Naujagimiai būna mieguisti dėl daugelio įvairių priežasčių. Mamos darbas yra pažadinti ir pamaitinti naujagimį pakankamai dažnai, kad jis augtų ir gerai jaustųsi. Rekomenduojama naujagimius maitinti 8-12 kartų per parą, tai reiškia, kad reikėtų maitinti kas dvi tris valandas. Laikas skaičiuojamas tarp maitinimų pradžios, t.y. Jeigu pradėjote maitinti 9 val. Ir baigėte 9.45, kitas maitinimas turėtų prasidėti ne vėliau 11 val. Pirmomis savaitėmis atrodys, kad daugiau nieko nedarote, tik žindote, keičiate vystyklus ir vėl žindote, todėl jei tik galite, pasikvieskite pagalbininkų, kurie padėtų pasirūpinti buitimi (tėčiai turi galimybę pasiimti atostogų pirmą mėnesį po vaikelio gimimo), kai kurioms mamoms nors šiek tiek suderinti žindymą su kitų darbų atlikimu (kad ir pusryčių pasigaminimu) padeda minkštos nešioklės. Taip pat yra svarbi ne tik žindymo trukmė, bet ir žindimo intensyvumas: jeigu kūdikis snaudžia prie krūties pusvalandį, jis tikrai nebus sotus.
Kaip pažadinti miegantį naujagimį?
- Kai kūdikis miega, stebėkite kokia jo miego fazė. Pažadinti naujagimį iš gilaus miego gali būti nelengva. Pastebėję momentą, kuomet miegas yra lengvas (greiti akių judesiai po neatmerktais vokais, grimasos veide, nevalingi rankų ir kojų judesiai, čiulpimas, galvos sukiojimas), žadinkite ir siūlykite krūtį.
- Nuklokite ir nurenkite. Palikite tik vystyklą ir nuogą priglauskite prie savo nuogos odos. Odos kontaktas stimuliuoja ir žadina kūdikį. Galite kartu nueiti į šiltą dušą ar vonią.
- Sumažinkite apšvietimą, nes ryški šviesa verčia naujagimį užsimerkti.
- Kalbinkite ir pasistenkite pagauti jo žvilgsnį.
- Laikykite vertikaliai. Švelniai sulenkite, kad vaikutis būtų sėdimoje padėtyje jums ant kelių, pakelkite ir vėl pasodinkite.
- Glostykite nugarą sukamaisiais judesiais nuo viršaus per mentes ir stuburą iki nugaros apačios, „pasivaikščiokite“ rankų pirštų galais per nugarą. Masažuokite raktikaulius, nykščiais masažuokite delnus ir pėdas. Pasukite kojas lyg mintumėte dviratį. Paplokite su naujagimio rankomis katučių. Masažuokite abu skruostus vienu metu. Masažuokite galvos odą ir žadindama ir žindydama. Nuolatos kalbinkite ir stenkitės sugauti žvilgsnį.
- Pakeiskite vystyklus ar atrūginkite prie pasiūlydamos kitą krūtį. Daugeliui naujagimių nepatinka, kai keičiami vystyklai ir dažnai jie atsibunda pakankamai, kad galėtų efektyviai žįsti.
- Keiskite krūtis kiekvieną kartą, kai tik matote, kad naujagimis nebežinda efektyviai, o migdosi. Kai ims migdytis prie kitos krūties, grįžkite prie pirmosios. Iš pradžių gali tekti tai daryti kad 60-90 sekundžių.
- Nušluostykite veidą drėgnu vėsiu rankšluostėliu.
- Bandykite žindyti vaikelį pasiguldžiusi iš šono, nes jaukiai įsitaisę mamos glėbyje naujagimiai greičiau užmiega.
- Išspauskite šiek tiek pieno į burnytę arba nutrauktą pieną lašinkite pipete į burną, kai laikote kūdikį prie krūties.
- Jei naujagimis nustojo aktyviai žįsti, pabandykite tiesiog giliai įkvėpti. Kartais krūtinės judesio pakanka, kad vaikas vėl pradėtų žįsti.
- Atlikite krūties kompresiją.
- Pakutenkite kūdikio smakrą ir kaklą prie Adomo obuolio.
Stebėkite ir kitas naujagimio ir kūdikio būsenas, kad išmoktumėte atpažinti kada jūsų naujagimis ar kūdikis jau galėtų būti pasiruošęs žįsti krūtį ir pasirinkti momentus, kuomet jums abiems būtų lengviau. Daugiau apie naujagimių ir kūdikių būsenas galite paskaityti iliustruotame kūdikio būsenų vadove. Kaip lengva kūdikį pradėti žindyti gali priklausyti ir nuo kūdikio temperamento.