Kartais mamos sako, kad kūdikis prie krūties "išsidirbinėja". Rankomis maigo krūtį, tampo spenelį, rankomis gali bandyti susirasti kitą krūtį ir pamaigyti ją ar jos spenelį. Mamai tai visiškai nepatinka, tačiau kodėl kūdikis taip elgiasi ir ką daryti - neaišku. Nes bandydama išlaikyti kūdikį prie krūties mama leidžia viską. Priešingu atveju kūdikis gali tiesiog liautis žįsti ir kurį laiką visai neimti krūties.
Toks elgesys dažniausiai pasirodo apie 6 mėnesį. Dauguma kūdikių jau nuo trečio ar ketvirto mėnesio pradeda reaguoti į tai, kas vyksta aplinkoje tuo metu, kai jie žinda krūtį. Gali susidomėjęs liautis žįsti, bandyti pasukti galvą su krūtimi burnoje į garso pusę ar paleisti krūtį ir guguoti su mama ar kalbinti tėtį. Šis išsiblaškymas pasiekia piką apie 6 mėnesį ir kūdikis prie krūties gali tapti nekantrus - pasaulis toks įdomus, jame galima vartytis, liesti, šliaužti ar atsisėsti, o prie krūties viso to daryti negali! Ir kai kurie kūdikiai atranda, kad maigant krūtį galima paskatinti greitesnį pieno tekėjimą, trumpiau užtrukti valgant ir greičiau vėl grįžti prie pasaulio pažinimo pamokų. Dar kiti netyčiomis atranda, kad maigant kitą krūtį, ypač sukinėjant spenelį, pieno tekėjimą galima išgauti greičiau ir gausesnį, o tai reiškia, kad prie krūties bus galima užtrukti dar trumpiau. Kita vertus, mažojo tyrinėtojo rankos nerimsta ir ieško veiklos, nes užimtos rankos leidžia išbūti ramiau žindymo metu.
Ar leisti tokį elgesį?
Tai priklauso nuo jūsų. Jeigu tai, ką kūdikis daro, jums nėra nemalonu, o gal ir miela, ką nors keisti nėra būtinybės. Tik pagalvokite apie tai, kad vėliau pakeisti kūdikio ar mažo vaiko elgesį gali būti sunkiau (juk visada leisdavai kitą krūtį maigyti!) ir reikės daugiau laiko ir pastangų jį pakeisti ir nesusipykti dėl žindymo. Pagalvokite, ar tai, ką kūdikis daro dabar, norėtumėte, kad jis darytų kai bus pusantrų ar dvejų. Taigi, jeigu norite sustabdyti krūties maigymą, tai reikėtų daryti pakankamai greitai, vos tik toks elgesys pasireiškia.
Visų pirma verta išbandyti dalykus, kurie neleistų kūdikiui daryti to, kas jums nepatinka:
- Vilkėkite tokius drabužius, kurie neleidžia kūdikiui žindymo metu pasiekti kitą krūtį po marškinėliais. Kad ir liemenėlė, kuri leidžia atidengti tik vieną krūtį nepalikdama atviro priėjimo prie kitos, jau būtų kitos krūties maigymo prevencija.
- Pabandykite pažadinti pieno tekėjimą prieš duodama kūdikiui krūtį. Mintys apie žindymą, grožėjimasis savo mažyliu, švelnus krūties pasimasažavimas gali padėti pienui patekėti greičiau, mažyliui nereiks nekantrauti laukiant patekančio pieno.
- Išbandykite žindymo karolius. Pradžioje tai gali būti paprasti karoliai, didesnėmis nei 3 cm skersmens detalėmis. Ar tiesiog pakabukas ant virvelės. Stebėkite, ar tai nukreips kuriam laikui kūdikio dėmesį. Taip pat turėkite mintyje, kad tokius pakabukus ar karoliu gali reikėti keisti (nes pabosta ir pasidaro nebeįdomūs) ir leisti jais žaisti TIK žindymo metu.
- Užimkite mažąsias rankeles veikla. Galite pasieškoti mažų minkštų (kad jūsų neužgautų, jeigu sugalvotų padaužyti) žaisliukų, įvairių tekstūrų ar skleidžiančių garsus. Taip pat galite žaisti įvairius pirštukų žaidimus (mano mėgstamiausiais yra "Spanguol, vanguol", kai paliečiant kiekvieną pirščiuką dainuoju "Spanguol, vanguol, veberi, ceberi" o paskutinį pirščiuką sugaunu "capt ir pagavau pirščiuką!")
- Galima išmėginti knygelių skaitymą ar dainelių dainavimą ar eiliuotų pasakų deklamavimą.
Galiausiai, kai užėmimas ir dėmesio nukreipimas neveikia, galite pasakyti NE:
- Pasakykite, kad liautųsi, nes jums nepatinka. Atitraukite rankeles nuo to, ką daro.
- Pasakykite, kad turės liautis žįsti, jeigu toliau taip darys.
- Jeigu nesiliauja, atitraukite nuo krūties ir pasodinkite ant žemės ar šalia savęs, kad nepasiektų krūties. Pakartokite "Negalima mamos maigyti".
- Tokiu atveju tikėkitės ašarų ir rėkimo. Patvirtinkite, jog taip jaustis galima: "Nori sukioti spenelį, bet to daryti negalima. Tau nepatinka, kai yra ne taip, kaip tu norėtum." Kai matote, kad susierzinimą ima keisti paguodos prašymas, paguoskite apkabinimu. Jeigu prašysis prie krūties, vėl perspėkite, kad maigyti negalima. Ir taip kartokite, kol maigymas liausis. Tai vienas iš pirmųjų jūsų bandymų nubrėžti ribas, nustatyti kas galima ir ko negalima. Išlikite kantri ir atidi vaiko poreikiams, priimkite jo emocijas, leiskite joms lietis ir suteikite paguodą, jei jos prisireikia.
O kas jeigu po to krūties nebeprašys? Jeigu būsite švelni ir kantri, greičiausiai prašys. Galbūt iš karto po incidento nebežįs. Galbūt pradės daryti ilgesnes pertraukas tarp maitinimų. Galbūt žįs trumpiau. Galbūt mažiau žįs dieną, o daugiau žįs naktį. Galbūt toks elgesys atsirado dėl to, kad krūtis buvo siūloma per dažnai (taip kartais irgi nutinka). Tikėtina, kad elgiantis švelniai ir kantriai krūties streikas neprasidės. Jeigu prasidėtų ir tęstųsi, reikėtų išsitraukinėti pieną ir pasiūlyti jį kitais būdais, kad būtų palaikoma pieno gamyba ir užtikrinamas kūdikio poreikis mamos pienui. Ir retkarčiais pasiūlyti krūtį žįsti.
Panašiai galima elgtis, kai kūdikis krapšto apgamus ar tampo mamos plaukus žįsdamas.
Daugiau apie žindomų kūdikių elgesį ir ką jis reiškia ir kaip jį galima keisti galite sužinoti paskaitoje "Žindomų kūdikių elgesys", kurioje aptariama kaip prie krūties elgiasi kūdikiai nuo 3 mėn iki 3 metų.
Rima Kurtinaitienė,
žindymo konsultantė IBCLC