti dabar galiojančias Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas primaitinimą kitu maistu pradėti nuo 6 mėnesių (10).
Primaitinimo rekomendacijos

 

Parengė Rima Kurtinaitienė, IBCLC

Šaltiniai:

1. Reed Mangels, Virginia Messina, Mark Messina The Dietitian's Guide to Vegetarian Diets

2. McPhee, Davidson, Leahy, and Beare. Vitamin B12 deficiency in a breast fed infant. http://pubmedcentralcanada.ca/pmcc/articles/PMC1778965/pdf/archdisch006….

3. Willoughby MLN. Vitamin B12 metabolism and deficiency. In: Willoughby MLN, ed. Paediatric haematology. Edinburgh: Churchill Livingstone, 1977:35-424.

4. Riordan, K. Wambach, Breastfeeding and Human Lactation, 4th edition, 20105.

5. LabTests Online. https://labtestsonline.org/conditions/vitamin-b12-and-folate-deficienci…

6. Dewey KG. Nutrition, growth, and complementary feeding of the breastfed infant. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/112367357.

7. Complementary Feeding: A Position Paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition http://journals.lww.com/jpgn/Abstract/2017/01000/Complementary_Feeding_….

8. World Health organization. Appropriate complementary feeding http://www.who.int/elena/titles/complementary_feeding/en/

9. WebMB, Vitamin B12: What to Know https://www.webmd.com/diet/vitamin-b12-deficiency-symptoms-causes#1-4

10. Smith HA, Becker GE.  Early additional food and fluids for healthy breastfed full-term infants. Cohrane. http://www.cochrane.org/CD006462/PREG_early-additional-food-and-fluids-…

Paskaitos apie žindomų kūdikių augimą