Iliustruotas kūdikio būsenų vadovas: verkimas

Paskelbė rima - 2015, Rugsėjis 17 - 16:42


Kūdikis yra verkimo būsenoje, jeigu jis verkia ilgiau nei 15 sekundžių. Ši būsena kelia daugiausiai nerimo mamai ar tėčiui, nes jūsų instinktyvi reakcija yra nerimas ir pavojus kartu su noru kuo greičiau padėti kūdikiui nusiraminti. Ypatingai jautriai į ilgai besitęsiančią verkimo būseną reaguoja žindančios mamos.

Šioje būsenoje labai padaugėja kūno judesių. Pasikeičia odos spalva, oda patamsėja ar įgauba raudoną ar net kiek rudą (ruddy) atspalvį. Akys būna arba plačiai atmerkos arba stipriai užmerktos. Veide – daugybė grimasų. Kvėpavimas labiausiai neritimingas iš visų būsenų. Kūdikis labai jautriai reaguoja į nemalonius išorinius ar vidinius dirgiklius.

Kaip pasinaudoti žiniomis apie verkimo būseną?

Svarbu suprasti, kad verkimas yra bendravimo būdas. Jis yra skirtas parodyti, kad aplinkos dirgiklių yra per daug ir jie yra nebemalonūs kūdikiui, jis norėtų nuo jų atsiriboti. Taip pat šiuo būdu kūdikis stengiasi perduoti jums signalą ir apie nemalonius vidinius dirgiklius, tokius kaip alkis, nuovargis ar kūno nepatogumas dėl nešvarių vystykų, ilgai fiksuotos tos pačios padėties, karščio, šalčio ir kitų nepatogumų. Jeigu fiziniais dalykais pasirūpinta, tuomet verkimas rodo, kad kūdikis pasiekė savo bendravimo su aplinkos dirgikliais ribą. Kartais kūdikiams pavyksta patiems nurimti ir pereiti į aktyvaus ar ramaus būdravimo būklę, ypač, jeigu verkimo priežastis buvo fizinis nepatogumas (pvz., gulėjusį ant nugaros kūdikį paguldėte ant pilvelio arba atvirkščiai). Kai kurie kūdikiai retkartčiais gali sugebėti pereiti iš verkimo į mieguistumo ir miego būsenas, tačiau dažniausiai daugumai reikės mamos ar tėčio pagalbos.

Kaip padėti kūdikiui nepatekti arba išeti iš verkimo būsenos?

Įvairūs, nesusiję tarpusavyje garsai skatina kūdikio aktyvumą, vadinasi kelia kūdikį iš vienos būsenos į kitą, aktyvesnę: iš mieguistumo į ramų būdravimą, iš ramaus būdravimo į aktyvų būdravimą, iš aktyvaus būdravimo į verkimą, todėl kūdikiui pravirkus tokių garsų reikėtų vengti. Ritmiški garsai mažina kūno judesių aktyvumą, skatina mieguistumą ir mažina verkimą. Taip pat skatina efektyvesnį ir ritmingesnį žindimą. Nuolatinis, besitęsiantis garsas ramina verkiantį kūdikį. Nors “baltasis triukšmas” ramina daugelį kūdikių, venkite jį naudoti, nes tyrimai rodo, kad toks ilgai trunkantis šnupštimas daro neigiamą poveikį kūdikių smegenų vystymuisi.

Kitos naujagimio ir kūdikio būsenos

Pradžia | Miegas | Mieguistumas | Ramus būdravimas | Aktyvus būdravimas | Verkimas | Būsenų kaita