Šeimos išrinko Naujagimiui palankiausią Lietuvos ligoninę

Paskelbė rima - 2010, Rugpjūtis 4 - 09:31

Prisidėdamos prie 2010 m. Pasaulinės žindymo savaitės renginių mažylius auginančios šeimos ir interneto svetainė www.zindymas.lt rugpjūčio 2 d. Vilniaus mokytojų namų kiemelyje surengė šių metų Žindymo savaitės temos „Žindymas – tik 10 žingsnelių! Naujagimiui palankios aplinkos link“ pristatymą ir Žindyti skirtų drabužių bei priedų turgelį. Renginio metu taip pat buvo paskelbta Palankiausia naujagimiui Lietuvos ligoninė – ja tapo Kauno krikščioniškieji gimdymo namai.

Svarbiausia – gauti tinkamą informaciją laiku

Vilniuje vykusio Pasaulinės žindymo savaitės renginio tikslas, pasak organizatorių, buvo visuomenei ir ypač besilaukiančioms šeimoms daugiau papasakoti apie tarptautinę „10 žingsnelių“ programą, įgyvendinamą Naujagimiui palankios ligoninės statusą turinčiose sveikatos priežiūros įstaigose, kad patekę į tokius gimdymo namus tėvai žinotų, ko jie gali tikėtis iš personalo, kokia pagalba jiems turėtų būti suteikiama, kaip su jais ir jų naujagimiais tokios ligoninės personalas privalo elgtis.

Renginio organizatoriai taip pat siekė pasidalinti savo sukaupta informacija ir medžiaga apie žindymą ir su juo susijusias problemas: knygomis, nuorodomis į interneto svetaines, tinklaraščius, mamų savitarpio pagalbos grupes ir pan. Kaip minėjo renginį vedusios mamos, tokia informacija, kaip ir vėlesnė tiesioginė žindymo konsultantų bei „mamos–mamai“ grupių pagalba, po gimdymo neretai profesionalios, o kartais net ir artimųjų paramos neturinčioms šeimoms yra itin reikalinga. Be to, svarbu, kad ji būtų gaunama laiku ir tinkama, nes vis dar pasitaiko atvejų, kai platinama pasenusi, naujausių mokslinių duomenų bei PSO rekomendacijų neatitinkanti medžiaga.

 Renginį pasveikino ir mamos medikės

Renginyje „10 žingsnelių“ programą pristatė Vilniaus arkivyskupijos Šeimos centro žindymo kursų vedėja ir Mamų klubo vadovė, svetainės www.zindymas.lt autorė Rima Kurtinaitienė, plačiau apie žindymo konsultantes ir Tarptautinę pieno lygą papasakojo žindymo konsultantė, svetainės www.mamosrankos.lt šeimininkė Natalija Kolesnikova iš Klaipėdos, renginį pasveikino dvi jaunos mamos medikės Švitrigailė Grincevičienė ir Kristina Misiukienė, pačios žindžiusios ir tebežindančios savo mažylius. Taip pat buvo pristatyta gydytojo pediatro Kazimiero Vitkausko, svetainės www.zindyk.lt autoriaus knyga „Nepakeičiamas kaip motinos meilė“ ir Vilniaus visuomenės sveikatos biuro rengiami kursai besilaukiančioms mamoms.

Renginį organizavusios šeimos džiaugėsi, kad sulaukė ne tik besilaukiančių ar mažylius auginančių šeimų dėmesio, bet ir plačiosios visuomenės bei prekybininkų palaikymo. Žindymo turgelyje dalyvavo ir mamas žindyti medžiaginėse nešynėse mokė Ingrida Radėnė iš www.kenga.lt, kauniečiai „Zappy“ atvežė lietuviškas žindymo pagalves, www.minkid.lt, www.laukiuosi.lt, www.emama.lt prekiavo specialiais žindyti skirtais drabužiais, pristatyta Latvijoje pasiūtų internetinės parduotuvės www.fancymom.lv kolekcija. Turgelyje taip pat dalyvavo parduotuvės „Rasakila“, „Baroca“, „Sveiki produktai“ . Vienas iš renginio tikslų buvo sukviesti nebedėvimų, nereikalingų žindymui skirtų drabužių bei priedų turinčių šeimų, kad jos galėtų dalytis, keisti, atiduoti, tačiau jų registravosi tik kelios – žindymo drabužiai Lietuvoje dar tebėra naujiena.

Išrinkta Palankiausia iš palankių

Lietuvoje šiuo metu 8 ligoninės turi Naujagimiui palankios ligoninės vardą: Vilniaus gimdymo namai, Marijampolės ligoninė, Panevėžio apskrities ligoninė, Kauno medicinos universitetinės klinikos, Kauno krikščioniškieji gimdymo namai, Kauno 2-oji klinikinė ligoninė, Pasvalio ligoninė ir Vilkaviškio ligoninė. Visos šios ligoninės turi turėti raštu nurodytą žindymo politiką ir vykdyti visus 10 tarptautiniu mastu reglamentuotų žingsnelių.

Pasaulinės žindymo savaitės „Žindymas – tik 10 žingsnelių! Naujagimiui palankios aplinkos link“ pristatymo Vilniuje organizatoriai prieš renginį išplatino anketą, kurioje mažylius auginančios šeimos buvo prašomos įvertinti ligonines, kuriose gimdė pagal minėtuosius 10 kriterijų. Susumavus rezultatus, renginio metu buvo paskelbta, kad daugiausia balų surinko ir Naujagimiui palankiausios ligoninės titulą 2010 m. pelnė Kauno krikščioniškieji gimdymo namai. Šiai įstaigai renginio organizatoriai išsiuntė oficialų padėkos raštą ir palinkėjo, kad ji toliau plėtotų ir įgyvendintų vaikui, mamai ir visai šeimai palankią politiką. To paties linkime ir visoms kitoms Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigoms!

 www.zindymas.lt

Apie World Alliance for Breastfeeding Action: http://www.waba.org.my/

Apie Pasaulinę žindymo savaitę: http://www.worldbreastfeedingweek.org/

Apie Innocenti deklaraciją: http://www.unicef.org/programme/breastfeeding/innocenti.htm

Apie Naujagimiams palankias ligonines Lietuvoje: http://www.pradzia.org/node/352

FOTOGRAFIJŲ AUTORĖ: DAIVA ZGRABSKĖ, http://daivaphoto.blogspot.com/