Ar galiu žindyti? Kaip elgtis koronavirusinės infekcijos kontekste

Paskelbė rima - 2020, Balandis 4 - 16:31

Jeigu mama yra sveika, nepatiria jokių simptomų, būdingų COVID-19-2 infekcijai, tuomet žindymą labai svarbu tęsti toliau taip, kaip rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija:

  • iki 6 mėnesių žindyti išimtinai,
  • nuo 6 mėnesių pradėti primaitinti kitu maistu ir pasiūlyti atsigerti vandens
  • tęsti žindymą pagal poreikį iki 24 mėnesių
  • tęsti žindymą po 24 mėnesių tol, kol jums ir vaikui tai priimtina.

 

Žindymas po gimdymo

Jeigu mama nejaučia jokių simptomų, būdingų COVID-19 infekcijai, tuomet pirmasis odos kontaktas iš karto po gimimo turėtų vykti įprastai: vos gimęs kūdikis turėtų būti padėtas mamai ant krūtinės ir paliktas bent vienai valandai nepertraukiamo odos kontakto. Per tą laiką naujagimiui leidžiama pačiam ieškoti krūties, jeigu reikia, mama padeda jeigu reikia. Jeigu per pirmąją valandą naujagimis pats krūties nesusiranda – prašykite akušerės pagalbos.

 

Žindymas po gimdymo esant patvirtintai ar įtariamai COVID-19 infekcijai

Jeigu mama serga koronavirusine infekcija ar jos koronaviruso testo rezultatai dar nėra žinomi, tačiau mamai pasireiškia panašūs simtomai, Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja vos gimus naujagimiui taikyti tokią pačią priežiūrą kaip ir esant sveikai mamai: palaikyti odos kontaktą su naujagimiu ir jį žindyti sudarant mamai tinkamas higienos sąlygas – nuplauti rankas, dėvėti kaukę, neliesti veido. Šiuo metu nėra žinoma, ar naujagimis gali užsikrėsti koronavirusu iš karto po gimimo, tačiau žinoma, kad vaisiaus vandenyse ir mamos piene viruso nebuvo aptikta. Taip pat žinoma, kad priešpienis – pirmasis pienas esantis krūtyse po gimdymo – yra imuninių medžiagų koncentratas, padedantis apsaugoti naujagimius nuo daugybės kitų ūmių ir lėtinių susirgimų, todėl maitinimas priešpieniu ir mamos pienu yra svarbi vaiko sveikatos užtikrinimo dalis. Kuo anksčiau pradedama žindyti, tuo didesnis apsauginis efektas, tad žindymo pradėjimas ir tęsimas išlieka svarbus.

Jeigu mama gali pasirūpinti savo naujagimiu, tuomet rekomenduojama, kad ji būtų viename kambaryje su naujagimiui ir laikytųsi higienos reikalavimų – plautų rankas prieš ir po sąlyčio su naujagimiu, prieš ir po žindymo, dėvėtų medicininę kaukę, o paviršiai, su kuriais liečiasi mama, būtų reguliariai dezinfekuojami.

Žindymas ir koronavirusas

 

Jeigu mama serga sunkiai ir nepajėgi pasirūpinti naujagimiu pati, Italų pediatrų draugija rekomenduoja naujagimį atskirti ir maitinti ištrauktu, šviežiu, nepasterizuotu savo motinos pienu. Taigi, tokiu atveju mama turėtų būti instruktuojama kaip dažai, kiek ilgai ir kokius pieno kiekius ji turėtų ištraukti, taip pat išmokoma pieno ištraukimo technikos rankomis ir, jei reikia pientraukiu. Taip pat turi būti sudarytos sąlygos tinkamai prižiūrėti pientraukį ir visa tai turi būti atliekama laikantis higienos reikalavimų kad būtų išvengta infekcijos perdavimo.

Jeigu mama dėl savo sveikatos būklės negali nei žindyti, nei ištraukti pieno, naujagimio maitinimo klausimas turėtų būti įvertinamas atsižvelgiant į mamos vėlesnės relaktacijos, kitos žindančios moters įtraukimo į naujagimio maitinimo, donorinio pieno panaudojimo galimybes ir kultūrinį priimtinumą. Medicinos personalas neturėtų siūlyti mišinių ar skatinti maitinimo iš dirbtinių spenelių pakaitalų.

Pasaulio sveikatos organizacija tvirtina, kad odos kontaktas, kengūros priežiūros metodas, buvimas kartu su kūdikiu vienoje palatoje, žindymas pagal poreikį turi būti užtikrinami nepriklausomai nuo mamos ar naujagimio užsikrėtimo koronavirusu būklės.

 

Pieno ištraukimas. Pientraukio ir indo su pienu priežiūra

Kadangi yra duomenų, kad koronavirusas plinta oro lašeliniu būdu, labai svarbu laikytis infekcijos plitimo prevencijos pieno ištraukimo metu. Mama turi dėvėti kaukę, kruopščiai nusiplauti rankas prieš pradėdama traukti pieną. Po pieno ištraukimo išorinius pieno indo paviršius rekomenduojama dezinfekuoti priemonėmis, efektyviai naikinančiomis virusus ant paviršių – alkoholio ar chloro pagrindu - prieš perduodant indus su pienu saugojimui ar maitinimui. Yra nustatyta, kad COVID-19 ant plastikinių paviršių išlieka gyvybingas nuo 48 valandų iki 9 parų, ant stiklo apie 4-5 paras, o dezinfekavimas efektyviai sunaikina virusą. Nuvalius pieno indus dezinfekuojančiomis priemonėmis palikti juos nudžiūti: džiūvimo laiko pakanka virusams sunaikinti. Toliau indas su pienu švariai nuplautomis rankomis (arba su vienkartinėmis pirštinėmis, jeigu pieną tvarko ne pati mama) gali būti dedamas į šaldytuvą ar šaldiklį, sumaitinamas naujagimiui ar kūdikiui.

Jeigu pienui ištraukti naudojamas pientraukis, po pieno ištraukimo jis visas išplaunamas ir dezinfekuojamas pagal gamintojo instrukcijas. Pientraukis yra asmeninio naudojimo priemonė ir neturėtų būti skolinamas kitoms mamoms ar perkamas padėvėtas.

 

Iš dalies žindomų kūdikių maitinimas COVID-19 pandemijos metu

Ypatingai jautrioje padėtyje šiuo metu atsiduria naujagimiai ir kūdikiai iki 12 mėnesių, jeigu mamos pieno nepakanka išimtiniam maitinimui ar žindymas buvo neseniai nutrauktas.

Tokiu atveju rekomenduojama įdėti pastangų relaktacijai ar pieno kiekio gausinimui. Jeigu kūdikis nors šiek tiek žinda krūtį, verta:

  • krūtį pasiūlyti dažniau,
  • vieno maitinimo metu žindyti iš abiejų krūtų
  • leisti kūdikiui nusiraminti prie krūties
  • leisti kūdikiui migdytis prie krūties
  • po maitinimo ištraukti pieną rankomis arba pientraukiu.

Jeigu žindymas jau nutrauktas kūdikiui galima pasiūlyti odos kontaktą su mama atidengus krūtinę, pasiūlyti žįsti krūtį. Krūties stimuliavimas rankomis ar pientraukiu imituojant žindimą 8 kartus per parą ar dažniau gali padėti sugrąžinti pieno gamybą ir motyvuoti kūdikį žįsti krūtį.

Nutraukus žindymą tokio amžiaus kūdikius rekomenduojama maitinti adaptuotais pieno mišiniais, jeigu nėra prieinamas donorinis pienas. Esant karantinui ir trūkinėjant tiekimo grandinėms gali būti sudėtinga užtikrinti tęstinį ir pakankamą maitinimą mišiniu. Jeigu maitinate mišiniu ir jūsų finansinės galimybės leidžia, rekomenduojama iš karto įsigyti mišinių 2-3 savaičių laikotarpiui, kad išvengtumėte ėjimo į parduotuves. Jeigu mišinio prisireikia pirkti, bandykite paskambinti į parduotuvę ar vaistinę ir įsitikinti, kad jums reikalingo mišinio yra prieš eidami apsipirkti. Bet kurioje situacijoje, jeigu jūsų naudojamo mišinio nėra, tinka bet kuris kitas pradinio maitinimo mišinys, nes mišinių maistinių medžiagų sudėtis yra panaši. Jeigu jūsų kūdikis yra iki 6 mėnesių, jo negalima maitinti tolesnio maitinimo mišiniais, skirtais kūdikiams nuo 6 mėnesių.

Neskieskite mišinio daugiau, nei nurodyta. Mišinio koncentracijos mažinimas sumažina maistinių medžiagų koncentraciją ir gali turėti neigiamų pasekmių kūdikio raidai. Paruoškite mišinio tik tiek, kiek reikia kūdikiui pamaitinti, kad nereikėtų išpilti mišinio pertekliaus. Mišinį ruoškite tik prieš kūdikio maitinimą. Prieš ruošiant mišinį ir maitinimo metu yra būtina laikytis higienos reikalavimų, plautis rankas, dėvėti kaukę, dezinfekuoti paviršius. Mišinio ruošimo ir maitinimo priemonės turi būti rūpestingai plaunamos ir dezinfekuojamos prieš ir po panaudojimo.

 

Kūdikiui reikia jūsų meilės ir santykio

Nepaisant to, kokiu būdu kūdikis yra maitinamas, ne mažiau nei maisto jam reikia ir kontakto su suaugusiu jį prižiūrinčiu žmogumi. Jeigu dėl ligos simptomų esate priversti nešioti veido kaukę, pasvarstykite, galbūt dalį laiko galėtumėte dėvėti skaidrų veido skydą, kad kūdikis matytų ne tik jūsų akis, bet ir apatinę veido dalį, lūpas ir šypseną, atsiliepiančią į kūdikio kvietimą bendrauti ar bendravimo iniciavimą iš jūsų pusės. Veido skydas po panaudojimo turėtų būti tinkamai dezinfekuojamas.

Laikykite kūdikį šalia savęs, reaguokite į kūdikio ženklus nedelsiant, pasirūpinkite kūdikio poreikiais.

Jeigu tėvams iškyla emocinių sunkumų, susijusių su kūdikio auginimu tokioje sudėtingoje situacijoje, nedelsdami skambinkite tėvų pagalbos linija ar kreipkitės į psichologus, teikiančius nuotolines konsultacijas.

 

Rima Kurtinaitienė,
žindymo konsultantė, IBCLC

 

Literatūra:

World Health Organization. (2020).Clinical management of severe acute respiratory infection when novel coronavirus (nCoV) infection is suspected. Interim guidance V 1.2. https://www.who.int/publications-detail/clinical-management-of-severe-acute-respiratory-infection-when-novel-coronavirus-(ncov)-infection-is-suspected 

 

 

World Health Organization. (2020). Infection prevention and control during health care when COVID-19 is suspected: Interim guidance. https://apps.who.int/iris/handle/10665/331495 

 

Marinelli, K A, Lawrence, R M. Safe Handling of Containers of Expressed Human Milk in all Settings During the SARS-CoV-2 (COVID-19) Pandemic (2020). Journal of Human lactation.


 

Kampf, G., Todt, D., Pfaender, S., Steinmann, E. (2020). Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and their inactivation with biocidal agents. Journal of Hospital Infection, 104(3), 246251.doi:10.1016/j.jhin.2020.01.022 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32035997


 

Ong, S. W., Tan, Y. K., Chia, P. Y., Lee, T. H., Ng, O. T., Wong, M. S. Y., Marimuthu, K. (2020). Air, surface environmental, and personal protective equipment contamination by Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV-2) from a symptomatic patient. Journal of the American Medical Association, https://doi-org.dbproxy.lmb.lt/10.1001/jama.2020.3227. [Epub ahead of print].


 

UNICEF UK. INFANT FEEDING DURING THE COVID-19 OUTBREAK. (2020) https://www.unicef.org.uk/babyfriendly/infant-feeding-during-the-covid-19-outbreak/